شرکت سهامی بیمه ایران دارنده ۵۲درصد بازار بیمه‌ای کشور قدمت هفتاد دو چند ساله دارد، تاسیس بیمه ایران به سال‌ها قبل حتی قبل از تاسیس بیمه مرکزی ایران برمی‌گردد. این شرکت همیشه ساختار دولتی داشته و بعد از ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی و واگذاری بیمه‌های دولتی مانند آسیا، البرز، دانا به بخش خصوصی قرار است همچنان دولتی بماند و در راستای اهداف دولت فعالیت کند، به مناسبت

هفته دولت گفت‌وگویی را با فرهاد خالقی عضو هیات‌مدیره و معاون فنی بیمه ایران انجام دادیم که در پی می‌آید: آقای خالقی لطفا از وضعیت پرتفوی بیمه ایران در سال ۸۴ و در صورت امکان ۵ ماه اول امسال بگویید؟

بیمه ایران در سال ۸۴ با احتساب میزان فروش توسط شبکه مستقیم و غیرمستقیم و عملکرد اتکایی توانسته بابت ۹میلیون و ۳۴۳هزار و ۸۱۸ فقره بیمه‌نامه، حق بیمه‌ای معادل ۱۱هزار و ۷۸۸میلیارد ریال تولید کند که از لحاظ تعدادی ۱۱ و از نظر میزان حق بیمه دارای رشد ۲۱درصدی بوده است، اما در ۵ ماه اول امسال نیز بیمه ایران از لحاظ تعدادی و میزان فروش به ترتیب از رشد متوسط ۱۷ و ۲۸درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار بوده است.

لطفا میزان خسارات پرداختی را هم بگویید؟

بیمه ایران با پرداخت ۷هزار و ۵۸۷میلیارد ریال خسارت در سال گذشته سهم بزرگی در جبران خسارت زیان‌دیدگان در صنعت بیمه کشور داشته است.

آقای خالقی بیمه شخص ثالث اتومبیل در پرتفوی بیمه ایران چه وضعیتی دارد؟

شرکت بیمه ایران در بخش بیمه‌های شخص ثالث خودرو معادل ۵هزار و ۳۰۹میلیارد ریال حق بیمه تولید کرده و در مقابل ۴هزار و ۴۴۸میلیارد ریال خسارت پرداخت کرده است، این رقم هم بیشترین سهم در تولید حق بیمه و پرداخت خسارت در صنعت بیمه را به خود اختصاص داده است.

آقای خالقی به این ترتیب ثالث به طور کل ترکیب پرتفوی بیمه ایران را به هم ریخته است؟

بله، پرتفوی بیمه ایران نسبت به سایر شرکت‌ها ترکیب بسیار نامتعادل‌تری دارد. وجود سهم بالای بازار بیمه‌های اتومبیل ترکیب کیک پرتفوی را تحت تاثیر قرار داده است. در صورت عدم به کارگیری تمهیدات مناسب از جانب مسوولان ۳ قوه در خصوص معضل بیمه‌های شخص ثالث این ترکیب در بلندمدت دستخوش تحول اساسی خواهد شد.

شما به عنوان معاون فنی بیمه ایران راهکاری دارید؟

افزایش حق بیمه متناسب با میزان دیات، اتخاذ تمهیدات لازم در زمینه کنترل جدی در پوشش تمامی خودروها در قبال مسوولیت اشخاص ثالث و ایجاد تناسب بین خودروهای تولیدی و ظرفیت و پتانسیل جاده‌ای کشور و نظارت کامل‌ بر تخلفات رانندگی از راهکارهای اصلی کنترل بر معضل شخص ثالث به حساب می‌آید.

بیایید بیش از این درخصوص ثالث بحث نکنیم،‌ از بیمه‌های انرژی و پالایشگاه‌ها بگویید؟

بیمه ایران دارای شعب تخصصی نیرو و پتروشیمی است. عملکرد این شعب حاکی از عملکرد مناسب بخش انرژی است که با توجه به پوشش جدید پالایشگاه‌های کشور با رهبری این شرکت به صورت کنسرسیوم با سایر شرکت‌ها امید است گام‌های اساسی در این بخش از بیمه‌گری در صنعت بیمه کشور برداشته شود.

این بخشی از عملیات بیمه‌ای در حال حاضر به طریق مستقیم انجام می‌گیرد و نزدیک به ۲۳/۰درصد از پرتفوی این شرکت را در سال گذشته به خود اختصاص داده است. پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال جاری تا میزان ۵۰۰درصد با پوشش پالایشگاه‌ها افزایش داشته باشد.

همچنین بیمه ایران در سال جاری و از تاریخ بیستم مرداد با مشارکت شرکت‌های بیمه آسیا، البرز، دانا، پارسیان و کارآفرین اقدام به پوشش آتش‌سوزی ۹ پالایشگاه کشور به ارزش ۱۱میلیارد دلار و با مجموع حق بیمه ۱۴میلیون دلار نموده است. که بیمه ایران با در اختیار داشتن ۴۰درصد از سهم قرارداد، به عنوان لیدر قرارداد برگزیده شده است.

