بانک تجارت به دنبال ملی شدن بانک‌ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌در سال ۱۳۵۸ از ادغام یازده بانک خصوصی مطرح ایرانی و مختلط ایرانی - خارجی تشکیل شد. بانک تجارت طی سال‌های گذشته گام‌های بلندی برای ارتقای سطح خدمات خود برداشته و ضمن ارائه خدمات مکانیزه در کلیه شعب خود در سراسر کشور (بیش از ۲۰۰۰ شعبه ریالی و ۳۴ واحد ارزی) ضمن کسب رتبه ممتاز در طرح تکریم ارباب رجوع در سراسر کشور ، موفق به کسب گواهینامه ISO۹۰۰۱ در ارائه خدمات مالی بین‌المللی شده است. گزارشی که در پی می‌آید نگاهی دارد به عملکرد این بانک در سال ۱۳۸۴: آموزش و تحقیقات

با توجه به رشد روزافزون تکنولوژی در عرصه بانکداری و هماهنگی هر چه بیشتر دانش نیروی کار با آن، و همچنین لزوم افزایش متوسط سالانه ۵/۳درصدی بهره‌وری نیروی کار برای دستیابی به اهداف برنامه چهارم توسعه، آموزش به عنوان اساسی‌ترین شاخص توسعه انسانی در این راستا نقش فراوانی دارد. بانک تجارت نیز مطابق سال‌های گذشته به منظور ارتقای سطح آگاهی و مهارت پرسنل اقدامات موثری انجام داده است. بدین جهت بانک تجارت اقدام به آموزش هرچه بیشتر نیروی کار در حین خدمت نموده است. به طوری که سرانه پرسنل آموزش دیده به کل پرسنل در سال ۱۳۸۴ معادل ۴/۷۵ ساعت به ازای هر پرسنل است که این رقم در مقایسه با سال قبل ۸۵درصد رشد داشته است. در بخش پژوهش نیز شورای تحقیقات بانک در سال ۱۳۷۹ با ریاست مدیریت عامل و با حضور اعضای هیات مدیره و صاحب‌نظران اقتصادی و بانکی، با هدف پژوهش‌های علمی‌ و تحقیقی آغاز به کار نمود. در این راستا طی سال ۱۳۸۴ مجموعا ۳۰ طرح و پایان نامه به این شورا ارائه شده است که در مقایسه با سال گذشته ۲۸/۱۱۴درصد افزایش داشته است.

خدمات ارزی و بین‌المللی

با پیشرفت جوامع و توسعه ارتباطات، تاثیر انجام فعالیت‌های ارزی و مشارکت در عرصه تجارت بین‌الملل در رشد و توسعه اقتصادی کشورها و تحقق رفاه اجتماعی بیش از پیش نمایان می‌شود. بانک تجارت در سال ۸۴ نیز همگام با سیاست‌های ارزی کشور در مسیر تحقق اهداف دولت با ارائه خدمات گسترده‌ ارزی از طریق ۳۴ واحد ارزی مستقر در تهران و شهرستان‌ها و شعب خارج از کشور و همچنین شبکه گسترده کارگزاران، بیش از پیش در نیل به اهداف دولت موثر بوده است.

با توجه به نقش بخش بین‌الملل در بانک در این قسمت وضعیت این بخش بررسی خواهد شد.

- ضمانتنامه‌های ارزی

بانک تجارت در سال ۱۳۸۴، ۷۹۳ ضمانت‌نامه به ارزش ۵۷۱میلیون دلار صادر نموده است که در مقایسه با سال ۱۳۸۳ به لحاظ مبلغ ۱۰درصد رشد نشان می‌دهد.

- حواله‌های ارزی

در سال ۱۳۸۴ در بخش حواله‌های ارزی، در مجموع ۱۹۳۳میلیون دلار حواله ارزی صادره و ۴۰۳۷میلیون دلار حواله‌ ارزی وارده بوده است که در مقایسه با سال گذشته حواله‌های ارزی صادره ۵۸درصد و حواله‌های ارزی وارده ۷۶درصد رشد نشان می‌دهند.

- اعتبارات اسنادی

در این بخش بانک تجارت در سال ۱۳۸۴، ۴۳۸۲میلیون دلار گشایش اعتبار داشته که از این مجموع ۲۴۳میلیون دلار در بخش فاینانس و ۴۱۳۹میلیون دلار در بخش غیر فاینانس بوده است.

