مسائل و مشکلات اقتصادی کشور محور اصلی بسیاری از مصاحبه‌ها، سخنرانی‌ها و شعارهای انتخاباتی دکتر احمدی‌نژاد بوده است و به جا است در هفته دولت نگاهی داشته باشیم به دیدگاه‌های اقتصادی رییس‌جمهوری. ۱ - واگذاری کارها به مردم

واگذاری امور به دست مردم و کاهش حجم دولت از جمله مسائلی است که رییس‌جمهوری تاکنون بارها به آن اشاره داشته است. نمونه‌هایی از این اظهارنظرها به شرح زیر است:

- کشور را مردم باید بسازند. ما اصرار داریم که راه را باز کنیم تا مردم کار بکنند. ما توسعه سرمایه‌گذاری دولتی را محدود کرده‌ایم و واگذار می‌کنیم. خود سهام عدالت هم تلاشی بر واگذاری، منتها واگذاری عادلانه‌تر به متن مردم بنابراین سرمایه‌گذاران با آرامش تلاش بکنند و سرمایه‌گذاری کنند. (مصاحبه واحد مرکزی خبر ۱۷/۳/۸۵)

- دولت توزیع سهم عدالت را در دستور کار خودش دارد. کار بسیار بزرگی است که مجموعه سهام دولت در بخش اقتصادی تقدیم می‌شود و در یک ساز و کار مناسبی بین ملت ایران توزیع بشود.

- ما فکر می‌کنیم توسعه علمی، صنعتی و اقتصادی کشور به دست مردم انجام می‌شود و مردم هستند که باید فعالیت علمی، اقتصادی و صنعتی بکنند، دولت باید راه را باز کند و پشتیبانی بکند. ما این کار را داریم می‌کنیم و یک اقتصاد کاملا دولتی را داریم آرام‌آرام برمی‌گردانیم. تصمیم‌های خوبی گرفته‌ایم. ما کل سرمایه‌گذاری دولتی را محدود کردیم. اتفاقا سال قبل حساب ذخیره ارزی را هدایت کردیم و بیشترین پشتیبانی از بخش خصوصی از طریق ذخیره ارزی سال گذشته اتفاق افتاد. ما علاقه‌مندیم که صددرصد آن بخش از ذخیره ارزی که بخش خصوصی می‌تواند از آن استفاده کند به سرعت اختصاص دهیم، زمان رسیدگی به پرونده‌های بخش خصوصی در دولت را کوتاه کردیم و به زمان خاصی محدود کردیم. (مصاحبه مطبوعاتی ۴/۲/۸۵)

- همانطور که می‌دانید مهم‌ترین مشکل اقتصاد ما امروز سهم تعیین کننده دولت در بخش اقتصاد است و بر می‌گردد به موسسه‌ها و شرکت‌ها و واحدهایی که در اختیار دولت هستند، واحدهایی که از سال ۷۰ و ۷۲ می‌باید به مردم واگذار می‌شدند، منتهی به‌رغم این که واگذاری‌ها انجام شده، صدها برابر میزان واگذاری، سرمایه‌گذاری جدید اتفاق افتاده است. (گزارش عملکرد دولت آذرماه ۱۳۸۴)

۲ - توجه به اشتغال

اشتغال در کشور ما به عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی مسوولان و مردم می‌باشد و دولت‌ها با برنامه‌های مختلف خود سعی بر این داشته تا بتوانند با مدیریتی صحیح و کارآمد نرخ بیکاری را کاهش داده و نیروی کار فعال‌تر نیز با مدیریت صحیح به حداکثر بهره‌وری برسد. دولت نهم نیز به دنبال این جریان پیوسته ایجاد اشتغال، سیاستگذاری‌هایی را انجام داده است که در زیر برخی نظرات رییس‌جمهور را مرور می‌کنیم:

- امسال از منابع بانکی که باید به صورت تسهیلات در اختیار مردم قرار بگیرد، هجده هزار میلیارد تومان آن به کارهای اشتغالزایی زودبازده اختصاص داده شد و سهم هر استان تقسیم‌بندی شده و داده شده است و سهم هر شهرستانی باید داده بشود. روش کار به این ترتیب است که یک شورای اشتغال (کار گروه اشتغال) در هر استان هست، تقاضاها به آنجا می‌رود، بررسی می‌شود، به بانک ارجاع می‌شود، بانک بررسی اقتصادی می‌کند، (مصاحبه با واحد مرکزی خبر (۱۷/۳/۸۵)

