۲ - همکاری با خانه کشاورز

همکاری نزدیک با خانه کشاورز کرمان به عنوان یک NGOی خواهر‌. کمک‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری اتاق می‌تواند راهگشای مسائل خانه کشاورز در هرچه بهتر شناخته شدن این NGO باشد‌. شایان ذکر است نماینده خانه کشاورز در اغلب جلساتی که کمیسیون کشاورزی اتاق تشکیل می‌دهد حضور می‌یابند و کمیسیون کشاورزی هم در حد امکان همکاری لازم را با خانه کشاورز انجام می‌دهد‌. اطلاع‌رسانی در محدوده امکانات و در مورد محصولات گلخانه‌ای نیز در دستور کار کمیسیون کشاورزی است و امیدواریم که گلخانه‌داران در تعامل با کمیسیون به رونق بیشتری مخصوصا در تجارت و عرضه محصولاتشان دست یابند.

۳ - صنعت پسته

این صنعت شامل تولید، برداشت، فرآوری و صادرات محصول پسته می‌باشد و نمونه کامل فعالیت کمیسیون در این زمینه طرح کریدور سبز بوده که برای دومین مرتبه در استان‌های کرمان و یزد به‌صـورت موفقـیت‌آمیزی اجرا شده است‌. قابــــل ذکر می‌باشد که اطلاعات مشروح راجع به این طرح در سال ۸۳ در شماره چهارم «نامه اتاق کرمان» منعکس شده است. در زیر خلاصه هماهنگی‌های انجام شده برای اجرای این پروژه در سال ۸۴ آورده شده است‌.

* دعوت از باغداران، ترمینال‌داران، صادرکنندگان پسته استان، مدیرکل دفتر امور پسته، جمعی از دست‌اندر‌کاران اتحادیه خشکبار ایران و کلیه مدیران دولتی ذی‌ربط و برگزاری جلسه‌ای به‌منظور بررسی چگونگی اجرای پروژه کریدور سبز در سال ۸۴‌. در سطح وسیع‌تر در این جلسه موافقت روی خط مشی کلی و سیاست‌های اساسی طرح کریدور سبز ۲۰۰۵ صورت گرفت و طرح کریدور سبز ۲۰۰۵ (۸۴) که قبلا توسط آقایان محسن جلالپور، مهدی ایرانی، مهدی آگاه، حسین عامری و نوید ارجمند تهیه شده بود، مورد بررسی و تصویب قرار گرفت‌. ضمنا در این جلسه اعضای شورای‌عالی سیاست‌گذاری کمیته اجرایی به‌شرح ذیل انتخاب شدند:

اعضای شورای‌عالی سیاست‌گذاری:

۱. نماینده اتاق بازرگانی ایران، جناب آقای اسداله عسگراولادی

۲. نماینده اتحادیه صادرکنندگان خشکبار،

جناب آقای شمس‌فرد

۳. نماینده اتاق کرمان، جناب آقای جلالپور

۴. نماینده شرکت تعاونی پسته رفسنجان،

جناب آقای محسن‌هاشمیان (در هیچ جلسه‌ای شرکت نکردند) ‌

۵. نماینده باغدارانی که در طرح مشارکت داشته‌اند، جناب آقای حسین عامری

۶. نماینده صادرکنندگانی که در طرح ۸۳ مشارکت داشته‌اند، شرکت ویرامان (جناب آقای مجید بازیان)

۷. نماینده اتحادیه تعاونی باغداران، جناب آقای مهندس نوید معاون

۸. نماینده ترمینال دارانی که در طرح ۲۰۰۴ مشارکت داشته‌اند، جناب آقای مهدی آگاه

۹. مدیر اجرایی طرح ۲۰۰۴ ، مهندس مهدی ایرانی کرمانی

لازم به‌ذکر است مقرر شد جناب آقای سیاوشی معاونت محترم وقت استانداری کرمان، جناب آقای بهروز غیبی مدیرکل دفتر امور پسته، نماینده‌ای از وزارت بازرگانی، سازمان توسعه و تجارت ایران (آقای مهندس شهرام واعظ‌زاده) نماینده‌ای از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی (آقای دکتر امید سبزواری مدیرکل کنترل غذا و دارو)، جناب آقای دکتر شجاعی مشاور علمی ‌طرح و نماینده‌ای از سازمان جهادکشاورزی کرمان (آقای مهندس شهبا) به‌عنوان ناظر در جلسات شورای‌عالی سیاست‌گذاری شرکت نمایند‌.

