بحث آموزش اتاق بازرگانی از زمان شروع به‌کار هیات رییسه دوره پنجم به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت و در شهریور ماه 1383 با برگزاری دوره آموزشی تجارت الکترونیکی آغاز شد. با توجه و مساعی رییس اتاق این بخش به ساختمان شماره دو اتاق منتقل شد و از تاریخ 1/11/83 فعالیت خود را افزایش داد و رشته‌های آموزشی مختلفی اعم از سمینارها، کارگاه‌های آموزشی و دوره‌های ترمیک را (Termic) تاکنون برگزار کرده است.
در حال حاضر مرکز آموزش اتاق با همکاری موسسه آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی فنی کرمان و در محل ساختمان جدید واقع در انتهای بلوار امیرکبیر بعد از تالار پیوند فعالیت خود را ادامه داده و انشاءا... در آینده‌ای نزدیک دوره کاردانی فراگیر کامپیوتر را برای اعضای عزیز برگزار خواهد نمود.

گزارش دوره‌های متعدد در جدول زیر آمده است. در مجموع ساعات کل آموزشی این مرکز بیش از هزار ساعت بوده است.
تاکنون صدها گواهی پایان دوره با همکاری مؤسسات مختلفی از جمله مرکز IT دانشگاه صنعتی شریف تهران، دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه باهنر کرمان ، بورس منطقه ای کرمان ، شرکت ارگ بین الملل ،موسسه نواندیشان بهسازی صنایع پیشرو تهران و‌.... صادر شده است.
علاقه‌مندان جهت ثبت‌نام و در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند در وقت اداری به ساختمان شماره 2 اتاق بازرگانی وصنایع ومعادن کرمان به نشانی ذیل مراجعه و یا با تلفن‌های مرکز تماس حاصل فرمایید. نشانی : کرمان- انتهای بلوار امیر کبیر -بعد از تالار پیوند - جنب مجتمع مسکونی - موسسه آموزش عالی کرمان -اداره آموزش اتاق تلفن: 2110522 نمابر: 2122723
گزارش عملکرد کمیسیون‌های اتاق در سال ۱۳۸۴
* کمیسیون صنعت و معدن اتاق
* مکاتبه با اعضای اتاق ، ارسال جدول استخراجی در مورد مالیات بر درآمد بر ارزش افزوده در بعضی کشورها و معرفی سایت
www.worhdwid-tak.com جهت استفاده بیشتر.
* دعوت از اعضای اتاق وآقای مهندس باهنر نماینده کرمان در مجلس در خصوص موارد ذیل :
- بررسی موارد پیشنهادی در مورد مالیات بر ارزش افزوده‌.
- موارد مربوط به امور صنایع و معادن و بازرگانی
-بررسی سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعت و معدن استان کرمان‌.
-بررسی سرمازدگی باغات و مزارع استان کرمان‌.


* دعوت از اعضای اتاق در زمینه صنعت و برگزاری جلسه‌ای به منظوربررسی مسائل و مشکلات صنعتگران و انعکاس آن به رهبر انقلاب‌.
* مکاتبه با معاونت وزیر بازرگانی و ریاست وقت سازمان توسعه تجارت وقت آقای
خسرو تاج. با توجه به اینکه ساختار سخت‌افزاری تعدادی از واحدهای صنعتی و تولیدی به‌گونه‌ای است که به‌علت مشکلات اقتصادی و مالی بلااستفاده می‌باشد و می‌توانند خدمات تولیدی مناسبی از نظر کمی‌‌و کیفی به شرکت‌های خارجی ارائه نماید
و برای کشور ارزآوری داشته باشند. درخواست شد تا اینگونه خدمات به‌عنوان خدمات صادراتی مشابه خدمات فنی و مهندسی صادراتی منظور شود‌ که در صورت موافقت، این موضوع باعث :
الف - ایجاد اشتغال بدون سرمایه‌گذاری در امر تولید می‌شود‌.
ب- کاهش قیمت تمام شده کالاو امکان رقابت در بازارهای خارجی می‌شود.
ج- با توجه به اینکه خریـداران خـارجـی می‌خواهنـد کالا با کیفیت مرغوب و قیمت مناسب عرضه شود، بازاریـابی ارزان قیـمـت و نیــز به روز بــودن تکنولوژی تولید می‌تواند به این امر کمک نماید‌.
* مکاتبه با مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای کرمان مهندس عبدالخالق‌زاده و درخواست اجرای توسعه پست برق منطقه ارگ جدید با توجه به مسائل و مشکلاتی که واحدهای صنعتی در این منطقه با آن مواجه می‌باشند‌.
* مکاتبه با دکتر زاهدی وزیر علوم و تحقیقات و فناوری در خصوص راه‌های همکاری بیشتر دانشگاه و کمیسیون صنعت و معدن و ارائه نقطه نظرات آن‌.
* مکاتبه با مشاور و مدیریت دفتر معاونت امور آب، آقای «نیک‌روش» و ارسال نقطه نظرات این کمیسیون در خصوص موارد ذیل و در خواست بررسی آنها :
الف ) ایجاد مراکز تحقیقاتی و کنترلی آب در استان‌ها به‌صورت استقلال کامل از مرکز.
ب ) در خصوص شیرین کردن آب‌های شور با تغییرات فیزیکی و شیمیایی و استفاده بهینه در آبیاری مزارع‌.
ج ) اصلاح توزیع شبکه آب در شهرستان‌های کشور به‌خصوص شهرهای جدید و جداسازی آب مشروب از آب سرویس‌های بهداشتی و فضای سبز.
د) خرید پساب کارخانه‌هایی که پساب قابل توجهی دارند و تزریق آن در سفره‌های زیرزمینی و یا آب کشاورزی پس از تصفیه کامل تا هزینه آب مصرفی آنها کاهش یابد‌.
* مکاتبه با رییس مجلس شورای اسلامی‌
دکتر حداد عادل وارسال مسائل و مشکلات واحدهای صنـعتی منطـقـه ویــژه اقتصــادی ارگ جـدید بم در خصوص وضعیت برق منطقه و درخواست تخصیص بودجه احداث پست برق از بودجه بازسازی بم به شرکت برق منطقه ای کرمان‌.
* مکاتبه با وزیر محترم کار و امور اجتماعی آقای جهرمی‌و ارسال نقطه نظرات مدیران واحدهای صنعتی به عنوان کارفرمایان در خصوص قانون کار در ۹بند و در خواست بررسی آن.
* مکاتبه با دکتر پور ابراهیمی‌معاون استاندار واعلام آمادگی این کمیسیون جهت همکاری و همفکری در امور مربوط به صنایع و معادن استان کرمان‌.
* مکاتبه با دکتر پور ابراهیمی‌معاون استاندارو ارسال نقطه نظرات این کمیسیون در خصوص جلسات کار و گروه اشتغال به شرح ذیل :
الف) مشورت با نمایندگان صنفی گروه‌های خصوصی (اتاق، انجمن مدیران صنایع و خانه صنعت) در خصوص تصمیم‌گیری‌ها از جمله تخصیص بودجه‌ها و تسهیلات برای طرح‌ها‌. چرا که کلیه مصوبات کارگروه‌های اشتغال و صنایع در نهایت به بخش خصوص جهت اجرا و به‌عنوان ذی‌نفع اصلی محول می‌شود‌.
ب ) تخفیف در کارمزد بانکی در مناطق محروم طرح‌ها را در صورت اجرا سودآور نخواهد کرد، باید سعی شود در زمان اجرای پروژه‌ها، حمایت‌های مالی و اجرایی از مجریان به عمل آید.


