کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (I.R.I.S.L) در سال ۱۹۶۷ میلادی با دو فروند کشتی به ظرفیت ۲۵۰۰تن (D.W.T) فعالیت خود را آغاز کرد. با شناخته شدن دریا به عنوان کوتاه‌ترین و اقتصادی‌ترین مسیر حمل‌ونقل بین‌المللی، کشتی جایگاه ویژه‌ای را در جابه‌جایی کالا به خود اختصاص داد و به تدریج با اختصاص قریب به ۹۰درصد از کل حمل‌ونقل جهانی کالا جایگاه خود را در نقل و انتقال کالا تثبیت کرد. کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نیز با شناخت این جایگاه اقدام به توسعه و تجهیز ناوگان خود کرد و هم‌اکنون گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با دراختیار داشتن بیش از ۱۱۳فروند کشتی ملکی اقیانوس پیما و ظرفیت حمل افزون بر ۹/۳میلیون تن در سال به عنوان بزرگ‌ترین ناوگان تجاری خاورمیانه و یکی از ۲۰شرکت نخست حمل‌ونقل دریایی جهان اقدام به ارائه سرویس‌های متنوع حمل کالا متناسب با نیاز مشتریان خود در اقصی نقاط جهان می‌نماید.

این شرکت هم‌اکنون با بیش از ۷هزار نیروی متخصص به ارائه خدمات متنوع به صاحبان محترم کالا و مشتریان مشغول است که از این تعداد بیش از ۶هزار نفر بر روی ناوگان دریایی و یک‌هزار نفر در بخش ستادی و خشکی مشغول فعالیت هستند. کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با در اختیار داشتن انواع کشتی‌های ویژه حمل کالاهای عمومی،‌ کانتینربر، فله‌بر و چند منظوره اقدام به شناخت نیازهای مشتریان و بسط و گسترش فعالیت‌های خود در اقصی نقاط جهان نموده است. تنوع فعالیت‌های حمل‌ونقل دریایی و ارتباط این بخش‌ها با یکدیگر موجب شد تا کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ایجاد شرکت‌های تابعه اقدام به تخصصی‌تر نمودن سرویس‌های قابل ارائه به مشتریان کند که در این بین ارائه خدمات بندری،‌ حمل‌ونقل چند منظوره ریلی، حمل کالا در منطقه خلیج‌فارس و دریای عمان، دریای خزر و همچنین حمل بین‌الملل با توجه به نیاز مشتریان و درخواست فراوان ایشان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده است. کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با قریب به ۴۰سال تجربه مفید دریایی و بهره‌گیری از علوم مدیریتی و دریایی، فعالیت‌های خود را به چهار بخش بازرگانی، فنی، مالی و اداری تقسیم نموده است.

فعالیت‌های بخش کانتینر

هم‌اکنون سرویس حمل کانتینر در معاونت بازرگانی توسط دو امور عملیاتی تحت عنوان «امور کانتینر آسیا» و «امور کانتینر اروپا» در محدوده‌های جغرافیایی مدون انجام می‌شود و امور پشتیبانی کانتینر وظیفه کنترل و تدارک کانتینر برای این دو خط را بر عهده دارد. با توجه به تمرکز فعالیت‌های امور کانتینری در مناطق مشخص جغرافیایی جهان یکی از اهداف این تقسیم‌بندی را می‌توان پاسخ به نیازهای بازار با توجه به محمولات موجود عنوان کرد.

امور کانتینر آسیا

امور کانتینر آسیا با شناخت وسیع از ویژگی‌های بنادر آسیایی توانایی ارائه خدمات به کلیه عوامل تجاری در بنادر اصلی این قاره پهناور را داشته و فعالیت‌های خود را به صورت برنامه‌ریزی شده در بنادر اصلی شانگهای (چین)، کوانگ‌یانگ و بوسان (کره جنوبی)، نینگبو و کائوشینگ (تایوان)، هنگ‌کنگ، جیوان، پورت کلانگ (مالزی)، سنگاپور، کراچی، دبی و بندرعباس به صاحبان کالا ارائه می‌نماید و بنادر دیگر در اقصی نقاط این قاره پهناور توسط کشتی‌های فیدرو از طریق ترانشیپ به بنادر اصلی و کشتی‌های مادر ارتباط داده می‌شود.

