عملکرد بخش کشاورزی
وزارت جهاد کشاورزی ایجاد ۵۰۰هکتار جنگل را به عنوان برنامه‌های اصلی خود در هفته دولت اعلام کرده است.

اهم دستاوردهای بخش کشاورزی:
- در سال ۸۴ خرید ۳۰۰هزار تنی دانه روغنی کلزا با رشد ۳۲درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته گام بزرگی در جهت استقلال و خوداتکایی در تولید محصولات اساسی کشاورزی بوده است.
- بازسازی 2500 رشته قنات، میزان آبدهی قنوات را حدود 154میلیون مترمکعب افزایش داده است.
- در طول ۱۰سال گذشته ۵۷۰هزار هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش روش‌های نوین آبیاری قرار گرفته و از این طریق حداقل دومیلیارد مترمکعب در مصرف آب صرفه‌جویی شده است.
- در سال 84 بیش از 3میلیارد و 137میلیون دز انواع واکسن‌های طیور و دام برای پیشگیری از بیماری‌ها در کشور توزیع و مصرف شد.
- ۵۰۰هزار هکتار جنگل طی برنام چهارم توسعه در کشور ایجاد می‌شود.
- مصونیت ایران در مواجه با آنفلوآنزای حاد پرندگان افتخار بزرگی برای کشاورزی و دامپروری ایران بود. این در حالی بود که تقریبا مواردی از این بیماری در طول یک سال گذشته در تمامی کشورهای همسایه و حتی برخی کشورهای توسعه یافته از جمله انگلیس و فرانسه مشاهده شد.
- در سال زراعی ۸۵-۸۴ در حدود یک‌میلیون و ۶۸هزار هکتار از اراضی کشاورزی تحت عملیات مبارزه با سن غلات قرار گرفت و از این طریق از ضایع شدن یک‌میلیون و ۱۰۰هزار تن گندم جلوگیری شد.
- در طول سال تحصیلی گذشته حداقل 10میلیون و 500هزار دانش‌آموز کشور تحت پوشش طرح رایگان توزیع شیر قرار گرفتند. - بیش از یک‌میلیون و 950هزار مورد بازدید بهداشتی از مراکز عرضه فرآورده‌های خام دامی توسط کارشناسان دامپزشکی در سال 84 در سراسر کشور انجام و 6هزار و 610تن فرآورده‌های غیرقابل مصرف ضبط و معدوم شد.
- تولید ۸۰۰هزار تن گوشت قرمز، یک‌میلیون و ۲۳۷هزار تن گوشت مرغ، ۷میلیون و ۱۷۹هزار تن شیر و ۷۵۸هزار تن تخم‌مرغ از جمله اقدامات معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی در راستای تامین امنیت غذایی در کشور بوده است.
- تولید آبزیان در کشور در طول یک سال گذشته با رشد 10درصدی به 523هزار تن رسید.
- حدود ۱۵میلیون تن محصولات باغی در سال ۸۴ تولید و در حدود یک‌میلیارد و ۲۰۰میلیون دلار از این محصولات به خارج از کشور صادر شد.
- با اجرای طرح توسعه مجتمع‌های دامپروری، تولیدات گلخانه‌ای و نواحی صنعتی روستایی طی برنامه چهارم توسعه، بیش از 315هزار شغل جدید در بخش کشاورزی ایجاد می‌شود.
- ۵۹هزار هکتار جنگل‌کاری، ۴۲هزار هکتار بیابان‌زدایی، ۷۵۸هزار هکتار آبخیزداری و ۱/۱۴میلیون هکتار اجرای طرح‌های مرتعداری در یکسال اخیر نشان از عزم دولت برای حفظ و احیای منابع طبیعی در کشور است.
- ارزش افزوده بخش کشاورزی از 5/6درصد در سال گذشته به 1/7درصد در سال‌جاری افزایش یافته است.
- امسال برای اولین بار در کشور مبارزه با سن غلات از هواپیماهای استیجاری خارجی استفاده نشد.
- تاکنون 506هزار و 267نفر از بهره‌برداران بخش کشاورزی تحت پوشش آموزش‌های ترویجی قرار گرفته‌اند.
- ۹۰هزار شغل جدید در یکسال اخیر در بخش کشاورزی ایجاد شده است.
- تاکنون یک‌میلیون و 825هزار نفر روز در قالب طرح بسیج سازندگی به مناطق محروم روستایی اعزام شده‌اند.
- ۱۳۶۸ طرح تحقیقاتی کشاورزی در سال ۸۴ به اتمام رسیده و ۳۹۳۲طرح جدید در دست اجرا است.
- 273هزار تن حجم معاملات بورس کالای کشاورزی در یکسال اخیر بوده است.
دولت نهم که اساس سیاست‌ها و برنامه‌های خود را بر گسترش عدالت اجتماعی، رفع محرومیت و پیشرفت‌های مادی و معنوی کشور قرار داده، برپایه برنامه چهارم توسعه، هدف آرمانی بخش کشاورزی را تامین امنیت غذایی کشور با اتکای بر تولید ملی و بهره‌گیری از علم و دانایی در فرآیند تولید تعیین کرده است.
