مجمع عمومی عادی سالیانه بانک اقتصاد نوین، اولین بانک خصوصی کشورمان که در سال 84 از نظر بیشترین میزان کارآیی توسط پژوهشکده پولی و بانکی به عنوان بهترین بانک خصوصی انتخاب شد، در اولین روز تابستان امسال با حضور بیش از 8/89درصد از سهامداران راس ساعت 15 در سالن همایش‌های رازی برگزار شد.

در ابتدا دکتر رسول‌اف مدیرعامل، ضمن ارائه گزارش عملکرد هیات مدیره در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۸۴ از برنامه‌های آتی بانک اقتصاد نوین در ۳ سال آینده خبر دارد.
عباس‌هشی، حسابرس قانونی بانک نیز گزارش مالی سال 84 را به سمع حاضران رساند،‌ نشست فوق 3 ساعت به طول انجامید که در نهایت پیشنهادهای هیات مدیره مبنی‌بر افزایش سرمایه،‌ تقسیم سود، پاداش هیات مدیره، انتخاب حسابرس قانونی و تعیین روزنامه رسمی مورد موافقت اکثر سهامداران قرار گرفت.
در مجمع عمومی عادی سالانه بانک اقتصاد‌نوین به ازای هر سهم ۲۱۰ریال سود تقسیم شد و مقرر شد ۲درصد از سود تقسیم شده به عنوان پاداش به هیات مدیره پرداخت شود، همچنین عباس‌هشی به عنوان حسابرس قانونی بانک و روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه رسمی انتخاب شدند. از دیگر تصمیمات هیات مدیره بانک اقتصاد نوین افزایش سرمایه بانک از یک هزار میلیارد ریال به ۲هزار و ۵۰۰میلیارد ریال بود که به تصویب سهامداران رسید.
افتتاح یک شعبه در هر 2 روز کاری
دکتر جلال رسو‌ل‌اف مدیرعامل بانک اقتصاد نوین در مجمع فوق ضمن تاکید بر افزایش سرمایه بانک تا مرز ۲هزار و ۵۰۰میلیارد ریال، گفت: افزایش سرمایه موجب بالا رفتن نسبت کفایت سرمایه بانک شده و مقدمات سرویس‌‌دهی بیشتر و تنوع خدمات فراهم می‌شود.
وی افزود: بانک اقتصاد نوین از نظر جذب سپرده‌های مختلف کوتاه و بلندمدت، اعطای تسهیلات و جذب مشتریان جدید شامل شرکت‌های معتبر در بخش‌های مختلف صنعتی، بازرگانی، خدماتی، ساختمان و غیره موفقیت چشمگیری داشت.
رسول‌اف، خاطرنشان کرد: مجموعه سپرده‌های این بانک در پایان سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۱۳۹درصد رشد داشته و به رقم ۱۲هزار و ۴۸میلیارد ریال رسیده است.
او با بیان اینکه تعداد سپرده‌ها در پایان سال 84 نسبت به 83 با 100درصد رشد همراه بوده است، گفت: جهت تجهیز منابع مالی بیشتر و بهبود امکانات رقابتی با سایر بانک‌ها با رعایت اصل کاهش قیمت تمام شده پول، تغییراتی در مورد سود علی‌الحساب سپرده‌ها برای سال 84 داده شد به طوری که نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی از 5/12درصد در پایان سال 83 به 14درصد در پایان آذر 84 رسید.
به گفته رسول‌اف، نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه نیز از ۵/۱۴درصد در پایان ۸۳ به ۱۵درصد در آذر ۸۴ افزایش یافت و سپرده‌های سرمایه‌گذاری ۲ساله، ۳ساله،‌ ۴ساله و ۵ساله نیز به ترتیب از ۱۹ تا ۵/۲۰ در پایان سال ۸۳ به ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰درصد کاهش پیدا کرد.
مدیرعامل بانک اقتصاد نوین ضمن یادآوری اینکه نسبت بازده سپرده‌های سرمایه‌گذاری در‌سال 84 به 50/17درصد کاهش یافت، گفت: به دلیل توجه بانک به بهینه‌سازی ترکیب سپرده‌ها و مدیریت هزینه‌ها به‌رغم افزایش نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری طی سال 84 نرخ متوسط هزینه عملیاتی برای جذب سپرده‌ها در مقایسه با سال 83 با کاهش همراه بود.
رسول‌اف در خصوص تسهیلات اعطایی بانک اقتصاد نوین نیز گفت: مانده تسهیلات پرداخت شده در پایان سال مورد بحث، بالغ بر ۹هزار و ۵۵۸میلیارد ریال یعنی معادل ۷/۹ برابر سرمایه اسمی بوده است.
او خاطرنشان کرد: میزان تسهیلات اعطایی در بانک اقتصاد نوین درسال 84 نسبت به سال 83 حدود 101درصد افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه قسمتی از منابع مالی با رعایت سقف ۳۰درصدی سرمایه پایه سرمایه‌گذاری شده است، گفت: بانک اقتصاد نوین در فعالیت سرمایه‌گذاری اعم از شرکت‌های خارج از بورس و پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران مبادرت کرد و به رغم شرایط نامناسب حاکم بر بازار سرمایه، سود حاصل در سال ۸۴ به ۱۶میلیارد ریال رسید.
رسول‌اف در مورد برنامه گسترش و توسعه شعب این بانک در سال 85 گفت: براساس برنامه مصوب هیات‌مدیره، با افتتاح 153 شعبه جدید در تهران و شهرستان‌ها تعداد شعب این بانک به 180شعبه گسترش می‌یابد.
وی با یادآوری اینکه طی ۲ ماه اول امسال ۱۸ شعبه جدید این بانک افتتاح شده است، افزود: بانک اقتصادنوین در هر ۲روز اداری یک شعبه افتتاح خواهد کرد.
رسول‌اف اظهار داشت: شعب این بانک در پایان سال 86 به 280 شعبه و سال بعد از آن به عدد 300 خواهد رسید و برنامه داشتن 300 شعبه در پایان برنامه 3ساله محقق خواهد شد.