سال گذشته سوانح هوایی زیادی در کشور داشتیم، بیمه ایران بابت هواپیماهای خسارت‌دیده چه میزان خسارت پرداخت کرد؟

بابت هواپیماهای خسارت‌ دیده و یا سقوط کرده در سال گذشته بیمه ایران نزدیک به ۵میلیارد تومان خسارت پرداخت کرد. عمده‌ترین خسارت حادث شده در سال ۸۴ مربوط به سقوط هواپیمای فالکن ۲۰ متعلق به نیروی هوایی سپاه بود که معادل ۳میلیارد و ۶۸۵میلیون ریال بابت سرنشینان آن و معادل ۹میلیارد ریال بابت بدنه هواپیما تحت بررسی است.

خسارات بدنه و فرانشیز هواپیمای ایران‌ایر با ۶ پرونده تشکیلی و پرداختی و معوق حدود یک میلیون و ۷۰۰هزار دلار در دست بررسی است.

لطفا از بیمه‌های آتش‌سوزی بگویید؟

بیمه ایران در سال گذشته یک میلیون و ۵۷۴هزار و ۹۹۱ فقره بیمه‌نامه آتش‌سوزی در رشته‌های عمومی، طرح جامع خانه و خانواده، طرح همگانی منازل مسکونی، طرح همگانی با پوشش سیل و زلزله و طرح مهر صادر کرده است. که مجموع حق بیمه‌های دریافتی بابت صدور این تعداد بیمه‌نامه بالغ بر ۷۷۱میلیارد و ۵۱۲میلیون ریال بوده است. همچنین تعداد ۱۲هزار و ۹۵۲ بیمه‌نامه در تمامی رشته‌های مذکور از بیمه ایران معادل ۲۳۱میلیارد و ۸۶۶میلیون ریال خسارت دریافت کردند. ضریب خسارت بیمه‌های آتش‌سوزی در بیمه ایران طی سال گذشته ۳۰درصد بوده است.

آقای خالقی از وضعیت بیمه آتش‌سوزی در سال جاری آماری دارید؟

بیمه ایران در ۳ ماهه اول امسال تعداد ۳۲۰هزار و ۴۸۷ فقره بیمه‌نامه آتش‌سوزی در رشته‌های مختلف صادر کرده و معادل ۱۷۷میلیارد و ۵۸۱میلیون و ۶۰۶هزار ریال حق بیمه دریافت کرده است، که در مقایسه با ۳ ماهه اول سال ۸۴ از رشد ۵۶درصدی برخوردار است.

همچنین در ۳ ماهه اول امسال ۳هزار و ۲۹۲ مورد خسارت به ارزش ۴۹میلیارد و ۵۳۸میلیون و ۱۳۴هزار ریال پرداخت شده است.

شاخص‌ترین اقدامات بیمه ایران در بخش بیمه‌های آتش‌سوزی در سالی که گذشت چه بود؟

انعقاد قرارداد بیمه آتش‌سوزی ۲۵هزار واحد مسکونی روستایی مستقر در شهرستان بم و بروات در اسفند سال گذشته که ۵۱درصد واحدهای مسکونی به مدت ۱۰ سال نزد بیمه ایران تحت پوشش قرار گرفتند. همچنین انعقاد قرارداد بیمه آتش‌سوزی ۵۰۰هزار منزل مسکونی در شهر مقدس مشهد از دیگر فعالیت‌های بیمه ایران در سالی که گذشت بود.

لطفا از بیمه‌های مسوولیت بگویید؟

تولید حق بیمه‌های مهندسی در پرتفوی بیمه ایران در سال گذشته معادل ۳۰۰میلیارد ریال بوده که در مقابل معادل ۱۲۵میلیارد ریال خسارت پرداخت شده است، آمار

۵ ماهه امسال نیز نشان می‌دهد معادل صد میلیارد ریال حق بیمه حاصل تلاش بیمه ایران بوده و در مقابل ۱۵میلیارد ریال خسارت پرداخت شده است.

اما حق بیمه تولیدی رشته مسوولیت در سال ۸۴ معادل ۵۴۰میلیارد ریال و خسارت پرداختی آن ۲۳۰میلیارد ریال بوده است، همچنین براساس آمار ۵ ماهه اول امسال معادل ۲۲۰میلیارد ریال حق بیمه داشتیم و در مقابل ۷۵میلیارد ریال خسارت پرداخته‌ایم.

بیمه ایران طرح‌های جدیدی در رشته مسوولیت دارد؟

: بله، طرح بیمه شترمرغ و ماهیان سرد آبی (قزل‌آلا) از طرح‌های جدید بیمه‌های مسوولیت در بیمه ایران است. در این طرح‌ها تلفات شترمرغ‌ها و ماهیان در اثر عوامل طبیعی مانند سیل، زلزله، صاعقه و آتش‌سوزی، بیماری‌های اپیدمیک، ویروسی، باکتری و ... بیمه می‌شود.

عمده‌ترین بیمه‌نامه‌های صادره در بخش بیمه‌های مهندسی مربوط به کدام قراردادها می‌شود؟

سد و نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای سیاه بیشه، به صورت مشارکتی، پروژه گندله‌سازی گل گهر، بیمه تمام خطر نیروگاه جنوب اصفهان، پروژه خط لوله سراسری پنجم انتقال گاز، جزیره سیری، نصب دکل‌های حفاری نفت و بیمه تمام خطر پتروشیمی مهر از جمله عمده‌ترین بیمه‌نامه‌های صادره در بخش بیمه‌های مهندسی است.