محمد پاریاب

دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت

برگزاری هفته دولت سابقه‌ای به قدمت جمهوری اسلامی دارد. پس از شهادت رجایی و باهنر رییس جمهور و نخست وزیر محبوب در شهریور ماه سال ۱۳۶۰ برگزاری هفته‌ای برای پاس‌‌داشت شهدای دولت و همچنین تبیین و اطلاع‌رسانی از عملکردها و خدماتی که مجموعه دولت انجام می‌دهد، شکل گرفت.

در طول سال‌های گذشته هر چند، خدمات دولت درحد قابل توجهی بود، اما برگزاری «هفته دولت» و بیان عملکرد آن فاقد متولی مشخص بود و هر سازمانی با توجه به عملکرد و علاقه‌مندی‌هایش اقداماتی را انجام می‌داد. در دوره نهم، پیشنهادی مطرح شد و در هیات وزیران به تصویب رسید مبنی بر این که ستادی به عنوان «ستاد سیاست‌گذاری و بزرگداشت هفته دولت» به ریاست معاون اول رییس‌جمهور و قائم‌مقام سخنگوی دولت تشکیل شود که در آن با عضویت مجموعه‌ای از وزیران و نمایندگان تام‌الاختیار سازمان‌ها برای ساماندهی و هماهنگی در «هفته دولت» برنامه‌ریزی شود.

در این چارچوب چند هدف کلی مورد توجه بود. از جمله این‌که مجموعه کارهایی که صورت می‌گیرد، به دور از اسراف و هزینه‌های تبلیغاتی بدون دلیل باشد. دیگر آنکه مجموعه خدمات و فعالیت‌هایی که مجموعه عظیم دولت ارائه می‌دهند، مناسب اطلاع‌رسانی باشد. هدف از برگزاری هفته دولت‌، اطلاع‌رسانی به مردم است.

به طور کلی در دولت نهم چند کار متفاوت نسبت به دولت‌های قبلی برای اطلاع‌رسانی به مردم صورت گرفته از جمله این که همه مصوبات، شامل تصویب‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌ها و بخش‌نامه‌ها و مجموعه‌ کارکردهای دولت به صورت شفاف و رسمی منتشر می‌شود.

در سال‌های گذشته هر سازمانی آیین‌نامه‌هایی را که به دستش می‌رسید منتشر می‌کرد ولی تا به حال نشده بود که خود دولت مصوبات و آیین‌نامه‌ها را به طور مستقیم در اختیار مردم قرار دهد. این کار شاید به ظاهر خیلی ساده به نظر برسد ولی در حجم کلان مصوبات دولت قطعا کار قابل توجهی است و تاثیر مثبت خود را گذاشته و مورد توجه مردم هم قرار گرفته است که بدانند دولت چه برنامه یا تصمیم جدیدی دارد.

با این طرح جلوی رانت‌خواری‌های اطلاعاتی ناشی از این مساله نیز گرفته می‌شود و به گونه‌ای نخواهد بود که فقط عده‌ای خاص در جریان تصویب‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌ها باشند و سریع منافع خود را با آن شرایط تطبیق دهند.در حال حاضر همه مصوبات بلافاصله پس از تصویب از طریق سایت اطلاع‌رسانی دولت و CDهایی که برای رسانه‌ها ارسال می‌شود، در اختیار عموم قرار می‌گیرد و زمینه‌ای به وجود می‌آید تا به طور مثال همه بدانند در تعرفه واردات کالا چه چیز‌هایی کاهش و یا افزایش داشته است. البته این دیگر هنر رسانه‌ها است که کمک کنند اطلاع‌رسانی به عموم مردم صورت بگیرد و این یکی از اهداف تشکیل ستاد است.

در مجموع تلاش شده است تا اطلاع‌رسانی به مردم از شکل کلیشه‌ای و بمباران تبلیغاتی خارج شود، از تعداد نشریات غیر ضروری در سازمان‌ها و ادارات دولتی کاسته و در عین حال روابط عمومی‌ها برای پاسخگویی صحیح و کامل و جامع به مردم تقویت شوند. اصلاح ساختار موجود البته کار ساده‌ای نیست ولی تلاش‌های فراوانی در این راستا آغاز شده است که ان‌شاءا... مفید فایده خواهد بود.