ویژگی بیمه خصوصی کارآفرین به کارگیری نیروهای متخصص و مجرب است.

این شرکت در سال ۸۴ توانست بالغ بر ۳۲۳میلیارد ریال تولید حق بیمه برای صدور ۱۵۵هزار فقره بیمه‌نامه داشته باشد، بیمه کارآفرین طی یک سالی که گذشت معادل ۸۷میلیارد ریال خسارت پرداخت کرد. تولید حق بیمه در سال ۸۴ نسبت به سال ۸۳ از رشد ۱۰۸درصدی و از نظر تعداد بیمه‌‌نامه از رشد ۱۳۰درصدی برخوردار بوده است. محمود ضرابی مدیر عامل بیمه کارآفرین در مجمع عمومی عادی سالانه در حضور سهامداران اعلام کرد، هدف این شرکت در سال‌جاری تولید ۵۶۰میلیارد ریال حق بیمه است و به ازای هر سهم ۲۸۰ریال سود پرداخت خواهد شد. با نزدیک‌شدن به هفته دولت با محمود ضرابی که تجربه فعالیت در بیمه ایران را در کارنامه کاری خود دارد به گفت‌وگو نشستیم، آنچه می‌خوانید سوالات «دنیای اقتصاد» و پاسخ‌های ضرابی مدیر عامل بیمه کارآفرین است:

آقای ضرابی با توجه به اجرای سیاست‌های کلی اصل۴۴ و واگذاری سه شرکت بیمه دولتی آسیا، البرز و دانا به بخش‌خصوصی، آینده بازار را چگونه می‌بینید؟

تغییرات آینده بازار بیمه را از جنبه‌های مختلف کمی، کیفی و مدیریتی می‌توان پیش‌بینی کرد: حق بیمه صادره صنعت بیمه در سال ۱۳۸۴ بالغ بر ۲۱۵۰۲میلیارد ریال بوده که در مقایسه با سال قبل رشدی معادل ۲۴درصد داشته است.

بیمه ایران ۸/۵۲درصد، بیمه‌های آسیا، البرز و دانا جمعا ۱/۳۳درصد، بیمه صادرات و سرمایه‌گذاری حدود ۱/۰درصد و شرکت‌های بیمه خصوصی جمعا ۱۴درصد بازار را در اختیار داشته‌اند.

بنابراین با واگذاری سه شرکت بیمه دولتی به بخش‌خصوصی سهم بیمه‌های غیردولتی از کل بازار حداقل به حدود ۴۷درصد بالغ خواهد شد که با توجه به رشد سریعتر بخش خصوصی، پیش‌بینی می‌شود که سهم این بخش از بازار بیمه از ۵۰درصد نیز تجاوز کند.

اما تغییرات کیفی به موازات تغییرات کمی یاد شده صورت می‌گیرد. ترکیب پرتفوی بازار نیز دچار تغییرات اساسی خواهد شد و سهم برخی از رشته‌های بیمه افزایش و بعضی از آنها کاهش خواهد یافت.

رقابت بین بخش دولتی و غیردولتی از یک طرف و رقابت بین شرکت‌های بیمه غیردولتی از طرف دیگر تشدید خواهد شد و با افزایش خلاقیت و نوآوری و طراحی و عرضه پوشش‌های جدید بیمه‌ای نفوذ بیمه در بین قشرهای مختلف اجتماعی توسعه خواهد یافت.

نحوه مدیریت در موسسات دولتی و خصوصی کاملا متفاوت است و بخش خصوصی بیش از هر چیز به کارآیی و بهره‌وری تمایل دارد. بنابراین تلاش بیشتری در سازماندهی کارا و مولد داشته و با بهره گیری از ابزارهای علمی پیشرفت سعی در تعدیل هزینه‌ها و افزایش درآمدهای موسسه خواهد داشت. با کاهش مقررات دست‌وپاگیر، کارکنان در انجام وظایف خود از آزادی عمل بیشتری برخوردار خواهند بود. موسسات خصوصی خود را با تغییر شرایط اقتصادی و اجتماعی سریعا منطبق نموده و از خود انعطاف نشان می‌دهند و در نتیجه همگام با دگرگونی شرایط محیطی با شرایط جدید سازگاری بیشتری خواهند داشت.

