اتاق کرمان با توجه به پتانسیل‌های بسیار بالای استان شامل: نیروی انسانی جوان، تحصیلکرده و باهوش، ظرفیت‌ها و ذخایر بسیار عظیم معدنی از قبیل ذغال‌سنگ، آهن، مواد اولیه سیمان، کرومیت، مس، تیتانیوم، فروکروم، منگنز، شن و ماسه، کائولون، دولومیت، آهک، بنتولیت و ظرفیت‌های بسیار بالاو قابل ملاحظه در تولید انواع محصولات گرمسیری و سردسیری از قبیل پسته، خرما، انواع مرکبات، سبزی و صیفی جات و قابلیت‌های بسیار زیاد در بخش صنایع دستی و گردشگری آمادگی همه گونه راهنمایی و همکاری و اطلاع‌رسانی در زمینه‌های مختلف برای جلب و جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی را دارد. در سالگرد شهادت شهیدان رجایی و باهنر و ضمن گرامیداشت یاد و خاطره این دو شهید بزرگوار و روز کارمند، خلاصه عملکرد اتاق بازرگانی و صنایع و معادن کرمان در سال 1384 به اطلاع می‌رساند.

گزارش عملکرد اتاق کرمان در سال ۸۴
پس از انتخابات دوره پنجم هیات نمایندگان اتاق کرمان، این اتاق همواره روند رو به رشدی داشته است و همه کارکنان آن سعی در انجام وظایف خود بر اساس اصل خدمت رسانی و کمک به پیشرفت اقتصادی استان داشته اند. اهم عملکرد سال 1384 اتاق به شرح زیر ارائه می‌شود.
حوزه ریاست :
*هماهنگی و دعوت از رایزن بازرگانی سفارت اسلوونی و برگزاری نشستی باحضور هیات نمایندگان و اعضای اتاق.
*دعوت از معاونت وزیر بازرگانی و ریاست وقت سازمان توسعه تجارت آقای خسروتاج و اعضای اتاق و برگزاری جلسه ای پیرامون مسائل و مشکلات بازرگانی خارجی استان خصوصا صادرات و بحث و بررسی در خصوص نحوه پرداخت جوایز صادراتی به صادرکنندگان استان.
*مکاتبه با معاون وزیر بازرگانی و ریاست سازمان توسعه تجارت، با توجه به مصـوبه هیــات دولت مبنی بر در اختیار قرار دادن مبلغ 500میلیون دلار از حساب صندوق ذخیره ارزی جهت ارائه تسهیلات به صادرکنندگان و درخواست تخصیص مبلغ مشخصی از آن به صادرکنندگان پسته.
*هماهنگی جهت حضور رایزن بازرگانی سفارت کانادا در اتاق و برگزاری جلسه ای با حضور اعضا.
*هماهنگی و دعوت از آقای پروفسور سعیدی از سازمان GTZ آلمان و برگزاری نشستی با حضور تعدادی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان خرما در محل اتاق.
*هماهنگی و دعوت از کاردار و رایزن بازرگانی سفارت مجارستان برای حضور در اتاق و برگـزاری جلســه‌ای با حضــور هیات نماینـدگـان و اعضای اتاق.
*برگزاری جلسه‌ای با حضور نمایندگان کرمان در مجلس و دست‌اندرکاران پسته و مدیران سازمان‌های دولتی ذی‌ربط در خصوص نقش تحقیقات در وضعیت آینده پسته.
*دعوت از نمایندگان کرمان در مجلس و اعضای اتاق و برگزاری جلسه‌ای در خصوص بحث و تبادل نظر پیرامون برنامه‌های اقتصادی مجلس هفتم و دولت آینده و ارائه نقطه نظرات اتاق.
*تهیه و تدوین طرح کمیسیون ملی پسته کشور و ارسال آن به نمایندگان کرمان در مجلس و درخواست طرح و تصویب آن.
*هماهنگی برای انجام سفر آقای مهندس یوسفی معاونت محترم وزیر جهاد کشاورزی به کرمان و حضور در اتاق و برگزاری جلسه‌ای با حضور هیات رییسه و جمعی از اعضا در محل اتاق.