امور کانتینر اروپا

امور کانتینر اروپا نیز ضمن هماهنگی کامل با نمایندگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در قاره اروپا توانایی ارائه خدمات نقل و انتقال کالا بین بنادر اصلی این منطقه و بنادر فعال سایر نقاط جهان را به صورت حمل بین‌الملل دارا می‌باشد. کشتی‌های تحت نظر این امور به بنادر ناواشیوا در هند، دبی،‌فلیکستو (انگلیس)، هامبورگ (آلمان)،‌ آنتورپ (بلژیک)، مالتا، جنوا (ایتالیا) و میزوراتا (لیبی) تردد داشته و با ارائه برنامه سفر سه ماهه صاحبان کالا را قادر به برنامه‌ریزی مناسب جهت حضور به موقع در منطقه مورد نظر می‌کنند.

به‌کارگیری کشتی‌های فیدر در انجام عملیات نقل و انتقال کالا از بنادر مهم و اصلی به بنادر فرعی و کوچک‌تر از دیگر توانایی‌های امور کانتینری معاونت بازرگانی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هستند، حمل کالا به کلیه بنادر چین، ژاپن، تایلند، ویتنام، استرالیا، برزیل در حوزه آسیا و بنادر کشور‌های حوزه مدیترانه اعم از ایتالیا، فرانسه، انگلیس، اسپانیا، لیبی و الجزایر توسط این نوع از کشتی‌ها پوشش داده می‌شوند. از سوی دیگر، نقل و انتقال محمولات به کلیه بنادر خلیج‌فارس و دریای عمان نیز توسط همین سرویس‌ها قابل ارائه است. معاونت بازرگانی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران همواره رضایت‌مندی مشتریان را به عنوان یکی از اهداف اصلی فعالیت‌های خود در نظر داشته و در این راستا نیز با بهره‌گیری از پرسنل مجرب و در قالب کارگروهی تمام تلاش خود را در ارائه خدمات برتر و پاسخگویی سریع به نیاز‌های صاحبان کالا به کار گرفته است. امور کانتینری این معاونت با به کارگیری شناور‌های جوان، با ظرفیت ۳۳۰۰ و ۲۵۰۰ دستگاه کانتینر که همه آنها ساخت سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴میلادی هستند در مسیر‌های تعریف شده، سرویس‌های منظم هفتگی را به مشتریان خود ارائه می‌نمایند.

امور پشتیبانی کانتینر

امور پشتیبانی کانتینر هم که وظیفه تدارک و کنترل کانتینر‌های موردنیاز خطوط عملیاتی را برعهده دارد، هم‌اکنون بیش از ۱۲۰هزارTEU کانتینر ملکی و قریب به ۶۰هزارTEU کانتینر اجاره‌ای را تحت مدیریت خود داشته و با به روز نمودن سیستم‌های نرم‌افزاری خود موفق شده است، ضمن ارائه خدمات Tracking و Tracing کانتینر از طریق Web، خدمات مشابه را از طریق سرویس SMS نیز به مشتریان محترم ارائه نماید.

خطوط عملیات فله

تنوع کالا‌های تجاری باعث شده تا شرکت‌های بزرگ حمل‌ونقل به فکر حمل انواع کالا‌ها متناسب با نیاز مشتریان از سراسر جهان باشند و در این بین حمل کالا‌ی فله توسط شرکت‌های کشتیرانی از اهمیت خاصی برخوردار بوده است.

معاونت بازرگانی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با شناخت اهمیت این نوع کالا و نقش آن در تامین نیاز‌های اساسی مصرف‌کنندگان حجم وسیعی از فعالیت‌های خود را به حمل کالا‌ی فله اختصاص داده و با استفاده از تعداد قابل‌توجهی از شناور‌های ملکی ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران که ویژه حمل کالا‌های فله می‌باشند، در منطقه خلیج‌فارس و دریای عمان و همچنین تردد در دیگر نقاط جهان متناسب با نیاز مشتریان حضور فعالی دارد.