* مکاتبه با دکتر پورابراهیمی‌معاون استاندار در خصـوص مسـائـل و مشکـلات فرا راه اشتغال در واحدهای اقتصادی کوچک واعلام آمادگی این کمیسیون جهت همکاری در طرحی به عنوان آسیب‌شناسی اشتغال بنگاه‌های کوچک و ارائه راهکارهای مربوطه با استادان دانشگاه و قرار گرفتن آن در دستور کار کمیته اشتغال‌.
*استعلام از مدیر کل مالیاتی استان کرمان در خصوص وضعیت معافیت مالیاتی درآمدهای حاصل از فروش دارایی‌های واحدهای صنعتی که بعضا تعطیل و یا بخش‌هایی از خطوط تولید آنها متوقف شده و توان پرداخت بدهی‌های خود را نداشته و مجبور به فروش اموال منقول و غیرمنقول خود شده‌اند‌. ایشان مورخ 4/10/84 پاسخ داده‌اند، درآمد حاصل از فروش دارایی‌ها جزو درآمد شرکت محسوب و می‌بایست در دفاتر قانونی ثبت شود و چنانچه زیان سنوات قبل مورد تائید اداره امور مالیاتی مربوط قرار گرفته باشد، این زیان بر اساس قانون و مقررات از جمله بند 12 ماده 148قانون مالیات‌های مستقیم از درآمد سال یا سال‌های بعد استهلاک‌پذیر است‌.
* مکاتبه با دکتر پورابراهیمی‌معاون استانداردر خصوص تهیه طرح مقدماتی با عنوان (Kerman industrial development authority ) KIDA مشابه MIDA در کشورمالزی جهت تسهیل و تسریع در امور سرمایه‌گذاری و درخواست برگزاری جلسه‌ای با حضورسایر کارشناسان تا مساله مربوطه کارشناسی شده و از دوباره کاری و موازی کاری جلوگیری شود‌.

کمیسیون کشاورزی اتاق
کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن کرمان به‌ طور کلی در سه زمینه اصلی فعالیت می‌کند.
۱ -ساماندهی صادرات و تجارت خرما
فعالیت در این زمینه با تشکیل ستادی در محل اتاق و با معاضـدت نهــادها و سازمان‌های دولتی شروع و جلسات متعددی با تولیدکنندگان و فرآوری کنندگان خرما و همچنین صاحبان صنایع وابسته به این محصول (سردخانه داران، تولیدکنندگان کارتن وجعبه وغیره) دایر شده است. ملاقات‌های متعددی با NGOهای بین‌المللی ترتیب داده شد تا از کمک‌ها و راهنمایی‌های آنها در مورد نفوذ در بازارهای بین‌المللی استفاده شود‌. خوشبختانه در اثر تشویق اعضای ستاد چندین واحد مدرن فرآوری پسته و بسته بندی خرما در بم و کرمان در شرف احداث و یا بهره‌وری شده‌اند، ولی متاسفانه چنانچه باید و شاید از فعالیت‌های ستاد استقبالی نشد وکمیسیون کشاورزی در این زمینه توفیق چندانی نداشت‌. کمیسیون کشاورزی امیدوار است که تولیدکنندگان و صادرکنندگان خرما و صاحبان صنایع وابسته هر روز موفق‌تر از دیروز به فعالیتشان ادامه دهند و کمیسیون کشاورزی اتاق نیز بتواند در این راه موثر واقع شود‌.