مترجم: شادی آذری - خانه‌های گران در هر یک از کشورهای جهان شرایط خاص خود را دارند. در هنگ‌کنگ باید آنها را در بلندترین نقاط شهر بیابید که از آنجا همه چراغ‌های شهر دیده می‌شود. در آفریقا این خانه‌ها دارای مکانی برای نگهداری از شیرها و فیل‌ها هستند.

در استرالیا باید آنها را در ساحل دریا جست‌وجو کنید. شاید جز قیمت‌ گران، ویژگی مشترک چندانی در این خانه‌ها نیابید و حتی قیمت آنها هم از بیش از ۱۰۰میلیون دلار در مکان‌هایی چون انگلستان و آمریکا تا کمتر از ۱۰میلیون دلار در آفریقای جنوبی، در نوسان است. اما موقعیت مکانی گرانترین خانه‌های جهان در همه کشورها بهترین است و همه آنها در بهترین خیابان‌های کشورهای مختلف جهان واقع شده‌اند. از خلیج گلد در استرالیا گرفته تا همپتون و مکان‌هایی تجاری چون نیویورک و لندن. خریداران این خانه‌ها هم خریدارانی بین‌المللی هستند که در کشورهای مختلف به جست‌وجوی خانه مورد علاقه خود مشغولند. براساس آماری که مرکز بین‌المللی زریدنشال رویو در سال ۲۰۰۶ منتشر کرده است، بازارهای مسکن جهان در سال ۲۰۰۵ رشد قابل ملاحظه‌ای را شاهد بودند و خانه‌های دست دوم عامل مهمی در این زمینه بوده‌اند. این مرکز پیش‌بینی می‌کند که امسال تعداد خریداران متمولی که از اقتصادهای در حال رشد برای خرید ملک به خارج از کشورهای خود می‌روند، افزایش چشمگیری خواهد داشت. لیام بیلی، رییس این مرکز می‌گوید: «ما پنج سال پیش این تغییر روند را توسط خریداران روس شاهد بودیم. آنها جدا خریداران ثروتمندی بودند که برای خرید مسکن به لندن می‌رفتند و باعث افزایش قیمت خانه‌های آنجا تا حداکثر قیمت ممکن می‌شدند. حالا انتظار می‌رود چنین خریدارانی از چین و برزیل و ... ظهور یابند. در واقع رده جدیدی از ثروتمندان جهان در حال شکل‌گیری است». او می‌افزاید: «آمریکا در زمینه تعداد میلیونر از همه کشورها جلوتر است اما اگر به پتانسیل رشد در کشورهایی چون هندوستان و چین دقت کنید، متوجه می‌شوید که این پتانسیل به واقع بسیار وسیع است.» در بازار هنگ‌کنگ، قیمت مسکن، از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ به دو برابر افزایش یافته است و ما شاهد افزایش شدید تعداد خریداران ثروتمند چینی هستیم که برای خرید مسکن به کشورهای گوناگون جهان سر می‌کشند. رشد بسیار شدید اقتصادی در دبی، علاقه به خرید ملک در خارج به خصوص در لندن را افزایش داده است. استیو لاپوزا، رییس مرکز تحقیقاتی پرایس واترهاوس کوپرز می‌گوید: «این روزها پول‌های هنگفتی در سرتاسر جهان در حرکت است.» شفاف‌سازی روزافزون باعث شده است خرید بین‌المللی ملک کم خطرتر شود. بین‌المللی شدن خدمات املاک و مستغلات و ایجاد آژانس‌های معاملات‌ملکی بین‌المللی که در سرتاسر جهان مشغول به فعالیتند، باعث شده است که اطلاعات بیشتری در دسترس خریداران قرار گیرد. از سوی دیگر املاک گران‌قیمت جدید هر روز به این بازار جهانی افزوده می‌شود. دو ملک جدید از این دست را می‌توان در استانبول یافت که هر یک قیمتی ۱۰۰میلیون دلاری خواهند داشت. اما برخی از خانه‌های گران‌قیمت نیز همان‌هایی هستند که سال گذشته نیز در فهرست گران‌ترین خانه‌های جهان فوربس قابل مشاهده بودند. به رغم افزایش تعداد میلیاردرهای جهان که می‌توان در فهرست ثروتمندترین افراد جهان نامشان را مشاهده کرد، (تعداد آنها امسال به ۷۹۳ نفر رسیده است در حالی که در دو دهه پیش از این تعداد آنها تنها ۱۴۰نفر بوده است)، تعداد افرادی که در کل جهان ابزار لازم برای خرید ملکی به قیمت ۱۰۰میلیون دلار را دارند هنوز بسیار کم است. با تعدادی از گران‌ترین خانه‌های جهان آشنا می‌شویم:


مکان: ویندلشام، انگلستان قیمت: 139میلیون دلار (75میلیون پوند)
pic۱

به مدد افزایش نرخ ارز، این خانه که آپداون کورت نام دارد، هنوز در جایگاه گران‌ترین خانه جهان جای دارد و این موضوع تعجب ندارد، چون این خانه استثنایی دارای ۱۰۳ اتاق خواب، ۵ استخر شنا و سالن سینمایی با ۵۰صندلی است. این ملک دارای کتابخانه‌ای است که سطح کف آن با طلای ۲۴عیار پوشیده شده است. با وجود زمین اسکواش، زمین تنیس و سالن بولینگ اختصاصی ساکنان این خانه هرگز احتیاجی به خارج شدن از آن پیدا نمی‌کنند، مگر آنکه بخواهند ملکه را در قصر ویندسور که در همسایگی این خانه است ملاقات کنند. هنوز هیچ‌کس در این خانه زندگی نکرده است.