- توسعه اشتغال به عنوان یک ضرورت امروز اقتصاد ایران در دستور کار دولت قرار گرفت و برنامه‌های متعددی سازماندهی شد. هدایت منابع بانکی به سمت صنایع و بنگاه‌های اقتصادی زودبازده، ایجاد صندوق‌های حمایتی و کاهش بهره بانکی در جهت توسعه اشتغال بوده است به علاوه برای تحقق عدالت، منابع بانکی و سرمایه‌گذاری‌ها به طور عادلانه در سراسر کشور و بین استان‌های مختلف توزیع شد. (مصاحبه مطبوعاتی ۴/۲/۸۵)

- امروز هیچ ماموریتی برای مسوولان مهم‌تر از ایجاد اشتغال برای جوانان نیست و به همین دلیل دولت مصمم است با حمایت مالی برای جوانان ایجاد اشتغال کند چون در دولت خدمتگزار کوتاهی در خدمت‌رسانی، تبعیض و پارتی بازی جایگاهی ندارد. (سخنرانی در جمع مردم نهاوند)

- ایجاد بنگاه‌های زودبازده حرکتی انقلابی است که باید با مشارکت مردم و جوانان به نتیجه برسد بر همین اساس امیدواریم تا سه سال آینده ریشه بیکاری در کشور قطع شود.

۳ - افزایش سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی

افزایش سرمایه‌گذاری در کشور قطعا یکی از راه‌های رونق اقتصادی می‌باشد. در این میان دیدگاه‌های رییس‌جمهوری نسبت به سرمایه‌گذاری نقش بسزایی دارد که بخشی از دیدگاه‌های دکتر احمدی‌نژاد به شرح زیر است:

- ما اصرار داریم که راه را باز کنیم تا مردم کار بکنند. ما توسعه سرمایه‌گذاری دولتی را محدود کرده‌ایم و کارها را واگذار می‌کنیم. (مصاحبه با واحد مرکزی خبر (۱۷/۳/۸۵)

- در کارهای اقتصادی تلاش برای توسعه سرمایه‌گذاری توسط مردم و بخش غیر دولتی چه داخلی و چه خارجی در سال گذشته انجام شد و ما رشد سرمایه‌گذاری داخلی و رشد سرمایه‌گذاری توسط متقاضیان خارجی را شاهد بودیم. حمایت از تولید داخلی با رفع بعضی مقررات و قوانین دست و پاگیر و ایجاد امنیت در وضع قوانین ثابت و صیانت از روندهای مثبت در دستور کار دولت بود. به همین دلیل ما در سال گذشته شاهد رشد اقتصادی مناسبی بودیم. (مصاحبه مطبوعاتی ۴/۲/۸۵)

- باید همه مراقبت کنند واگذاری سهام دولت که در آینده‌ای نزدیک آغاز خواهد شد به سرمایه‌گذاری‌های جدید بخش خصوصی آسیب نرسد. زیرا برای تداوم رشد اقتصادی نیازمند سرمایه‌گذاری‌های جدید هستیم.

۴ - برخورد با مفاسد اقتصادی

دولت نهم در فعالیت کاری یک ساله خود نشان داده که خواهان مبارزه عملی با مفاسد مالی و اقتصادی است که این مساله در سخنان رییس‌جمهوری نیز به چشم می‌خورد. نمونه‌هایی از این اظهارنظرها را مرور می‌کنیم:

- به دلیل مبارزه دولت با فساد افرادی که منافع خود را در خطر می‌بینند، می‌گویند دولت در اقتصاد کشور ناکارآمد است، اما باید بدانند که خدمتگزاران مردم هیچ‌گاه منافع عمومی را به عده‌ای خاص واگذار نمی‌کنند و مبارزه با فساد با تمام توان ادامه دارد و بسیاری دست‌ها قطع شده و خواهد شد.