اعضای کمیته اجرایی:

۱. آقای مرتضی کارگر به‌نمایندگی آقای امیرعلی عسگراولادی به‌عنوان نماینده اتحادیه خشکبار

۲. آقای مهندس نوید معاون

۳. آقای مهدی آگاه

۴. آقای مهندس مهدی ایرانی کرمانی

۵. آقای حسین عامری

۶. شرکت ویرامان (آقای مجید بازیان)

۷. آقای حمید حسنی (طی جلسات بعدی ایشان انصراف داده وآقای محمدرضا نظری انتخاب شدند)‌.

* مکاتبه با اعضای کمیته اجرایی و درخواست ارائه نقطه نظرات ایشان در خصوص راهنما و دستورالعمل و آئین نامه اجرایی برای باغداران، ترمینالداران و نمونه برداران طرح

* دعوت از اعضای کمیته اجرایی و برگزاری جلسه‌ای به‌منظور جمع‌بندی و تدوین آیین‌نامه اجرایی طرح

* تهیه و تدوین آیین‌نامه موقت اجرایی طرح و ارسال آن برای کلیه اعضای کمیته اجرایی و شورای‌عالی سیاست‌گذاری جهت اطلاع و

اظهار نظر و دعوت از ایشان ودر دومین جلسه جمع بندی و تدوین آئین نامه اجرایی طرح

* مکاتبه با ریاست دانشکده کشاورزی دانشگـاه باهنــر کـرمان و درخواست معرفی تعدادی دانشجو در رشته‌های کشاورزی جهت انجام عملیات نمونه‌برداری علمی‌از باغات و میادین ضبط پسته (لازم به ذکر است قریب ۶۰نفر دانشجو و فارغ‌التحصیل رشته‌های کشاورزی به اتاق مراجعه و فرم ثبت‌نام پرنمودند و پس از بررسی فرم‌های ثبت‌نام و مصاحبه با ایشان توسط مهندس نوید ارجمند تعداد ۴۲ نفر از ایشان انتخاب و از اوایل شهریور ماه توسط مدیران طرح آموزش دیده و جهت نمونه‌برداری، ردیابی و بازرسی به ترمینال‌های پسته اعزام شدند‌.)

*دعوت از اعضای شورای‌عالی سیاست‌گذاری طرح و برگزاری جلسه ای به‌منظور اظهار نظر، اصلاح و تایید آیین‌نامه اجرایی طرح (که به‌وسیله کمیته اجرایی تهیه و تدوین شده بود) و نهایتا مورد تصویب قرار گرفت‌.

*مکاتبه با معاونت وزارت بازرگانی و ریاست سازمان توسعه وتجارت و درخواست اختصاص میزان ۲درصد جایزه صادراتی بیشتر به صادرکنندگان پسته کریدور سبز به‌منظور پوشش هزینه‌هایی که فرآوری پسته‌های این طرح دارد از جمله زود چیدن پسته و هزینه‌های سرباری آن‌.

*حسب هماهنگی‌های به‌عمل آمده دکتر کالگانی رییس کمیته علمی ‌اتحادیه جهانی خشکبار وارد کرمان شد و جلسـات کمیتـه اجرایی و شـورای‌عالی سیاست‌گذاری با دعوت از اعضای مرتبط برگزار شد‌. در این جلسات پیرامون روند اجرای پروژه و هزینه‌های آن بحث وتبادل نظر صورت گرفت ونهایتا با حضور معاونت وقت استاندار آقای سیاوشی تفاهمنامه‌ای بین دکتر کالگانی و ریاست اتاق کرمان امضا و تصمیم گرفته شد، تمامی‌منابع و امکانات موجود در جهت ادامه و توسعه فعالان این طرح به‌کار گرفته شود‌. لازم به‌ذکر است مفاد این تفاهمنامه به زبان فارسی و انگلیسی به‌همراه طرح کریدور سبز ۲۰۰۵ و آیین‌نامه اجرایی آن بر روی سایت اتاق موجود می‌باشد‌.

*ارسال یک نسخه از تفاهمنامه امضا شده بین اتاق و رییس کمیته علمی‌INC جهت استاندار، معاونان ایشان، نمایندگان کرمان در مجلس و درخواست بازدید ایشان از چند پایانه ضبط در استان هنگام فرآوری پسته‌.

*ارسال آیین‌نامه اجرایی طرح به‌شکل بروشور (تهیه شده توسط واحد انفورماتیک اتاق) به کلیـــه باغداران، ترمینال‌داران و صادرکنندگان پسته

*تهیه فرم‌های مجزا جهت ثبت‌نام باغدارن، ترمینال‌داران و صادرکنندگان‌.

