علی کفاشیان، دبیر کمیته ملی المپیک حمایت بنگاه‌های اقتصادی ورزش را ضروری می‌داند. وی معتقد است در بسیاری از رشته‌های ورزشی، باشگاه‌ها سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و بسیاری از بنگاه‌ها با توجه به میل شخصی در رشته‌های خاص سرمایه‌گذاری می‌کنند در نتیجه فقط در رشته‌هایی مانند فوتبال و والیبال شاهد رشد هستیم و رشته‌های ورزشی پایه، چون بنگاه‌های اقتصادی به آنها کمک نمی‌کنند توان رشد ندارند.
مشروح گفت‌گوی «دنیای‌اقتصاد» را با کفاشیان در پی می‌خوانید.

چه ارگان‌هایی زیر نظر شما فعالیت می‌کنند؟ و شما چه خدماتی به این ارگان‌ها ارائه می‌دهید؟
فدراسیون‌های ورزشی که جزو بازی‌های المپیک آسیا هستند زیرنظر ما هستند و ما هم در واقع بودجه قهرمانی را به این فدراسیون‌ها می‌دهیم و در زمینه‌های مختلف کار قهرمانی و توسعه رشته‌های ورزشی برای آمادگی در بازی‌های آسیایی المپیک از آنها کار و عملکرد می‌خواهیم و بر کارهایشان نظارت می‌کنیم.
بودجه کمیته ملی المپیک از کجا تامین می‌شود؟‌
از طریق کمک‌های دولت، چون در همه جای دنیا اصولا برای ورزش قهرمانی دولت‌ها هستند که به فدراسیون‌های ذی‌ربط کمک می‌کنند. ورزش قهرمانی مقوله‌ای جدا از ورزش حرفه‌ای و باشگاهی است این ورزش در سطح بازی‌های المپیک و آسیایی است و در همه جای دنیا دولت‌ها بودجه‌‌ای را متحمل می‌شوند تا ورزش قهرمانی بتواند خودش را در بازی‌های آسیایی و المپیک عرضه کند و ما هم این بودجه را از دولت می‌گیریم.
یعنی شما هیچ مشکلی در تامین بودجه ندارید؟‌
مشکلات که وجود دارد ولی دولت هم کمک خودش را می‌کند.
نگاه دولت نسبت به این ارگان به چه صورت است؟ و تا چه حدی اهمیت می‌دهد؟‌
این به برنامه‌هایی که ارائه می‌دهیم بستگی دارد. در واقع وظایف ما با سازمان تربیت بدنی در یک راستا است و بخش کار قهرمانی‌اش را ما انجام می‌دهیم. دقیقا براساس برنامه‌هایی که ارائه می‌کنیم و تقاضاهایی که داریم دولت بررسی می‌کند و بودجه ما را تامین می‌کند، از طرفی، دولت با توجه به اولویت‌ها و بودجه‌ای که دارد بودجه‌اش را تقسیم می‌کند و سه سال اخیر سعی کرده‌ایم که نشان بدهیم بازی‌های آسیایی و ورزش نقش مهمی دارد و مخاطبان زیادی در جامعه دارد که همان جوانان و مردم جامعه هستند و از ما انتظار دارند که در مسابقات خوب بدرخشیم و مدال بیاوریم و به همین خاطر دولت را متقاعد کرده‌ایم و امسال بودجه ما دوبرابر شد.
برنامه‌های اصلی شما در سال‌جاری چیست؟
تدارکات امسال ما برای بازی‌های آسیایی چندین بخش است: بازی‌های آسیایی بزرگسالان که در قطر برگزار می‌شود، بازی‌های پاراالمپیک که معلولان در آن شرکت دارند و ما پوشش‌شان می‌دهیم، بازی‌های آسیایی داخل سالن، المپیک زمستانی و همه رشته‌های ورزشی و جوانانی که در آنها فعالیت می‌کنند و انگیزه و هدفشان شرکت در بازی‌های قهرمانی آسیا و المپیک است. آنها برای این انگیزه تلاش می‌کنند، بین ده‌ها هزار ورزشکاری که تمرین می‌کنند و ما حدودا پانصد الی ششصد نفرشان را به بازی‌های آسیایی و المپیک، پاراالمپیک و داخل سالن و... اعزام می‌کنیم.
