شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در حال حاضر بزرگ‌ترین تولیدکننده کنسانتره سنگ‌آهن در کشور بوده و طبق برنامه‌های تنظیمی، حدود 50درصد کنسانتره مصرفی سال 1385 صنایع فولاد کشور به روش احیای مستقیم (فولاد مبارکه، فولاد خوزستان) از محل تولیدات این شرکت تامین می‌شود.

بهره‌برداری آزمایشی این شرکت از سال ۱۳۷۷ و تولید تجاری از سال ۱۳۷۸ آغاز و تاکنون مقدار ۲۸میلیون تن کنسانتره سنگ‌آهن و ۷/۲میلیون تن سنگ‌آهن دانه‌بندی تولید کرده که متوسط ارزش وارداتی آنها در بنادر ایران طی سال‌های بهره‌برداری به مبلغ ۲/۱میلیارد دلار بوده است که صرفه‌جویی ارزی قابل ملاحظه برای کشور حاصل شده است.
موقعیت جغرافیایی معدن:
معدن سنگ‌آهن چادرملو در قلب کویر مرکزی ایران در دامنه شمالی کوه‌های خاکستری رنگ چاه محمد در حاشیه جنوبی نمک‌زار ساغند به فاصله ۱۸۰ کیلومتری شمال شرقی شهر یزد و ۳۰۰ کیلومتری جنوب طبس قرار گرفته است.
ذخیره معدن چادرملو 399میلیون تن است و ذخیره قابل استخراج 320میلیون تن می‌باشد، متوسط عیار آهن این معدن 2/55درصد است.
موسسان و صاحبان سهام شرکت:
شرکت معدنی و صنعتی چادرملو (سهامی خاص) در خرداد ماه سال 1371 با سرمایه‌گذاری بانک سپه با 49درصد سهام و شرکت ملی فولاد ایران با 51درصد سهام تاسیس و براساس مصوبه مورخ 1/2/1382 مجمع عمومی، شخصیت حقوقی آن به سهامی عام تغییر و در تاریخ 12/7/1382 سهام آن در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. در حال حاضر نیز سهامداران شرکت عبارتند از: شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری امید، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات و سایر سهامداران بخش حقیقی و حقوقی.
ترکیب سهامداران در پایان خرداد ماه سال ۱۳۸۵ به شرح ذیل است:
مشخصات کالای تولیدی:
تولیدات اصلی: کنسانتره سنگ‌آهن با عیار آهن ۶۸-۵/۶۷درصد آهن است.
تولیدات جانبی: سنگ‌آهن دانه‌بندی درشت دانه Lump Ore و ریزدانه Fine Ore با عیار آهن 64-60درصد آهن است.
تولیدات فرعی: کنسانتره آپاتیت.
مصرف محصولات تولیدی:
مصرف‌کنندگان محصول سنگ‌آهن کنسانتره مجتمع‌های فولادسازی کشور است که به روش احیا مستقیم محصولات فولادی تولید می‌‌نمایند. همچنین سنگ‌آهن‌های دانه‌بندی جهت مصرف در صنایع فولاد، به روش کوره بلند و کنسانتره آپادیت برای تولید اسید فسفریک یا کود فسفاته در مجتمع‌های پتروشیمی مصرف می‌شود.
صنایع فولاد کشور که با روش احیای مستقیم DIRECT REDUCTION تولید می‌کند، (فولاد مبارکه و فولاد خوزستان) در ظرفیت‌های فعلی طبق برنامه سال 1385، به منظور تولید حدود 3/6میلیون تن فولاد خام نیاز به حدود 2/10میلیون تن سنگ‌آهن کنسانتره دارند که مقدار 5میلیون تن آن از محل تولیدات چادرملو است.