در این راستا، افزایش ضریب امنیت غذایی با تکیه بر تولید از منابع داخلی و تاکید بر خودکفایی و پایداری تولید محصولات اساسی کشور (شامل گندم، برنج، جو، ذرت، علوفه، شکر)، توسعه کارآفرینی، نوآوری، استعدادهای فنی و پژوهشی و تقویت نهضت نرم‌افزاری، رشد تولید و بهره‌وری عوامل تولید بخش کشاورزی، تقویت زیرساخت‌ها و تنوع بخشی و گسترش فعالیت‌های مکمل به ویژه صنایع تبدیلی و کوچک و توسعه صادرات، کاهش مخاطرات سرمایه‌گذاری و اقتصادی کردن تولید بخش کشاورزی و حفاظت و بهره‌برداری بهینه و پایدار از منابع طبیعی، سیاست‌هایی راهبردی است که دستیابی به هدف نهایی بخش کشاورزی را تسهیل می‌کند.
براین اساس، دولت نهم موارد زیر را به عنوان اولویت‌های اجرایی بخش کشاورزی در نظر گرفته است: واگذاری امور مربوط به تصدیگری و اجرایی به بخش غیردولتی (تعاونی، خصوصی)، تقویت و توسعه تشکل‌های صنفی غیردولتی، اصلاح نظام بهره‌برداری از اراضی کشاورزی، توسعه اشتغال مولد در بخش، برقراری نظام دادوستد اعتباری به جای دادوستد نقدی، اصلاح نظام خرید تضمینی بخش کشاورزی و توانمندسازی تشکل‌های تولیدکنندگان برای تنظیم بازار، ساماندهی صندوق‌های حمایتی بخش کشاورزی، تلاش در جهت ارتقای سطح درآمد و رفاه کشاورزان و روستاییان از طریق تقویت زیرساخت‌های مناسب، افزایش سهم شیلات در تامین امنیت غذایی و بهره‌برداری مسوولانه و پایدار از مناطق آبزی‌پرور کشور، توسعه مکانیزاسیون، ساماندهی سیستم آموزش و ترویج کشاورزی، توسعه و نوسازی صنایع تبدیلی و تکمیلی موجود در جهت کاهش ضایعات، تامین و توسعه منابع آب کشاورزی، بهبود روش‌های آبیاری در جهت افزایش راندمان و بهره‌وری آب، توسعه صنایع کوچک در جهت افزایش اشتغال در مناطق روستایی، تقاضای محوری کردن تحقیقات کشاورزی، تقویت و توسعه مشارکت مردمی و توسعه تحقیقات بیوتکنولوژی و هسته‌ای در بخش کشاورزی.
هم‌اکنون بخش کشاورزی 7/13درصد تولید ناخالص داخلی (به قیمت ثابت 1376)، یک پنجم اشتغال کشور، 23درصد ارزش صادرات غیرنفتی، 82درصد غذای مصرف کشور و 90درصد نیاز مواد اولیه صنایع تبدیلی کشاورزی را تامین می‌کند. با توجه به امکانات بخش کشاورزی، برنامه‌های اجرایی و باامید به عنایات الهی، امید است فراتر از اهداف برنامه چهارم توسعه در پایان چهار سال آینده، ظرفیت تولید گندم در کشور به گونه‌ای افزایش یابد که علاوه بر پایداری تولید، یک میلیون تن گندم صادر شود، خودکفایی در زمینه تولید محصولاتی نظیر جو، برنج، ذرت، علوفه و شکر محقق و واردات این محصولات قطع شود، عملکرد و بهره‌وری عوامل تولید بخش کشاورزی در جهت رسیدن به استانداردهای جهانی افزایش یابد، صادرات محصولات کشاورزی توسعه و میزان درآمد کشاورزان و تولیدکنندگان افزایش ملموس داشته باشد.


دستاوردهای شاخص بخش کشاورزی
استمرار و پایداری خودکفایی در تولید گندم
با وجود خشکسالی در 11 استان کشور در سال جاری و با اعمال مدیریت و انتقال دانش و یافته‌های علمی به مزارع تاکنون با خرید بیش از 11میلیون تن گندم، خودکفایی درتولید گندم در کشور به پایداری رسیده است و میزان خرید گندم امسال 5درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است. همچنین در سال زراعی جدید بیش از 7هزار فارغ‌التحصیل کشاورزی در قالب ناظران مزارع گندم مشغول به کار شده‌اند.
خرید نقدی محصولات استراتژیک
یکی از معضلات بخش کشاورزی در سال‌های اخیر آن بوده است که کشاورز ماه‌ها پس از تحویل محصول پول خود را دریافت می‌کرده است. به عبارتی بار اصلی هزینه تولید همواره بر دوش کشاورزان سنگینی می‌کرده است.
در دولت نهم برای اولین بار در تاریخ کشاورزی ایران طرح خرید نقدی محصولات استراتژیک کشاورزی با اختصاص اعتباری حدود ۱۰هزار میلیارد ریال را به اجرا درآورد که اجرای این طرح علاوه بر رضایت خاطر کشاورزان موجب دلگرمی آنان برای تولید در سال آینده نیز موجب خواهد شد. همچنین در طول سال ۸۴ بیش از ۳۹۰۰میلیارد تومان تسهیلات بانکی در اختیار کشاورزان قرار گرفت و پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال‌جاری به بیش از ۵۵۰۰میلیارد تومان برسد.