*اطلاع رسانی به کلیه دست‌اندر‌کاران پسته و درخواست مراجعه به اتاق جهت ثبت‌نام در طرح از اول مردادماه ۸۴‌. (لازم به‌ذکر است بعد از اطلاع‌رسانی حدود ۲۲نفر باغدار، ۳۰نفر ترمینالدار و ۲۴ نفر صادرکننده مراجعــه و ثبت‌نام نمودند که پس از تهیه فرم‌هـای ارزیابی باغ وترمینال، بازرسان طرح جهت بازدید از باغات و ترمینال‌ها اعزام شده و گزارش مکتوب خود را به مدیر اجرایی طرح ارائه نمودند و بعد از بررسی‌های به‌عمل آمده کلیه باغات و ترمینال‌هایی که شرایط و ضوابط مشارکت در طرح را نداشتند حذف شدند)‌.

*تهیه طرح توجیهی جهت پرداخت قسمتی از هزینه‌هایی که محموله‌های پسته کریدور سبز برای تولیدکنندگان، فرآوری‌کنندگان و صادرکنندگان تحمیل می‌کند و ارسال آن به معاونت کل سازمان توسعه تجارت‌.

*دعوت از اعضای کمیته اجرایی طرح و برگزاری جلسه‌ای در خصوص انتخاب بازرس جهت بازدید از باغات و ترمینال‌هایی که در طرح ثبت‌نام می‌کردند‌.

*مکاتبه با کلیه سفیران ایران در کشورهای اروپایی و ارسال اطلاعات طرح کریدور سبز ۲۰۰۵ برای ایشان‌.

*اطلاع‌رسانی به کلیه باغدارانی که در طرح ثبت‌نام نموده بودند، در خصوص اعلام تاریخ آخرین روز برداشت پسته کریدور سبز در سال‌جاری از مناطق هفت‌گانه قید شده در آیین‌نامه اجرایی طرح‌.

*اطلاع رسانی در خصوص آخرین روز برداشت پسته‌های کله قوچی و اکبری به باغداران.

*مکاتبه با ترمینالدارانی که ترمینال آنها مورد تائید بازرسان طرح قرار گرفته بود و درخواست اعلام تاریخ شروع عملیات فرآوری جهت اعزام نمونه بردارو بازرس‌. (لازم به‌ذکر است برای هر ترمینال یک نفر به‌عنوان نمونه بردار و برای تعدادی از ترمینال‌ها یک نفر به‌عنوان ردیاب در نظر گرفته شد که کار نمونه‌برداری از پسته‌ها و ردیابی آن را در زمان فرآوری پسته انجام می‌دادند، تعدادی بازرس نیز بازرسی از روند فعالیت نمونه‌برداران و ردیاب‌ها را برعهده داشتند)

*ارسال لیست صادرکنندگان پسته کریدور به ترمینالداران تایید شده در طرح و بالعکس‌. از هنگام شروع برداشت پسته (اوایل شهریورماه جاری) و شروع فرآوری آن، نمونه‌برداران در ترمینال‌ها حضور داشته و گزارش کار خود را روزانه به مدیراجرایی طرح ارائه می‌کردند‌. لازم به‌ذکر است طرح با شروع برداشت پسته حدود ۱۸شهریور آغاز و تا ۱۳مهر ادامه داشت‌. پس از پایان فصل برداشت (۱۳ مهر۸۴ ) در بعضی از پایانه‌های مشترک درکریدور سبز ۲۰۰۵ عملیات بوجاری و ارسال محموله‌های صادراتی به اروپا ادامه دارد‌. اطلاعات مربوط به پروژه‌های تحقیقاتی مخصوصا «ردیابی» و تمرکز و شیوع اسپور افلاتوکسین در حال جمع‌آوری ، فرآوری و تجزیه و تحلیل هستند‌. قرار است در اولین فرصت نتایج ردیابی توسط پروفسور «تاتا» مدلسازی آماری گردد و نتایج MYCOFLORA که به‌وسیله جناب مهندس امینایی مطالعه می‌شود به‌صورت عملی و قابل استفاده عرضه شود‌. ادامه کار طرح کریدور سبز در سال‌های آینده بستگی به عوامل متعدد از جمله مشارکت بیشتر باغداران، نظر مساعد مقامات اروپایی، همکاری دستگاه‌های دولتی ایران و به‌طور کلی تشخیص مفید بودن طرح دارد‌.

ضمنا متذکر می‌شود مدیریت این پروژه به‌عهده آقای مهندس مهدی ایرانی کرمانی بوده و گزارش عملکرد این پروژه با همکاری آقای مهندس نوید ارجمند (مشاور علمی ‌و ناظر طرح) به زبان لاتین تهیه و همزمان با بازدید هیات اروپایی از کرمان و رفسنجان مورخ ۵/۹/۸۴ تقدیم ایشان شود‌.