ظرفیت و توان تولید:
کارخانه تغلیظ براساس کیفیت سنگ‌آهن‌های تغذیه شده بر مبنای 60درصد =Fe و 61/6درصد = Fe/Feo و ضریب بازیافت کنسانتره حدود 68درصد طراحی و ظرفیت تولید به مقدار 1/5میلیون‌‌تن محاسبه شد. با عنایت به کیفیت سنگ‌های استخراجی و عیار آهن متوسط 5/55-54درصد متوسط ضریب بازیافت قابل دسترسی حدود 60درصد و کاربرد ظرفیت کارخانه فرآوری موجود حدود 5/4میلیون تن و حداکثر 6/4میلیون تن کنسانتره سنگ‌آهن پیش‌بینی شده، لیکن در سال‌های 1383 و 1384 با راهکارهای مدیریتی موفق شده‌‌ایم که بیش از ظرفیت اسمی تولید کنیم به نحوی که تولید در سال 1383 به مقدار 8/4میلیون تن و سال 1384 به مقدار 33/5میلیون تن
بوده است.
خلاصه اقدامات و دلایل افزایش تولید عبارتند از:
۱ - تامین به موقع لوازم و قطعات یدکی و افزایش گروه‌های تعمیرات و در نتیجه کاهش توقفات برنامه‌ای و افزایش زمان کار مفید که موجب افزایش تولید حدود ۵۰۰هزار تن در سال ۱۳۸۴ شده است.
2 - اصلاحات و انجام تغییراتی در خطوط تولید (منجمله تعویض جداکننده‌های مغناطیسی) و در نتیجه افزایش تولید به میزان حدود 200هزار تن ضمنا تولید حدود 800هزار تن سنگ‌آهن دانه‌بندی به عنوان محصول جانبی (به نسبت 75درصد درشت دانه و 25درصد ریزدانه) مورد مصرف در صنایع فولاد به روش کوره‌بلند (ذوب‌آهن اصفهان) در برنامه‌های شرکت قرار دارد.
ماده اولیه اصلی موردنیاز:
ماده اولیه اصلی موردنیاز جهت تولید محصولات شرکت، سنگ‌آهن خام می‌باشد که کلا از معدن سنگ‌آهن چادرملو (در جوار کارخانه فرآوری) استخراج و پس از طی مراحلی شامل عملیات خردایش در سنگ‌شکن و همگن‌سازی سنگ‌آهن‌های استخراجی لزوما سنگ‌آهن با کیفیت‌های تعیین‌شده و قابل تغذیه به کارخانه،‌ تامین و پس از انجام عملیات فرآوری، نهایتا کنسانتره سنگ‌آهن تولید می‌شود.
مصرف داخلی و صادرات
با عنایت به مقدار تقاضای صنایع فولاد داخلی به کنسانتره سنگ‌آهن تولیدی این شرکت و قرارداد‌های منعقده با آنها، لذا هیچ‌گونه برنامه‌ای جهت صادرات محصول فوق را نداریم. در مورد فروش محصولات جانبی این شرکت که فوقا اشاره شد. (سنگ‌آهن‌های دانه‌بندی‌شده) اولویت با خریداران داخلی می‌باشد، لذا پس از حصول اطمینان از تامین نیاز‌های داخل کشور، اقدام به صادرات مازاد محصولات فوق می‌شود. در این زمینه تاکنون از کل محصولات تولیدی که به مقدار 7/2میلیون تن بوده است. حدود 50درصد آن صادر شده است.
وضعیت شرکت در بورس
طبق صورتجلسه مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ 1/2/1382 شخصیت حقوقی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو از سهامی خاص به سهامی‌عام تغییر و پس از انجام تشریفات لازم نهایتا در تاریخ 12/7/1382‌سهام آن در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد و تاکنون موفقیت‌های ذیل را حاصل کرده است.
استقبال بازار در خرید سهام شرکت به‌نحوی که تاکنون حدود ۳/۱۸درصد سهام به اشخاص حقیقی و حقوقی منتقل شده است.
افزایش سرمایه شرکت از مبلغ 500میلیارد ریال به 1000میلیارد ریال جهت اجرای طرح‌های توسعه.