با کاهش بوروکراسی و حذف کارهای اضافی، انجام امور با سرعت بیشتری صورت گرفته و رضایت بیشتر مشتریان حاصل می‌شود.

خصوصی‌شدن شرکت‌های فوق چه تاثیری بر بیمه‌های خصوصی فعلی خواهد داشت؟

با واگذاری سه شرکت بیمه دولتی به بخش خصوصی، شرکت‌های بیمه خصوصی کنونی با رقبایی مواجه خواهند شد که یک‌سوم بازار را در اختیار دارند و هدف آنها در درجه اول حفظ پرتفوی قبلی و در وهله دوم افزایش این پرتفوی می‌باشد. از سوی دیگر شرکت‌های خصوصی کنونی برای حفظ موجودیت خود ناگزیر از تشدید فعالیت و نفوذ در بازارهای جدید بیمه خواهند بود که این امر به پویایی و توسعه بیمه و نیز نفوذ بیمه در جامعه خواهد انجامید.

بیمه کارآفرین چه برنامه‌هایی برای رقابت با سایر شرکت‌های بیمه‌ای دارد؟

بیمه کارآفرین از همان سال آغاز فعالیت خود برنامه پنج‌ساله‌ای را طراحی نمود و خوشبختانه طی دو سال گذشته عملکردی فراتر از برنامه داشته است. در این مدت بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری و بیمه کشت گلخانه‌ای و دام و طیور را طراحی و به اجرا گذاشت. ضمنا طرح‌های دیگری را نیز در دست بررسی دارد که پس از اجرایی شدن و کسب مجوز از بیمه مرکزی ایران اعلام خواهد شد.

نقش شبکه فروش را در جهت توسعه بازار بیمه کشور چگونه می‌دانید؟

شبکه فروش در بازار بیمه نقشی انکارناپذیر دارد. در حال حاضر بیش از ۸۰۰۰کارگزار و نماینده حقوقی و حقیقی در این بازار فعالیت می‌نمایند و سهم عمده‌ای از پرتفوی بازار حاصل تلاش و فعالیت آنان است. نقش این شبکه در شرکت‌های بیمه خصوصی نیز بسیار چشمگیر است به طوری که حدود سه‌چهارم حق بیمه صادره این شرکت‌ها از طریق شبکه مزبور تولید می‌شود.

بیمه کارآفرین توسعه شبکه فروش خود را در دو زمینه دنبال می‌کند. یکی تاسیس و راه‌اندازی شعب استانی که در حال حاضر ۱۲شعبه بیمه کارآفرین در مراکز استان‌ها فعالیت دارند و به تدریج در سایر مراکز استان‌ها و شهرستان‌های بزرگ نیز شعبه دایر خواهیم کرد. شبکه نمایندگی‌های ما نیز در حال توسعه است و همه ساله با جذب تعدادی نماینده این شبکه گسترده‌تر و ارائه خدمات به مشتریان سهل‌تر خواهد شد. علاوه بر آن با مجوز شورای عالی بیمه مقدمات جذب تعداد زیادی نماینده فروش بیمه عمر فراهم گردیده است که با شروع کار آنان شاهد تحولی چشمگیر در توسعه بیمه‌های عمر خواهیم بود.

انگیزه بیمه کارآفرین برای توسعه بازار بیمه‌های عمر چه بوده و این طرح به چه موفقیتی دست یافته است؟

بازار بیمه عمر بازاری بکر است و به علل مختلف در سال‌های گذشته چنانکه باید و شاید توسعه نیافته است. یکی از عوامل مهم توسعه‌نیافتگی این رشته تورم و کاهش ارزش پول است که بیمه‌گذار پس از چند سال سرمایه‌ای را به دست می‌آورد که متناسب با سرمایه‌گذاری او در طول مدت بیمه‌نامه نیست.

به همین جهت سهم بیمه‌های زندگی از کل پرتفوی بازار در سال ۱۳۸۳ تنها ۶درصد بوده است.

بیمه کارآفرین با ارائه جدیدترین نوع بیمه‌های عمر رایج در کشورهای پیشرفته با عنوان «بیمه عمر و سرمایه‌گذاری» تلاشی را آغاز کرد که در مدت کوتاهی که از شروع آن می‌گذرد با استقبال عمومی مواجه شده و سهم این رشته از پرتفوی بیمه کارآفرین به ۷/۱۲درصد رسیده و همچنان رو به افزایش است.