شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران (سهامی عام) با مدیریت و سرمایه‌گذاری بانک صنعت و معدن در سال 1363 تاسیس شد.
عملیات اجرایی به منظور ایجاد مجتمع تولید الکیل بنزن خطی به عنوان ماده اولیه اصلی و عامل پاک‌کنندگی در مواد شوینده خانگی (انواع پودرها و مایعات شوینده‌ها) در اواخر سال ۱۳۶۹ آغاز و در اواسط سال ۱۳۷۳ به بهره‌برداری رسید.

سرمایه و ترکیب سهامداران:
در حال حاضر سرمایه شرکت بالغ بر ۲۵۷۱۶۶میلیون ریال و ترکیب سهامداران آن بانک صنعت و معدن ۵۱درصد، شرکت سرمایه‌گذاری آتیه دماوند ۳۲درصد، شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن ۳/۴درصد و سهامداران عام ۷/۱۲درصد است.
در نیمه دوم اسفندماه 1375 سهام شرکت در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد.
دانش فنی:
دانش فنی برای تولید (LINER ALKYL (BENZENELAB که یکی از پیچیده‌ترین دانش‌های فنی در صنایع پتروشیمی است، به طور انحصاری در اختیار شرکت UOP از کشور آمریکا قرار دارد. به غیر از دانش فنی بخش‌های بسیار حساس و کلیدی از وسایل و تجهیزات شامل ROTARY VALVE و کاتالیست‌ها نیز به طور انحصاری توسط UOP تهیه و عرضه می‌گردد.
شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی در ایران برای اولین بار با استفاده از دانش فنی شرکت آمریکایی UOP مجتمع تولید LAB را ایجاد کرده است.
روند افزایش تولید LAB:
مدیران و کارکنان پرتلاش این شرکت توانستند کلیه وابستگی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری به شرکت UOP دارنده انحصاری دانش فنی را به طور کامل قطع کنند و روند تولید LAB را حفظ و ارتقا دهند. به‌طوری که میزان تولید LAB از ابتدای شروع تولید (۱۳۷۳) به بعد همواره رو به رشد بوده است.
نمودار زیر نشان دهنده روند تولیدات شرکت طی سال‌های 1373 تا پایان سال 1384 است.
طرح توسعه
با توجه به نیاز بازار داخل و زمینه بسیار مناسب صادرات، از اواسط سال 1375 مطالعه و بررسی به منظور توسعه مجتمع LAB و افزایش ظرفیت تولید آغاز شد. به علت وجود تحریم دولت آمریکا، شرکت UOP برای اجرای طرح توسعه مجتمع LAB همکاری نکرد.
شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران با تلاش و کوشش مستمر بدون استفاده از خدمات و امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری شرکت UOP به دنبال بیش از ۵/۲ سال بررسی و مطالعه و پیگیری با اتکا به توانمندی‌های داخلی در اسفند ماه ۱۳۷۷ قرارداد طرح افزایش ظرفیت تولید LAB از ۵۰هزار تن به ۷۵هزار تن در سال و در اواخر فروردین ماه ۱۳۸۰ قرارداد افزایش ظرفیت تولید نرمال پارافین از ۴۶۵۰۰ تن به ۱۴۰هزار تن در سال را با شرکت LG. ENGINEERING از کشور کره‌جنوبی منعقد کرد.
کارهای اجرایی طرح توسعه در دل مجتمع موجود با ایده بیشترین استفاده از سرمایه‌گذاری و امکانات قبلی صورت گرفت و بخش قابل ملاحظه‌ای از تجهیزات توسط سازندگان داخلی در ایران ساخته شد.
عملیات اجرایی طرح توسعه در شرایطی انجام گرفت که تا پایان فروردین ماه ۱۳۸۲ تولید نرمال پارافین و تا پایان خرداد ۱۳۸۲ تولید LAB همزمان ادامه داشت و در ۲۹ آبان ۱۳۸۲ تولید مجدد LAB و نرمال پارافین با ظرفیت جدید شروع شد.
طراحی و اجرای طرح عظیم توسعه مجتمع LAB و راه‌اندازی مجدد آن بدون حضور و استفاده از UOP دارنده انحصاری دانش فنی از کشور آمریکا و ایجاد خوداتکایی کامل از دستاوردهای بسیار ارزشمند در صنایع پتروشیمی است که با اندیشه و همت و به دست مدیران و کارشناسان و کارکنان پرتلاش و توانمند شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران در مدت 16 ماه با موفقیت انجام شد.
اجرای این طرح موجب قطع وابستگی کامل از کشور آمریکا شده است. به‌طوری که در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران دارای دانش فنی و توانمندی و تجربه مستقل برای ایجاد و تولید مجتمع تولید نرمال پارافین و LAB به‌طور جامع و کامل است.
صادرات:
علاوه بر تامین نیاز بازار داخلی مقادیر قابل توجهی از تولیدات این شرکت طی سال‌های پس از بهره‌برداری به خارج از کشور صادر شده است.
میزان صادرات انجام شده طی سال‌های 1373 تا اجرای طرح توسعه در سال 1382 مجموعا بالغ بر 71هزار تن بوده است که بعد از انجام طرح توسعه به‌نحو چشمگیری افزایش یافته و فقط در سال 1383 و 1384 بالغ بر 260هزار تن صادرات صورت پذیرفته است. در این راستا این شرکت در سال‌های 1375، 1380 و 1384 به عنوان صادرکننده نمونه لوح تقدیر از دست ریاست جمهوری وقت، دریافت نموده است.
طرح‌های جدید توسعه:
شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران با توجه به توان مدیریتی بالای خود و مدیران و کارشناسان و پرسنل متخصص و با تجربه خود می‌تواند پروژه‌هایی به منظور استفاده بهینه و ایجاد ارزش افزوده در محصولات فرعی و جانبی در صنایع پایین‌دستی مجتمع LAB برای سرمایه‌گذاری افراد حقیقی و یا شرکت‌ها ارائه می‌کند.
هم‌اکنون لیست پروژه‌های فعال و یا در دست مطالعه در واحد طرح توسعه به شرح زیر می‌باشند:
- نصب واحد DSH به منظور افزایش 5درصد تولید LAB با تبدیل محصول جانبی به اصلی، بهبود کیفیت محصول و کاهش ضایعات
- تهیه الکل‌های چرب از نرمال پارافین
- تولید محصول الکیل بنزن خطی با گریدهای مختلف
- بازیابی فلز پلاتین از کاتالیست‌های مستعمل واحد پاکول
- استفاده بهینه از محصولات سبک بالاسری برج‌های STRIPPER واحدهای 200 و 400