در مورخه‌های ۳۰/۷/۸۴و۴/۸/۸۴ با هماهنگی شرکت نمایشگاه‌های کرمان جلسه هماهنگی جهت برگزاری اولین نمایشگاه فرش دستباف در کرمان برگزار شد‌. در این جلسه مسائل و مشکلات فرش استان مطرح و قرار شد در جلسه‌ای با حضور استاندار کرمان و نمایندگان کرمان در مجلس شورای اسلامی‌ پیرامون مسائل و مشکلات فرش بحث و بررسی صورت پذیرد. جلسه مذکور در مورخه ۶/۹/۸۴ با دعوت ازدکتر پور ابراهیمی‌معاون استاندار، آقایان کرمی‌و باهنر و جمعی از نمایندگان استان کرمان در مجلس و کلیه دست اندرکاران فرش استان برگزار شد‌.

در این جلسه پس از ارائه مشکلات فرش توسط اعضای مدعو به پیشنهاد معاون استاندار قرار شد ستادی به نام ستاد احیای فرش استان از دست‌اندرکاران فرش و سازمان‌های دولتی تشکیل شود تا مسائل فرش استان در این ستاد مورد بحث و بررسی قرار گیرد و نهایتا نسبت به رفع آن اقدامات لازم صورت پذیرد‌.

بعد از پایان جلسه مورخه مذکور دست اندرکاران فرش با حضور ریاست اتاق اقدام به رای‌گیری نمودند و ۷ نفر از بخش‌های مختلف فرش به شرح ذیل با اکثریت آرا انتخاب شدند‌.

بخش مواد اولیه: احمد افضلی‌پور

بخش تولید: مختار آذر بهرام - محمود یظهری

بخش اتحادیه: فرخ عبدالکریم بهمنیار - محمدرضا وزیری

بخش صادرات: محمد علی مهدیزاده - عطاء‌شفیعی‌پور

مورخ ۸/۹/۸۴ مکاتبه‌ای با معاون استاندار دکترپورابراهیمی‌انجام شد و اسامی‌افراد فوق‌الذکر به‌عنوان اعضای ستاد احیای فرش اعلام شد و ایشان نیز طی نامه مورخ ۲۳/۹/۸۴ اسامی‌سازمان‌ها و ارگان‌هایی که بایستی در ستاد مذکور حضور داشته باشند رابشرح ذیل اعلام نمودند:

معاون برنامه‌ریزی و اداری و مالی استاندار (رییس) دبیر مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی‌در استان، رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن کرمان (دبیر‌ستاد)، رییس سازمان بازرگانی استان، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، مدیر کل کمیته امداد، رییس سازمان صنایع و معادن استان، نماینده هیات مدیره اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف روستایی، مشاور استاندار در امور صنعتی، مدیرعامل شرکت سهامی‌فرش کرمان، مدیرکل اداره تعاون استان، مدیر کل صنایع دستی استان، مدیر کل اداره کار و امور اجتماعی استان‌.

لازم به ذکر است اولین جلسه ستاد احیای فرش به دعوت دکتر پور‌ابراهیمی، ‌معاون استاندار در تاریخ ۲۴/۱۰/۸۴ در محل دفتر ایشان برگزار شد و تصمیماتی جهت راهکارهای لازم به‌منظور کمک به بهبود وضعیت فرش استان اتخاذ شد‌.

* کمیسیون حقوقی و بازرگانی اتاق

قانون اتاق‌های بازرگانی و صنایع ومعادن کشور نگاه ویژه‌ای به بخش بازرگانی دارد و به همین لحاظ کمیسیون حقوقی و بازرگانی اتاق کرمان جـهت ارائـــه پیشنهادهای اجرایی به هیات محترم نمایندگان و همچنین هیات محترم رییسه اتاق وظایف مشخص و معینی را دنــــبــال می‌کنـــد کــه اهـــم آن عبــارتــنــــد از:

۱ - بررسی موضوعات ارجاعی از هیات‌رییسه و اظهار نظر کارشناسی جهت طرح در مراجع تصمیم‌گیری اتاق.

۲ - دریافت نقطه نظرات اعضای اتاق و ارائه دیدگاه‌های مشورتی برای رفع معضلات و مشکلات احتمالی اعضا.

۳ - هماهنگی و حضور در هسته مطالعات بازرگانی استان کرمان مستقر در سازمان بازرگانی‌.