رسول‌اف در خصوص فعالیت‌های ارزی بانک گفت: با گشایش 150 فقره اعتبار اسنادی به مبلغ 930میلیارد ریال و واریز 149 فقره از اعتبارات مذکور به ارزش 890میلیارد ریال، مانده اعتبارات اسنادی در پایان سال 84 بیش از 63فقره و ارزشی معادل 311میلیارد ریال است.
او ادامه داد: در این راستا فعالیت گسترده‌ای در جهت بازاریابی و جذب مشتریان جدید آغاز شد به طوری که بانک از بابت اعتبارات اسنادی گشایش‌یافته در طول سال ۸۴، بیش از ۵۶میلیارد ریال درآمد کسب کرد، که این درآمد در مقایسه با درآمد ۳۶میلیارد ریالی در مدت مشابه سال قبل بیش از ۵۵درصد رشد داشت.
رسول‌اف پیش‌بینی کرد: با بالا رفتن پایه سرمایه، حجم معاملات ارزی بانک در بخش اعتبارات اسنادی و ضمانت‌نامه‌های ارزی در سال 85 به حدود 400میلیون دلار بالغ شود.

ترکیب سهامدارن
اشخاص حقیقی ۹هزار و ۳۲۶شخص و دارا بودن ۸۷/۹درصد از سهام.
اشخاص حقوقی 114شخص و دارا بودن 13/90درصد از سهام.
تعداد کل سهامدارن بانک اقتصاد نوین ۹هزار و ۴۴۰نفر می‌باشد.

تاریخچه بانک
بانک اقتصاد نوین در تاریخ 22مرداد سال 80 با مجوز بانک مرکزی به عنوان اولین بانک خصوصی کشور تاسیس و همزمان فعالیت خود را آغاز کرده سرمایه اولیه آن 250میلیارد ریال منقسم به 250میلیون سهم یک هزار ریالی (با نام) به صورت تماما پرداخت شده تعیین شد، سپس در هفتم خرداد سال 83 مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام سرمایه 250میلیارد ریالی را به 2هزار و 500میلیارد ریال از محل سود، مطالبات و آورده نقدی سهامداران تصویب و اجرای آن را در اختیار هیات‌مدیره قرار داد. سهام بانک اقتصاد نوین در یازدهم آذر سال 82 در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد و از پانزدهم بهمن همان سال در فهرست قیمت بورس قرار گرفت.