روند مطلوب و افزایش سوددهی شرکت به‌نحوی که سود سال ۱۳۸۲ به‌مبلغ ۲۱۸میلیارد ریال، سود سال ۱۳۸۳ به‌مبلغ ۵۱۱میلیارد ریال، سود سال ۱۳۸۴ به‌مبلغ ۸۴۰میلیارد ریال و پیش‌بینی سود سال ۱۳۸۵ به‌مبلغ ۹۰۰میلیارد ریال می‌باشد.
قیمت سهام شرکت که در زمان پذیرش در بورس و آغاز معاملات (با سرمایه 500میلیارد ریال) هر سهم 2900 ریال عرضه شد، از افزایش محسوسی برخوردار بوده و با گذشت حدود 6 ماه از فعالیت در بورس و در آغاز سال 1383 به مبلغ هر سهم 11350 ریال افزایش یافت هم اکنون قیمت هر سهم حدود 7400 ریال می‌باشد که با ملحوظ نمودن 100درصد افزایش سرمایه و رقیق شدن سهم، باز هم سهام شرکت، ارزش افزوده بیشتر و مناسب‌تری در بازار بورس پیدا نموده است.
این شرکت اطلاع‌رسانی به‌موقع را در دستور کار خود قرار داده و موفق شده طی سال‌های ۸۴-۱۳۸۳ در ردیف نهم شرکت‌های برتر اطلاع‌رسانی (در بین ۴۰۰ شرکت پذیرفته شده در بورس) قرار گیرد.
برنامه و عملکرد سال 1385
شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در چهار ماهه سال ۱۳۸۵ با تولید مقدار ۲۱۳۰هزار تن محصولات نهایی شامل ۱۹۱۵هزار تن کنسانتره سنگ‌آهن و ۲۱۵هزار تن سنگ‌آهن‌های دانه‌بندی عملا ۱۰۶درصد برنامه چهار ماهه (به‌مقدار ۲میلیون تن) و ۳۷درصد برنامه سالیانه (به‌مقدار ۸/۵میلیون تن) را اجرا نموده است. ضمنا تولید کنسانتره سنگ‌آهن در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۸۴ از رشد ۱۱درصدی برخوردار بوده است.
طرح‌های در دست اجرا
این شرکت هم‌اکنون دو طرح عظیم را با سرمایه‌گذاری به مبلغ ۲۵۴۲میلیارد ریال که ۵/۱۷۴میلیون دلار آن ارزی می‌باشد را به شرح ذیل در حال اجرا دارد:
الف - طرح توسعه و افزایش ظرفیت (احداث خط چهارم تولید کنسانتره سنگ‌آهن)
۱ - ظرفیت تولید سالیانه یک میلیون و پانصد هزار تن
2 - سرمایه‌گذاری 686میلیارد ریال که 5/55میلیون دلار آن ارزی (به صورت نقدی و وام صندوق ذخیره ارزی) می‌باشد.
۳ - پیشرفت فیزیکی ۴۷درصد.
4 - هزینه‌های انجام شده ریالی 185میلیارد ریال ارزی 8/24میلیون دلار و مابقی به صورت اقساط سالیانه به مدت 5 سال بازپرداخت خواهد شد.
۵ - شروع عملیات اجرایی پس از تنفیذ قرارداد در آذر ماه سال ۱۳۸۳ و خاتمه عملیات اجرایی آخر سال ۱۳۸۶ می‌باشد.
ب - طرح احداث کارخانه گندله سازی اردکان
۱ - ظرفیت تولید سالیانه سه میلیون و چهارصد هزار تن
2 - سرمایه‌گذاری 1856میلیارد ریال که 119میلیون دلار آن ارزی (به صورت فاینانس) است.
۳ - پیشرفت فیزیکی ۷۲/۷۶درصد
4 - هزینه‌های انجام شده ریالی 1004میلیارد ریال ارزی 5/14میلیون دلار و مابقی به صورت اقساط سالیانه به مدت 10 سال بازپرداخت خواهد شد.
۵ - شروع عملیات اجرایی پس از تنفیذ قرارداد در تاریخ آذر ماه سال ۱۳۸۱ و خاتمه عملیات اجرایی نصب و تست و راه‌اندازی سه ماهه اول سال ۱۳۸۶ می‌باشد.