- کاهش فساد در زمینه مسائل اقتصادی به افزایش سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی منجر شده است زیرا مردم می‌خواهند در محیطی سالم آرام و بدون ویژه‌خواری فعالیت کنند. (گزارش عملکرد دولت مرداد ۱۳۸۵)

- وقتی که می‌گوییم مبارزه با فساد و سوء‌استفاده، می‌گویند این حرف سرمایه‌داران و سرمایه‌گذاران را فراری می‌دهد این هم از آن حرف‌های عجیب است. این بزرگترین توهین به ملت است. بزرگ‌ترین تهمت به سرمایه‌گذاران است. اتفاقا محور امنیت سرمایه‌گذاران این است که فساد از سیستم اداری بیرون برود. بزرگ‌ترین مانع در مقابل سرمایه‌گذاری فساد است که امنیت اقتصادی و امنیت سرمایه‌گذاری را از بین می‌برد. (سخنرانی در جمع استانداران و مدیران عامل بانک‌ها ۱۳/۹/۸۴)

۵ - کاهش نرخ سود بانکی و تورم

کاهش نرخ سود بانکی از استراتژی‌های اساس اقتصادی دولت است که دکتر احمدی‌نژاد نیز بارها به آن اشاره کرده بخشی از دیدگاه‌های رییس‌جمهوری را در این زمینه بررسی می‌کنیم:

- بالا بودن نرخ سود بانکی موجب تورم و مانع سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال است و به همین جهت سود بانکی به مرور به صورت پلکانی باید پایین بیاید تا سرمایه‌گذاری‌های تولیدی دارای صرفه اقتصادی گردد و جوانان بتوانند در صحنه‌های کار و تولید حضور یابند. (سخنرانی درجمع مردم همدان)

- بالا بودن نرخ سود بانکی باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران در بخش تولید و اشتغال دل نگرانی از سرمایه‌گذاری داشته باشند. با کاهش نرخ سود قطعا سرمایه‌گذاران تمایل بیشتری می‌یابند تا با ریسک کمتری به اینکار اقدام کنند.

- دولت درصدد است علاوه بر کاهش سود تسهیلات اعطایی بانک‌ها و ثابت نگهداشتن سود پرداختی به سپرده‌ها، از طریق مدیریت صحیح و اعطای وام به افراد مختلف، سپرده‌گذاری مردم در بانک‌ها را افزایش دهد. (گزارش عملکرد مرداد ۸۵)

- تجربه نشان داد که تحرک بالای اقتصادی موجب کاهش تورم است و برخلاف نظر بعضی‌ها که تصور و تبلیغ می‌کردند که تحرک بالای اقتصادی، رشد سرمایه‌گذاری و رشد کار عمرانی و تحرکات دولت موجب افزایش تورم است، بررسی‌ها نشان می‌دهد که خوشبختانه در سال ۱۳۸۴ با اینکه سیاست‌های دولت تقریبا در هفت ماه از سال اجرا شد با این حال ما شاهد کنترل تورم و کاهش نرخ آن در سال گذشته بودیم. (مصاحبه مطبوعاتی ۴/۲/۸۵)

۶ - توجه به اتمام طرح‌های نیمه تمام

وجود هزاران طرح نیمه تمام عمرانی یکی از ده‌ها معضل مزمن اقتصادی کشور است که دولت سعی دارد با توجه به منابع حساب ذخیره ارزی هر چه سریعتر این طرح‌ها را با هدف اشتغالزایی و رشد تولید به اتمام برساند رییس‌جمهوری نیز بارها به این امر تاکید کرده است:

- اقدامات توسعه‌ای و اجرای طرح‌های عمرانی در کشور نباید طولانی شود. مصوبات سفرهای استانی ظرفیت کار اجرایی در کشور را سه برابر کرده و هزینه‌های طرح‌ها را کاهش داده است.

- برای ایجاد اشتغال، طرح‌های گوناگونی تهیه کردیم که افزایش بودجه عمرانی در لایحه بودجه سال آینده برای همین منظور بوده است. (۲۴/۱۲/۸۴)

- توزیع عادلانه بودجه عمرانی از مهمترین رویکردهای دولت است و مدیران باید بودجه‌ای را که دولت به سختی تهیه می‌کند به سهولت در اختیار جوانان قرار دهد، تا با همت این جوانان مصمم، کشور را بسازیم.