اعطای تسهیلات

بانک‌ها به عنوان مهمترین موسسات پولی جامعه وظیفه خطیری در خصوص تامین منابع سرمایه‌ای و سرمایه در گردش بخش‌های مختلف اقتصادی بر عهده دارند. در این راستا بانک‌ها با تخصیص حجم گسترده‌ای از منابع خود به اعطای تسهیلات و تامین مالی پروژه‌ها، ضمن حمایت از بخش‌های تولیدی، سهم موثری در تحقق اهداف اقتصادی دولت در برنامه‌های توسعه کشور ایفا نموده‌اند. بانک تجارت به عنوان عضوی مهم از شبکه بانکی کشور تا پایان بهمن ۱۳۸۴ بیش از ۹۸۸۱۲میلیارد ریال تسهیلات پرداخت نموده که در مقایسه با سال گذشته بیش از ۲۰درصد افزایش نشان می‌دهد، که از این میزان بیش از ۸۰درصد آن به بخش خصوصی اختصاص یافته است.

همچنین با توجه به اینکه اکثر بانک‌های کشور تحت مالکیت دولت قرار دارند، لذا دولت در جهت حمایت از بخش‌های خاص و زیربنایی، ایجاد اشتغال و اهداف اجتماعی، بانک‌ها را موظف به پرداخت تسهیلات تکلیفی می‌نماید. بانک تجارت نیز از این موضوع مستثنی نبوده به طوری که در این خصوص عملکرد تسهیلاتی بانک در سال ۱۳۸۴ بیانگر آن است که از مجموع ۹۸۸۱۲میلیارد ریال تسهیلات اعطایی بانک بیش از ۱۰درصد آن تکلیفی و مابقی غیرتکلیفی می‌باشد.

با توجه به اینکه ساختار بازار سرمایه کشور بانک محور می‌باشد لذا بانک‌های کشور در تحقق اهداف پیش‌بینی شده برنامه‌ها و به ویژه برنامه چهارم توسعه در بخش امور زیربنایی نقش شایان توجهی را عهده‌دار می‌باشند.

تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام که راه‌اندازی آنها از توجیهات لازم و کافی برخوردار بوده لیکن به دلیل حجم زیاد منابع مالی مورد نیاز خصوصا طرح‌های بزرگ (از قبیل پتروشیمی، سدسازی و...) بخش خصوصی قادر به تامین منابع مالی مورد نیاز و اجرای آنها نمی‌باشد از ضرورت‌هایی است که بدون دخالت موثر و گاه تعیین‌کننده سیستم بانکی محقق نمی‌گردد.

در این راستا بانک تجارت به عنوان عضوی از شبکه بانکی کشور نقش شایان توجهی برای سال‌های اخیر در تحقق اهداف برنامه کلان کشور داشته است. اهم طرحها و مانده کل مشارکت بانک در این طرح‌ها در پایان سال ۱۳۸۴ بیش از ۱۲۴۸۴میلیارد ریال بوده که در مقایسه با سال ۱۳۸۳ بیش از ۴۰درصد افزایش داشته است.

تحولات ساختاری بانک در سال ۱۳۸۴

- تدوین و ابلاغ رئوس راهبردهای اولویت‌دار کوتاه مدت بانک به واحدهای ذی‌ربط توسط مدیریت ارشد بانک

- اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه با هدف عدالت محوری

- ایجاد زیرساخت‌های مناسب جهت اجرایی نمودن طرح جامع انفورماتیک بانک

- اعطای تسهیلات جهت گسترش بنگاه‌های کوچک اقتصادی و زودبازده و کارآفرین با هدف اشتغالزایی و تحقق برنامه‌های دولت و کاهش بیکاری

- افتتاح و بهر‌ه‌برداری سایت تجارت نیوز در جهت اطلاع‌رسانی به صورت On - line به مشتریان و ارباب رجوع

- تاسیس سایت پشتیبان به منظور افزایش ضریب امنیت اطلاعات مربوط به حساب‌های مشتریان

دستاوردهای بانک تجارت در سال ۱۳۸۴

- تحت پوشش قرار گرفتن ۱۰۰۰ شعبه به سیستم جاری فراگیر

- بهره‌برداری از سیستم‌های مکانیزه مختلف اجرایی، وثایق، صدور گواهینامه عدم پرداخت چک و استعلام

- اجرای پروژه MICR (شناسه الکترونیک) بر روی چک‌ها

- افزایش تعداد کارت‌های خودپرداز از ۹۷۹۲۳۳ در سال ۸۳ به ۱۶۶۷۴۶۲ در سال ۸۴

- رشد مانده سپرده کارت‌های ATM از ۹۷۴میلیارد ریال در سال ۸۳ به ۱۶۳۴میلیارد ریال در سال ۸۴.