فاقد بسته‌بندی مشخص بودن، مایع بودن و همچنین باز و همگن بودن کالا‌های فله باعث شده تا نوع کشتی و حمل آن مستلزم ویژگی‌ها و تخصص خاصی باشد. معاونت بازرگانی ضمن هماهنگی کامل با نمایندگی‌های شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در اقصی نقاط جهان و حسب درخواست صاحبان کالا اقدام به ارائه این‌گونه سرویس‌ها با درخواست صاحبان کالا می‌نماید که تعداد روبه رشد مراجعات مشتریان و افزایش حجم کالا‌های حمل شده نشان از موفقیت برنامه‌ریزی‌های انجام شده در کسب رضایت صاحبان کالا دارد.

صاحبان کالا در صورت تمایل می‌توانند با استفاده از تجهیزات و امکانات کشتی‌های کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نسبت به تخلیه و بارگیری انواع کالا‌های فله خود در بنادر مختلف جهان اقدام نموده و در بسیاری از بنادر نیز استفاده از تجهیزات ساحلی مانند نوار نقاله، گراب و یا مکنده برای انتقال و جابه‌جایی مناسب کالای فله ضروری می‌باشد.

هم‌اکنون کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با در اختیار داشتن بیش از ۴۳فروند کشتی ویژه حمل کالای فله در اندازه‌های پانامکس، هندی‌مکس، هندی‌سایز و تانکر روغن بر توانایی حمل افزون بر ۲میلیون‌تن کالا از نوع فله را دارا می‌باشد.

خطوط حمل کالای عمومی

حمل محمولات متفرقه با توجه به ویژگی‌های آن همواره یکی از درخواست‌های صاحبان محترم کالا در سراسر جهان بوده است. این محمولات که از آن با عنوان کالاهای عمومی نیز یاد می‌شود شامل انواع محمولات پروژه‌ای سنگین و سبک در ابعاد مختلف، انواع آهن‌آلات و محصولات کارخانه‌ای در بسته‌بندی‌های گوناگون، انواع ماشین‌آلات صنعتی، کالاهای شیمیایی، کشاورزی و غذایی در ظروف مختلف با بسته‌بندی‌های گوناگون به‌جز کانتینر است که با رعایت کامل اصول ایمنی و درخواست مشتری قابل‌حمل است.

امور حمل کالای عمومی خطوط آسیا و خاور دور

این امور مسوولیت رزرو محمولات، بازاریابی و انجام هماهنگی‌ با دفاتر و نمایندگی‌های شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در کلیه بنادر اصلی کشورهای جنوب شرق آسیا، چین، ژاپن، کره جنوبی، هند، بنادر استرالیا و نیوزیلند و همچنین بنادر خلیج‌فارس و دریای عمان را بر عهده دارد.

۱) امور اجاره کشتی و حمل کالای بین‌الملل

این امور عهده‌دار وظایفی همچون: اعلام نرخ کرایه حمل، مذاکره با اجاره‌کنندگان و بروکرها و پیگیری مذاکرات مطابق خواست متقاضیان برای اجاره کشتی و نهایی شدن مفاد و بندهای اجاره‌نامه کشتی است. خدمات این امور در قالب سه‌بخش اجاره کشتی (charter in charter out) و بازاریابی قرارداد حمل و خدمات مشتریان ارائه می‌شود.

۲) امور عملیات حمل کالای فله و منطقه‌ای

پس از عقد قرارداد، امور فوق عهده‌دار اجرای قراردادهای حمل و عملیات مربوط به کشتی‌ها بوده و در این زمینه کلیه هماهنگی‌های لازم با فرماندهان کشتی، نمایندگان شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در خارج و داخل کشور، صاحبان کالا و اجاره‌کنندگان را بر عهده داشته و در اسرع وقت کلیه خدمات لازم را به مشتریان محترم ارائه می‌نماید.