۴ - همکاری با استانداری، ادارات و سازمان‌های ذی‌ربط به منظور یافتن راهکارهای مناسب در جهت بسط و توسعه فعالیت‌های بازرگانی، خدماتی، حمل‌ونقل، بانکداری ، بیمه و توریسم‌.

۵ -تبادل نظر و اخذ اطلاعات مورد نیاز اعضای اتاق از بخش بازرگانی سفارتخانه‌های کشورهای دوست‌.

۶ -تبادل اطلاعات و همکاری با انجمن سرمایه‌گذاران خارجی وهماهنگی برای ایجاد دفتر انجمن در اتاق کرمان به‌منظور ارائه اطلاعات مورد نیاز اعضا برای به‌وجود آوردن شرکت‌های مشترک با خارجیان (JOINT VENTURE ) و با برخورداری از حمایت قانون حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی‌.

۷ - تشکیل جلسات و مبادله اطلاعات روز با مدیران بانک‌های استان و نیز مدیران شرکت‌های بیمه و مؤسسات حمل‌و‌نقل برای جلب امکانات مطلوب و مناسب برای اعضای اتاق تا بتوانند در بخش صادرات و واردات از حداکثر تسهیلات برخوردار شوند.

۸ -تبادل نظر و همکاری با اعضای اتاق در جهت بررسی قراردادهای بازرگانی خارجی آنها و ارائه توصیه‌های مفید وفنی و کارشناسی برای جلوگیری از مشکلاتی که به‌علت عدم آگاهی به نکات ظریف بازرگانی خارجی و یا حقوق و قوانین حاکم بر قراردادها ممکن است برای اعضا به‌وجود آید.

۹ - همکاری با کمیته داوری اتاق ایران برای مواردی که اعضای اتاق تمایل دارند در قراردادهای خارجی خود اتاق را به‌عنوان داور تعیین کنند ویا اگر معضل یا مشکلی دارند در رفع آن به اعضاء مساعدت شود.

۱۰ -بررسی دعوت از هیات‌های خارجی علاقمند به همکاری با صاحبان صنایع و معادن و بازرگانان استان کرمان و نیز مطالعه پیرامون اعزام هیات‌های بازرگانی از استان به سایر کشورهای جهان و پیشنهاد به هیات رییسه و یا هیات نمایندگان اتاق.

۱۱- ایجاد ارتباط سازنده بین اتاق کرمان و دادگستری استان و همکاری کارشناسی در پرونده‌هایی که نیاز به اعلام نظر کارشناسی در بخش بازرگانی دارند تا با نظرات حقوقی مبنای اظهار نظر و اتخاذ تصمیم در مراجع قضایی استان باشد.

۱۲ - تبادل نظر با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان برای توسعه بخش توریسم و جلب سرمایه‌گذاران و گردشگران به استان کرمان‌. کمیسیون بازرگانی و حقوقی اتاق کرمان از آغاز تشکیل تا کنون موفق شده خدماتی به اعضا ارائه دهد و در تعامل با اتحادیه‌های صنفی و انجمن‌های صنفی و همچنین انجمن مدیران صنایع و معادن و خانه صنعت و معدن در کمیسیون بررسی ضرایب مالیاتی حضور یافته و نظرات و دیدگاه‌های خود را ارائه نموده است. این کمیسیون همچنین مقاله‌ای برای جلب سرمایه‌گذاران خارجی به استان کرمان به صورت power point در سمینار یکروزه سرمایه‌گذاری در ایران که با همت سفارت جمهوری اسلامی ‌ایران و انجمن خاورمیانه در لندن برگزار شد ارائه کرد که مورد استقبال قرار گرفت. کمیسیون در نظر دارد در سال ۱۳۸۵ اعزام هیات‌های بازرگانی را به خارج با حضور صاحبان صنایع و معادن و بازرگانان عضو اتاق در دستور کار خود قرار دهد و در عین حال از هیات‌های سایر کشورها که علاقمند به همکاری با استان کرمان و بخش خصوصی باشند استقبال نماید.

برگزاری اولین همایش WTO و بررسی آثارو تبعات پیوستن ایران به آن بر اقتصاد استان کرمان

در خرداد ماه سال اولین همایش WTO و بررسی آثارو تبعات پیوستن ایران به آن بر اقتصاد استان کرمان با حضور دکتر نهاوندیان ریاست محترم اتاق تهران و رییس مرکز مطالعات جهانی شدن در محل آمفی‌تئاتر اتاق کرمان برگزار شد که با استقبال قریب به ۶۰۰ نفر از تجار، بازرگانان، تولیدکنندگان، استادان و دانشجویان مراکز آمورش عالی استان، کارشناسان دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی استان مواجه شد.