شرکت کارخانجات دنیای فلز با نزدیک به نیم قرن تجربه و فعالیت تولیدی در صنعت لوله و پروفیل فولادی، در راستای اعتلای اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران و اجرای اوامر مقام معظم رهبری در جهت خودکفایی صنعتی و اشتغالزایی و محرومیت‌زدایی از نقاط محروم کشور، اهتمام خود را به کار بسته و با بررسی همه جانبه نیازهای داخلی و منطقه‌ای با انتخاب منطقه محروم شهرستان اردستان در دل استان صنعتی اصفهان، کارخانه تولید لوله و پروفیل‌های صنعتی و سایر مصنوعات فولادی خود را با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین ماشین‌آلات و انتقال تکنولوژی روز در این محل احداث می‌نماید. این سرمایه‌گذاری با توجه به برنامه‌های توسعه صنعتی کشور و همچنین تامین نیاز طرح‌های انتقال و توزیع آب، نفت و گاز وزارتخانه‌های نفت و نیرو به انواع لوله‌های فولادی، در زمینه تولید انواع لوله در قطرهای ۴ تا ۱۰۰ اینچ براساس استانداردهای API-۵L، AWWA به ظرفیت ۷۰۰هزار تن و انواع پروفیل‌های باز به ظرفیت ۱۵۰هزار تن در دست اقدام می‌باشد.

در مرحله اول ماشین‌آلات و تجهیزاتی که در این طرح نصب و راه‌اندازی خواهد شد به شرح زیر می‌باشد.

ماشین‌آلات و تجهیزات ساخت و تولید لوله‌های فولادی درز مستقیم از قطر ۴ تا ۱۶ اینچ براساس استانداردهای API-۵L، AWWA با ضخامت‌های تا ۵/۰اینچ و درجه فولاد X۸۰ و انواع مقاطع مربع و مستطیل به ظرفیت ۳۲۰هزار تن در سال ساخت شرکت SMS آلمان.

ماشین‌آلات برش کویل و تولید کلاف فولادی جهت ساخت لوله و پروفیل تا ضخامت ۱۴میلیمتر با سرعت ۶۰متر در دقیقه ساخت شرکت Roland آلمان و با مدیریت شرکت SMS آلمان.

ماشین‌آلات برش کویل و تولید کلاف فولادی جهت ساخت لوله و پروفیل تا ضخامت ۷میلیمتر با سرعت ۱۲۰متر در دقیقه ساخت شرکت Roland آلمان و با مدیریت شرکت SMS آلمان.

ماشین‌آلات و تجهیزات تست و تکمیل لوله به روش هیدرو تست، اولتراسونیک و X-RAY و همچنین سایر تجهیزات تامین‌کننده الزامات استاندارد‌های ذکر شده فوق.

ماشین‌آلات و تجهیزات ساخت لوله‌های فولادی به روش اسپیرال از ۲۰ تا ۶۴اینچ براساس استاندارد API-۵L تا درجه فولاد X۸۰ و براساس استاندارد AWWA تا قطر ۱۰۰ اینچ و هر دو به ضخامت یک‌ اینچ با ظرفیت سالیانه ۲۰۰هزار تن.

ماشین‌آلات و تجهیزات لوله‌های درزجوش مستقیم تا قطر ۵۶اینچ به ظرفیت سالیانه ۱۸هزار تن.

ماشین‌آلات ساخت انواع پروفیل‌های باز تا ضخامت ۵/۴میلیمتر و پهنای نوار پروفیل تا ۵۵سانتیمتر با سرعت تولید ۵۰متر در دقیقه ساخت شرکت Met form انگلستان.

ماشین‌آلات و تجهیزات Cut-to-Length جهت برش ورق فولادی به صورت کویل و تبدیل آن به ورق تخت در ضخامت‌های ۱۳-۳ میلیمتر و در محدوده ابعاد ۱۲هزار×۱۹۸۰میلیمتر با ظرفیت ۱۰۰هزار تن در سال ساخت شرکت ایتالیایی FIMI ماشین‌آلات و تجهیزات اجرا پوشش خارجی لوله‌های فولادی به روش پوشش پلی‌اتیلن سه لایه با ظرفیت ۴۵۰ متر مربع در ساعت:

عملیات اجرایی پروژه از اوایل پاییز سال ۱۳۸۳ آغاز شده است و مراحل مختلف آن. شامل: احداث دو سالن به مساحت ۵۵هزار مترمربع، اعم از عملیات خاکی، ساخت فونداسیون‌های اسکلت فلزی و ماشین‌آلات، کف‌سازی سالن‌ها، نصب اسکلت فلزی، دیوار چینی، پوشش سقف و دیوارهای سالن‌ها و ... و همچنین ساختمان اداری به مساحت ۲۶۰۰ متر مربع، ساختمان مهمانسرا به مساحت ۱۴۰۰ متر مربع، محوطه‌سازی به مساحت ۶۵۰هزار مترمربع، ساختمان پست برق به مساحت ۴۰۰ مترمربع، می‌باشد که به موازات اقدامات فوق مقدار ۱۴ مگاوات برق با ولتاژ ۶۳ کیلووات خریداری و خط انتقال آن به طول دو کیلومتر احداث شده است.

پست برق در حال احداث می‌باشد و تا پایان مرداد ماه به مرحله بهره‌برداری خواهد رسید. از اسفند ماه سال ۱۳۸۴ مراحل نصب و راه‌اندازی ماشین‌آلات آغاز و در شرایط کنونی ماشین‌آلات تولید پروفیل‌های باز و همچنین ماشین‌آلات برش کلاف فولادی به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

در دوره احداث پروژه، عمدتا از نیروهای انسانی متخصص و غیرمتخصص موجود منطقه استفاده می‌گردد. در زمان بهره‌برداری از مرحله اول، حدود ۵۰۰ نفر از نیروی کاری متخصص و غیر متخصص منطقه در این واحد صنعتی - تولیدی مشغول به کار می‌کردند.

با توجه به موقعیت مکانی کارخانه و راه‌های دسترسی موجود در اطراف شهرستان اردستان، به‌ویژه راه‌آهن سراسری کشور، با راه‌اندازی این واحد صنعتی به خوبی می‌توان نیاز کل کشور به انواع لوله و پروفیل را تامین نمود.

هم اکنون صنایع فولاد کشور با تکیه بر توان و دانش متخصص داخلی و منابع اولیه خدادادی موجود در کشور، گام مهمی در افزایش میزان صادرات غیر نفتی برداشته‌اند. در این راستا، مسلما با ارائه محصولات متنوع فولادی توسط این واحد تولیدی، در آینده نیز می‌توان به موفقیت‌های دیگری در زمینه صادرات دست یافت.

مشخصات ساختمان و تاسیسات طرح که در مرحله اول اجرا شده است به شرح زیر می‌باشد:

مساحت زمین (تماما محوطه‌سازی و دیوارکشی شده) ۶۵۰هزار متر مربع، مساحت سالن تولید لوله پروفیل، چهل و نه هزار و هفتصد و بیست مترمربع، مساحت سالن پوشش ۴هزار متر مربع، وزن اسکلت فلزی: هفت هزار و دویست تن، سکوهای بارانداز اطراف سالن تولید بیست و سه هزار و سیصدو بیست متر مربع، سکوی بارانداز اطراف سالن پوشش، هزار و پانصد مترمربع، انبار مواد اولیه و محصول ۲۰۰هزار مترمربع، ساختمان‌‌های مدیریت و اداری، کارگری، خدماتی، رستوران، مسجد، سالن اجتماعات و مهمانسرا، ۱۰هزار مترمربع، دیوارکشی: سه هزار و سیصد متر، پست برق: ۱۴ مگا وات و ولتاژ ۶۳ کیلو ولت، جرثقیل‌های سقفی، دوازده دستگاه به ظرفیت‌های ۱۵ تا ۴۰ تن، مساحت سلان تولید لوله اسپیرال (در حال احداث) ۲۱هزار متر مربع، چاه آب، یک حلقه، حجم مخزن آب، ۱۵۰ متر مکعب می‌باشد.

خداوند متعال را سپاس داریم که توفیق خدمت به کشور و ملت مسلمان ایران را نصیب ما ساخت و حمایت‌های مسوولان محترم منطقه و استان و وزارت محترم صنایع را ارج می‌نهیم که با یاری خود دشواری این راه را بر ما همواره ساختند و به مدد این جمله است که دستاوردهایی نظیر: قطع وابستگی کشور از واردات لوله‌های تخصصی صنعت نفت و خطوط انتقال آب، گاز، نفت و...، اعتلای اقتصادی ملی و منطقه‌ای، فراهم ساختن صادرات غیر نفتی و کسب درآمد ارزی از این طریق، اشتغالزایی بیش از ۵۰۰ نفر، دستیابی به آخرین تکنولوژی روز، محرومیت‌‌زدایی از نقاط محروم کشور، و... فراهم خواهد آمد.