امور حمل کالای عمومی خطوط اروپا، آفریقا و آمریکا

معاونت بازرگانی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در برنامه‌ریزی‌های خود اهمیت خاصی را برای حمل‌و‌نقل بین‌المللی کالا در مناطق مختلف جهان در نظر گرفته و در برنامه‌های خود این ضرورت را مورد توجه ویژه قرار داده است. امور حمل کالای عمومی خطوط اروپا، آفریقا و آمریکا ضمن هماهنگی کامل با دفاتر منطقه‌ای در مدیترانه و اروپای شمالی و همچنین کلیه نمایندگی‌های گسترده کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در بنادر اصلی کشورهای حاشیه اروپای مرکزی، مدیترانه و اروپای شمالی، کشورهای شرقی، غربی و شمالی آفریقا و قاره آمریکا به ارائه سرویس‌های موردنظر مشتریان محترم می‌پردازد.تنوع کشتی‌های امور عملیات حمل کالای عمومی و استفاده از کشتی‌های تک‌عرشه‌ای، دو عرشه‌ای و چند منظوره با ظرفیت‌های مختلف موجبات حمل انواع متنوع کالا در سطح بین‌الملل را فراهم کرده و درخواست‌های زیاد جهت اجاره این نوع از کشتی‌ها توسط اجاره‌کنندگان نشان از انتخاب درست سیاست‌های کلان مجموعه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران دارد.

امور نمایندگی‌ها و قراردادهای بازرگانی

معاونت بازرگانی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با آگاهی از این ضرورت، برای انجام فعالیت‌های تجاری خود و ارائه تسهیلات در حداقل زمان ممکن اقدام به ایجاد شبکه گسترده نمایندگی در اقصی نقاط جهان نموده است. هماهنگی، نظارت و کنترل کمی و کیفی بر فعالیت‌های ناوگان با بیش از یکصد شرکت نمایندگی در قاره‌های آسیا، اروپا، آفریقا، آمریکای جنوبی و استرالیا موقعیت ممتازی را برای صادرکنندگان و واردکنندگان محترم کالا از قاره‌های مختلف فراهم ساخته تا حضور خود را در بازارهای جهانی تقویت نمایند. از سوی دیگر حجم تبادل کالا در مناطق ویژه اقتصادی جهان و لزوم ایجاد مراکز منطقه‌ای در خلیج‌فارس، شمال‌شرقی آسیا و قاره اروپا، معاونت بازرگانی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را بر آن داشته تا با تاسیس سه دفتر منطقه‌ای در کشورهای امارات متحده عربی، سنگاپور و آلمان اقدام به ارائه مشاوره‌های لازم به صاحبان محترم کالا نماید. همچنین کشتیرانی جمهوری تاکنون در آلمان، بلژیک، مالتا، ایتالیا، امارات متحده عربی، کره‌جنوبی و چین اقدام به تشکیل و ثبت شرکت‌های معتبر نموده است.

شرکت‌ کشتیرانی دریای خزر

شرکت کشتیرانی دریای خزر در ابتدای سال ۱۳۷۱ با هدف توسعه و گسترش ناوگان ملی - تجاری کشور در دریای خزر تاسیس گردید. برقراری خطوط کشتیرانی ایرانی به کلیه بنادر در حاشیه دریای خزر توسعه و بهینه‌سازی حمل و نقل دریایی و تثبیت حضور ناوگان ملی جمهوری اسلامی ایران در منطقه با توجه به افزایش حجم مبادلات تجاری، بازرگانی، اقتصادی در حوزه دریای خزر از اهداف تاسیس کشتیرانی دریای خزر می‌باشد. شرکت کشتیرانی دریای خزر به دلیل برخورداری از امکانات مناسب نظیر کشتی‌های تحت مالکیت مدرن، مجهز و تحت کلاس موسسات طبقه‌بندی بین‌المللی دریانوردی و شبکه گسترده شعبات داخلی و دفاتر نمایندگی خارجی با بهره‌گیری از آخرین تحولات و دستاوردها در صنعت حمل و نقل دریایی، کارشناسان و متخصصان مجرب در حمل و نقل دریایی و پوشش کلوپ بیمه‌ای P&I کشور انگلستان، محمولات صاحبان محترم کالا و صنایع و صادرکنندگان محترم را با نرخ‌های کرایه حمل رقابتی به صورت منظم، مطمئن و سریع در دریای خزر حمل می‌نماید. همچنین شرکت کشتیرانی دریای خزر در حال حاضر دارای گواهینامه مدیریت ایمنی ISM و کیفیت طبق استانداردهای جهانی (ایزو ISO ۹۰۰۱: ۲۰۰۰) می‌باشد.