طرح دیگری مانده است؟

بله، طرح دیگری که به تازگی در بیمه مرکزی مورد بررسی قرار گرفته و یک نیاز و امنیت اجتماعی است، بیمه کیفیت ساختمان است که بازار وسیعی را دربرمی‌گیرد. یک خانواده با پس‌انداز، قرض و اخذ وام از بانک‌ها موفق به خرید یک منزل می‌شوند که از مشکلات احتمالی و نواقصی که در ساخت و ساز صورت گرفته بی‌اطلاعند، پس از چندی متوجه عیبی در ساختمان می‌شوند و دیگر دسترسی به مقاطع کار و سازنده و فروشنده ندارند، مسوولیت در این شرایط با چه کسی است؟ در حالی که بیمه کیفیت ساختمان، از ابتدای ساخت و ساز نظارت دارد و چنانچه شرکت بیمه در شب نظارت کوتاهی کند، اول از همه خود او است که ضرر می‌کند، چرا که مسوول جبران عیوب پنهان ساختمان‌ها، خود شرکت‌های بیمه خواهند بود، و ظرف ۱۰ سال هر اشکالی که ناشی از عیوب پنهان در ساخت و ساز باشد تحت پوشش بیمه بوده و شرکت بیمه مسوول جبران خسارت است‌، با ساخت ۵۰میلیون متر مربع در یک سال بازار بزرگی پیش روی این بیمه‌نامه وجود دارد. حال راضی شدید، طرح‌های جدید بیمه‌ای نشان می‌دهد که بیمه‌های خصوصی به فکر توسعه بازار بیمه کشور هستند، معتقدم رشته‌های بیمه‌ای به این محدودیت نیست و باید به اندازه نیازهای مردم بیمه‌نامه صادر شود. هر خطری که جان و مال افراد را تهدید می‌کنند باید تحت پوشش قرار گیرند.

چندی پیش مدیرعامل بیمه توسعه در یک کنفرانس خبری از طرح کیفیت ساختمان در این شرکت بیمه‌ای خبر داد و گفت به زودی بیمه توسعه مجوز آن را از بیمه مرکزی خواهد گرفت، بالاخره ابداع کننده بیمه کیفیت ساختمان بیمه سینا است یا توسعه؟

بیمه سینا بیش از ۲ سال بر روی این طرح کارکرده است،‌ اولین بار در پژوهشکده ساختمان، مهندس کازرونی که قبلا وزیر مسکن بودند، جلسه‌ای را تشکیل داد و از کارشناسان اروپایی دعوت کرد که تا وضعیت این بیمه‌نامه را در کشورهای اروپایی تشریح کنند. در آن زمان هیچ شرکت بیمه‌ای به جز بیمه‌ سینا توجهی به جو موجود نداشت، نظام مهندسی کشور رسما طی نامه‌ای به بیمه سینا این طرح را واگذار کرده و پروژه فوق برای بررسی نهایی به بیمه مرکزی فرستاده شده است. شاید بیمه‌های دیگری روی این طرح کم و بیش کار کرده باشند، اما یقین داشته باشید طرح بیمه کیفیت ساختمان در بیمه سینا نهایی شده است، برای صحت این گفته نیز دلایلی دارم، چرا که جمع‌آوری مشخصات و اطلاعات بسیار غنی از دنیا، متقاعد ساختن بیمه‌گران مطرح اتکایی خارجی برای قبولی ریسک موجود از کارهایی است که بیمه سینا طی ۲ سال گذشته انجام داده است، سقف تعهدات بیمه‌نامه کیفیت ساختمان بسیار بالا است و در ایران هیچ شرکت بیمه‌ای چه دولتی و چه خصوصی توان پذیرش این تعهدات را بدون حضور بیمه‌گران مطرح اتکایی ندارند. دلیل بعدی نیز پدیده نظارت است، نظارت بر امر ساخت و ساز نیازمند تشکیلات قدرتمند و متخصص دارد که امروز بیمه سینا دارا است، طرح فوق تنها بر روی کاغذ نیست و کار یک روز و دو روز نیست که بتوان آن را از یک شرکت دیگر گرفت. اکنون بیمه سینا در حال آماده‌سازی سیستم‌های نرم‌افزاری و تهیه و تنظیم فرم‌های بیمه‌نامه است. یقین بدانید بیمه سینا مرحله اول آن را به طور آزمایشی اجرا خواهد کرد و نتیجه خواهد گرفت‌،‌ بعد از آن سایر بیمه‌گران می‌توانند از بیمه‌نامه کیفیت ساختمان و بازار بزرگ آن منتفع شوند، ابداع‌کننده طرح فوق بیمه سینا است.