*دعوت از مقامات دولتی، باغداران، ترمینال‌داران و صادرکنندگان پسته وکلیه دست‌اندرکاران پروژه کریدور سبز و برگزاری جلسه‌ای با حضور ایشان. در این جلسه مسائل و مشکلات صادرات پسته مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مدیر اجرایی پروژه کریدورسبز گزارشی از روند کار پروژه در سال ۸۴ ارائه نمود.
*هماهنگی با خانه مطبوعات استان و ابلاغ درخواست هیات رییسه برای انجام مصاحبه مطبوعاتی با هیات رییسه و مدیران بخش‌های اتاق به مناسبت روز ملی صادرات با حضور خبرنگاران جراید استان.
*دعوت از ریاست موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی کرمان و رفسنجان و صادرکنندگان پسته به منظور بحث و بررسی پیرامون مسائل و مشکلاتی که صادرکنندگان استان با اداره استاندارد داشتند ( بحث صدور گواهینامه انطباق صادراتی جهت محصول پسته ).
*مکاتبه با معاونت سیاسی و امنیتی استانداری و درخواست رسیدگی بیشتر به امنیت و ایمنی جاده‌ها خصوصا محور کرمان - بندرعباس که شاخص‌ترین جاده حمل اقلام صادراتی استان می‌باشد.
*هماهنگی و دعوت از آقای پروفسور یحیی کمالی‌پور رییس دانشکده ارتباطات بردو آمریکا و برگزاری سمینار روابط عمومی‌ادارات استان در اتاق.
*برگزاری سمینار اطلاع‌رسانی با عنوان تغذیه گیاهی و اهمیت کود آلی در تغذیه گیاهی با حضور اعضا در محل هتل بین‌المللی پارس کرمان.
*سفر هیات اروپایی به کرمان و بازدید از تعدادی از باغ‌ها و ترمینال‌ها در رفسنجان و کرمان و دعوت از صادر‌کنندگان پسته، دست‌اندرکاران کریدور سبز و مدیران سازمان‌های دولتی ذی‌ربط و برگزاری جلسه‌ای با حضور ایشان. در این جلسه پیرامون صادرات پستــه به اروپــا بحث و تبادل‌نظر صورت پذیرفت و مهندس ایرانی کرمانی مدیر اجرایی پروژه کریدور سبز گزارشی از عملکرد این پروژه ارائه نمود.
*برگزاری نشستی با حضور آقایان مهندس باهنر نایب رییس مجلس شورای اسلامی، دکتر پور ابراهیمی‌معاونت مالی اداری و برنامه‌ریزی استانداری کرمان و جمعی از تجار و صادرکنندگان فرش برای بررسی مشکلات این صنعت در استان در محل اتاق.


*دعوت از باغداران پسته کرمان و اطراف آن جهت برگزاری جلسه ای با حضور دکتر باستانی به‌منظور معرفی طرح ایشان در خصوص آبیاری زیر سطـحی با لولـه‌های سفـالـی. درایـن جلسـه دکتــر «باستانی» روش و مزیت آبیاری با این لوله‌ها را شرح ومزارعی که به این روش آبیاری شده بود نمایش داد. قرار شد تعدادی باغدار که باغات پسته ایشان نزدیک کرمان می‌باشد به‌طور داوطلبانه با ایشان همکاری نموده و از این سیستم جهت آبیاری باغات پسته با نظارت دکتر استفاده نمایند. ضمنا این سیستم در مزارع غلات، صیفی جات و درختان میوه درکرج اجرا شده و نتایج بسیار چشمگیری داشته است. لازم به‌ذکر است این طرح در سال 1377 جایزه دولتی دانشگاه «کریستیان آلبرشت» در شهر «کیل» آلمان را کسب نموده است.