حضور در بازی‌های بین‌المللی خواسته دولت و مردم است ما به آنها خدمات می‌دهیم. خواسته جوانان، شرکت در میادین ورزشی و قهرمانی است ماموریت ما نیز این است که این خواسته دولت و مردم را برآورده بکنیم.
چه برنامه‌هایی برای آینده دارید؟
طرح‌های زیادی داریم. ما حتی برای المپیک چین، المپیک 2012لندن و بازی‌های آسیایی، قهرمانان را از سنین نوجوانی و جوانی پوشش می‌دهیم که به سمت این بازی‌ها بروند و در کل طرح ما این است که بتوانیم در هر دوره بازی‌های قهرمانی نسبت به دوره قبلی موفق‌تر باشیم و کارآیی بیشتری داشته باشیم.فکر می‌کنید تاثیرگذاری این طرح‌ها بر جامعه تا چه حد باشد؟
مطمئنا تاثیر زیادی خواهد داشت. بر فرض روزنامه شما یک عده مشتریان خاص دارد، عده‌ای فقط سهام بورس را پیگیری می‌کنند. عده‌ای هم صفحه مربوط به خودرو و یا قیمت سکه و ارز را و.... اما همه این افراد به نوعی می‌توان گفت مشتریان ما هم هستند. قشرهای مختلف که در زمینه‌های مختلف فعالیت دارند یکی از خواسته‌های مشترکشان ورزش است و بالاخره به نوعی ورزش را دنبال می‌کنند و علاقه‌مند هستند.
حتی اغلب روزنامه‌های سیاسی و اقتصادی هم صفحه ورزشی دارند و قسمتی از روزنامه خود را به ورزش اختصاص داده‌اند و متقاضیان زیادی هم دارند. به نظر من این نیاز و خواسته مردم از ما است که می‌توان با توجه به تفسیرهای ذکرشده آشکارا به این تاثیرگذاری پی برد.
فکر می‌کنید چه مسائلی در ورزش ما نیازمند آن است که مورد بررسی قرار گیرد و رسیدگی شود؟
بحث حمایت بنگاه‌های اقتصادی از ورزش، در ورزش حرفه‌ای بحث مهمی است که باید به آن توجه شود.
این پرسش مطرح است که آیا فقط باید در رشته فوتبال سرمایه‌گذاری شود و فقط آنها باید تغذیه شوند و به آنها رسیدگی شود یا اینکه بهتر است بنگاه‌های اقتصادی وارد رشته‌های دیگری مثل بسکتبال و والیبال و... و یا رشته‌های پایه هم بشوند؟
به نظر من اگر مبحثی در این خصوص در اقتصاد باز شود در ورزش تاثیر زیادی خواهد داشت. اگر مقایسه‌ای با کشورهای آسیای شرقی، چین، ژاپن و.... انجام بدهیم می‌بینیم که بنگاه‌های اقتصادی متعددی هستند که حمایت‌های زیادی از ورزش‌های حرفه‌ای و باشگاهی می‌کنند و این باعث می‌شود که ورزشکاران در رشته‌های ورزشی خود رشد کنند ولی در کشور ما متاسفانه در خیلی از رشته‌ها باشگاه‌ها سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و بسیاری از بنگاه‌ها با توجه به میل شخصی‌شان در رشته‌های خاصی سرمایه‌گذاری می‌کنند.
درنتیجه فقط در رشته‌هایی مثل فوتبال و والیبال بازتاب دارد و رشته‌های دیگر مثل تیراندازی و رشته‌های پایه، چون بنگاه‌های اقتصادی به آنها کمک چندانی نمی‌کنند نمی‌توانند رشد کنند و به عقیده من لازم است به این مساله توجه بیشتری شود.
مشکلات دیگری در ورزش نداریم؟
به‌طور کلی بحث‌های درآمدزایی برای ورزش از مهم‌ترین مسائل ما است.
در این خصوص مسائلی را مطرح کرده‌ایم مانند اینکه چرا از ورزش به خوبی حمایت نمی‌شود؟
چرا بنگاه‌های اقتصادی در همه رشته‌ها فعالیت نمی‌کنند و از این قبیل مسائلی که بحث اقتصادی زیادی دارند و باید رویشان کار شود.