وضعیت پرتفوی بیمه‌سینا درسال ۸۴ به چه صورت بود؟

تولید حق بیمه در شرکت بیمه‌سینا در سال۸۴ از رشد ۱۰۰درصدی برخوردار بود. حتی ۱۰درصد از برنامه پیش‌بینی شده مجمع سال گذشته جلوتر هستیم. ۲۰۰میلیارد ریال حق بیمه، سینا است و در سال ۸۵ نیز رشد قابل توجهی داریم. در مجمع سالانه ۸۴ به ازای هر سهم ۱۰۰تومانی، ۲۱تومان سود تخصیص یافت که رقم قابل قبولی بود. ترکیب پرتفوی نیز بسیار مطلوب است.

نظر شما به عنوان مدیر عامل یک شرکت بیمه در خصوص بیمه شخص ثالث که از آن به عنوان رشته زیان‌ده یاد می‌شود چیست؟

این گفته که بیمه شخص ثالث زیان‌ده است را قبول ندارم، این نحوه اجرای ما است که بیمه شخص ثالث را به زیان نشانده است. حق بیمه ثالث با دقت محاسبه شده و باید پاسخگوی پرتفوی باشد، منتها نحوه اجرا آن را زیان‌ده کرده است.

لطفا بیشتر توضیح دهید؟

طبق قانون خرید بیمه‌‌نامه شخص‌ثالث اجباری است و هیچ خودرویی نباید بدون پوشش آن تردد کند، اما می‌بینیم که ۳۰درصد از خودروها، فاقد بیمه‌نامه ثالث هستند. این خودروها به صورت حالت‌های ویژه‌ای حادثه‌ساز شده و وارد گردونه ثالث می‌شوند، عامل دیگر وجوهی است که از فروش این بیمه‌نامه حاصل می‌شود و حتی یک ریال از آن سرمایه‌گذاری نمی‌شود، در حالی که با سرمایه‌گذاری حق بیمه‌های آن می‌توان به درآمد مازادی دست یافت. از سوی دیگر ارتباط میان بیمه‌گر، بیمه‌گذار، کارشناس و تعمیرکار دارای ریزش است که ضریب خسارت را افزایش می‌دهد و با استفاده صحیح از رایانه‌ها می‌توان این مساله را کنترل کرد و با در نظر گرفتن فرانشیز می‌توان رانندگان متخلف را به صورت غیرمستقیم و ناخودآگاه متوجه رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی کرد. می‌توان بیمه‌نامه ثالث را حتی به جای خودرو برای راننده صادر کرد تا اعتبار و درست رانندگی کردن رانندگان آن سال‌ها حفظ شود و رانندگان متخلف به خاطر جرائم در نظر گرفته شده مراقب رانندگی خود باشند.

حتی برای اشخاص هم می‌توان نرخ‌های متفاوتی در نظر گرفت. در بیمه شخص ثالث یک نرخ کارساز نیست. جالب است بدانید در دنیا حتی رنگ ماشین در تعیین نرخ حق بیمه تاثیر دارد، افرادی که خودروهای قرمز دارند به خاطر روحیه خاص باید حق بیمه بیشتری نسبت به دارندگان خودروهای سفیدرنگ بپردازند.

بیمه سینا چه برنامه‌ای برای شبکه فروش خود دارد؟

برنامه ما در بیمه سینا فروش بیمه‌نامه به طور غیرمستقیم است، بسیار علاقه‌مندم نمایندگان مجرب و به خصوص شرکت‌های خدمات بیمه‌ای داشته باشیم، اما بیمه مرکزی شرایط را برای نمایندگان به خصوص حقوقی‌ها بسیار مشکل کرده است، به طوری که دیگر برای کسی صرف نمی‌کند سرمایه خود را بیاورد و برای یک شرکت بیمه نمایندگی و شرکت خدمات بیمه‌ای تاسیس کند. اما با این حال همواره بیمه سینا افرادی را به عنوان نماینده برای امتحانات به بیمه‌مرکزی معرفی می‌کند. بیمه سینا در حال حاضر در تمام مراکز استان‌های کشور یک سرپرستی دایر کرده است تا بیمه‌گذاران با مراجعه به این مراکز سرویس مناسبی را دریافت کنند.

آینده صنعت بیمه کشورمان را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

امید زیادی دارم با مساعدت بیمه مرکزی به زودی شاهد تحول بزرگی در صنعت بیمه کشور باشیم.