به موازات تاسیس بیمه‌های خصوصی در سرزمین اصلی، اقدامات تکمیلی دیگری از سوی ۴ شرکت بیمه‌ آسیا، البرز، دانا و صادرات و سرمایه‌گذاری برای فعالیت در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشورمان صورت گرفت. ۴ شرکت فوق در شهریور ۷۹ موفق به اخذ مجوز تاسیس بیمه امید از بیمه مرکزی شدند. بیمه امید فعالیت خود را در مناطق آزاد ویژه اقتصادی به طور متمرکز برای هر ۴ سهامدار به دور از هرگونه تعرفه آغاز کرد. مجید امیرحسینی، مدیرعامل بیمه امید، در خصوص فعالیت این شرکت به سوالات «دنیای اقتصاد» پاسخ داده‌اند که در ادامه می‌خوانید:

آقای امیر حسینی از مناطق آزاد چه خبر؟

خبر که پیش شما خبرنگاران است.

می‌رویم سر اصل مطلب. آقای امیرحسینی وضعیت تولید حق بیمه در بیمه امید چگونه است؟

همانطور که می‌دانید بیمه امید با سرمایه‌گذاری ۹۰درصد بیمه‌های آسیا، البرز، دانا و ۱۰درصدی بیمه صادرات و سرمایه‌گذاری تاسیس شده است و موظف است تنها در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فعالیت کند، البته بیمه مرکزی مجوز صدور برخی از رشته‌های از جمله درمان انفرادی، اعتبار انفرادی و محصولات کشاورزی را در سرزمین اصلی به بیمه امید اعطا کرده است، اما برای سایر رشته‌ها امکان فعالیت وجود ندارد.

این رشته‌ها که همه زیان‌ده هستند؟

خوب به خاطر همین مساله سعی بر این است که فعالیت در همان مناطق ویژه توسعه و گسترش یابد، صدور این بیمه‌نامه‌ها در سرزمین اصلی با ارزیابی درست ریسک‌ها انجام شود.

وضعیت پرتفوی بیمه امید چگونه است؟

در سال ۸۳ یک سری پرونده در دست اجرا بود که تحت پوشش بیمه امید قرار داشت و میزان تولید حق بیمه را به ۳۰میلیارد ریال رساند، اما در سال گذشته بسیاری از پروژه‌ها متوقف شدند و قراردادها تمدید نشد در نتیجه حق بیمه به ۱۱میلیارد ریال در پایان سال ۸۴ کاهش یافت.

ترکیب پرتفوی بیمه امید به چه ترتیب است؟

سهم بیمه‌های باربری، اعتباری و مسوولیت مهندسی بیشتر از سایر رشته‌ها است. حجم ثابت آنها هم پایین است.

خوب حداقل در مناطق آزاد بیمه‌نامه‌های سودده را صادر کردید؟

بله، الان حجم بیشتر فعالیت مناطق آزاد در حمل و نقل کالا است، اما توجه داشته باشید بیشتر حمل و نقل از طریق دریا صورت می‌گیرد و ریسک بالایی دارد.

تاکنون خسارتی پرداخت شده است؟

بله، سال گذشته یک لنج باری در دریا غرق شد و بیمه امید خسارتی معادل ۵میلیاردو ۱۸۴ میلیون ریال پرداخت کرد.

چه باری داشت؟

وسایل خانگی از جمله کریستال و چینی آلات بودکه از دبی وارد کیش می شد صاحبان بار خیلی سریع خسارت خود را از شرکت دریافت کردند.

خسارت دیگری هم داشتید؟

بله، همانطور که می‌دانید بیمه امید مجوز صدور بیمه‌های اعتباری انفرادی در سرزمین اصلی را دارد و بابت یکی از این قراردادها در سال ۸۴، خسارت ۳۵۰میلیون تومانی دیگر پرداخت شد، همچنین یکی از قراردادهای اعتباری دیگر نیز در کیش با پرداخت خسارت روبه‌رو شد و بیمه امید ۱۵۰میلیون دیگر پرداخت کرد.

پیشنهادی برای توسعه پرتفوی بیمه‌های مناطق آزادی دارید؟

ببینید، مناطق آزاد ایران آنچنان که باید از توسعه اقتصادی برخوردار نیست و حجم فعالیت‌های صنعتی بسیار پایین است، از سوی دیگر بسیار از فعالان اقتصادی که در مناطق آزاد ویژه فعالیت دارند و انبارهای کالای آنها در مناطق آزاد است، دارای دفاتر مرکزی در سرزمین اصلی هستند، به این ترتیب بیمه‌های فعال در مناطق آزاد حق صدور این بیمه‌نامه‌ها را ندارند چرا که دفاتر اصلی در سرزمین اصلی است، چنانچه بیمه مرکزی شرایط را برای فعالیت در مناطق آزاد آسان می‌کرد قطعا بیمه‌ها فعالیت بهتری در مناطق داشتند.