مکان: آسپن کلورادو- آمریکا قیمت: 135میلیون دلار
pic۲

این ملک یک رکورد تاریخی خانه از خود بر جای گذاشته است. شاهزاده بندر بن سلطان‌بن عبدالعزیز، سفیر سابق عربستان سعودی در آمریکا خانه خود را در معرض فروش گذاشته است. این خانه که استار وود نام دارد، دارای مساحت ۵۶۸/۵۲۰۲متر مربع است که ۱۵ اتاق خواب و ۱۶ حمام، چندین ساختمان کوچک‌تر، اصطبل، زمین تنیس و یک استخر در داخل ساختمان دارد.


مکان: پالم بیچ فلوریدا- آمریکا قیمت: 125میلیون دلار
pic۳

در سال ۲۰۰۴ دونالد جی ترامپ، در یک مزایده از مدیر بخش بهداشت به نام ابه‌گوسمان خانه‌ای شبیه به قصر را خرید که لامیتی نام داشت. قیمتی که در این مزایده بر خانه نهاده شد، ۲۵/۴۱میلیون دلار بود. اما طی نوسازی خانه این ملک به یک استخر به طول ۴۸/۳۰متر و یک سالن ورزش و یک گلخانه مجهز شد. طول خط مشترک آن با ساحل اقیانوس ۷۸/۱۴۴متر است. ترامپ پس از نوسازی ملک تصمیم گرفت رکوردی را در زمینه قیمت خانه بر جای گذارد. قیمت کنونی این ملک ۱۲۵میلیون دلار برآورد شده است.


مکان: استانبول- ترکیه قیمت: 100میلیون دلار
pic۴
چهارمین خانه گران جهان در منطقه‌ای باورنکردنی واقع است. این خانه که 1410/3035مترمربع را به تصرف خود در آورده است. دارای زیربنای 09/2787مترمربع است و 64 اتاق را در خود جای داده است. از جزئیات آن می‌توان به گچ‌بری طلا و چلچراغ کریستال اشاره کرد. این ملک دارای یک اسکله بی‌نظیر است که حدود 70 متر با ساحل، مرز مشترک دارد.


مکان: لندن، انگلستان قیمت: 92میلیون دلار (50میلیون پوند)
pic۵
وقتی یک کارآفرین اهل ترکیه اقدام به ساخت یک قصر نئوکلاسیک در شهر مدرن لندن می‌کند، نتیجه خانه‌ای فوق‌العاده مانند هالیس‌تاپرک خواهد بود. این خانه دارای فضای داخلی (به جز آپارتمان‌های مخصوص کارکنان و مهمان‌ها) به مساحت حدود 30/2601متر مربع، دو راه‌پله باشکوه،‌ چهار آشپزخانه و سالنی مجلل به طول 5/24متر است. محوطه این ساختمان یک مجتمع تفریحی ساخته شده که مجهز به استخر شنا، حمام ترکیه‌ای و سونا و دو هکتار زمین با دورنمایی بسیار زیبا است.


مکان: بریج همپتون، نیویورک - آمریکا قیمت: 75میلیون دلار
pic۶
این خانه که تری‌پوند نام دارد، 60هکتار از زمین‌های زراعی همپتون را در خود جای داده است. شهرت این ملک به‌خاطر دریاچه‌هایی است که در آن واقع است. اما از مشخصه‌های دیگر ملک می‌توان به زمین گلف، 14باغ، یک استخر به طول 23متر و خانه مخصوص مهمان‌ها اشاره کرد. ساختمان اصلی این ملک که توسط مهندس معماری به نام آلن‌ گرینبرگ طراحی شده است، دارای اتاقی است که سقفی گنبدی‌شکل به ارتفاع 28متر دارد.


مکان: کورونادل‌مار، کالیفرنیا - آمریکا قیمت: 75میلیون دلار
pic۷
خانه سه طبقه‌ای که در برابر اقیانوس واقع شده است تنها دلیل کوچکی است برای آنکه قیمت این ملک تا این اندازه زیاد باشد. این ملک که پورتابلو نام دارد در سال 2002 ساخته شده است. ساختمان آن دارای هشت اتاق خواب و ده حمام است. مساحت این حمام‌ها 2787متر مربع است و فضایی فوق مدرن دارد و از تجهیزات پیشرفته برخوردار است. طراحی منحصر‌به‌فرد این ساختمان صدف حلزون را به یاد می‌آورد و دارای یک غار زیرزمینی است که اطراف آن را حفره‌های زیادی احاطه کرده است.


مکان: نیویورک - آمریکا قیمت: 70میلیون دلار
pic۸
در بالای یکی از مجلل‌ترین هتل‌های نیویورک این واحد سه‌طبقه‌ای (سوبلکس) واقع شده است که دارای سالنی مجلل است. ارتفاع درهای این سالن 6متر و ده‌ سانتی‌متر است و نمای بیرون درها چشم‌انداز کل شهر را به نمایش می‌گذارد. صاحب این ملک سرمایه‌گذار و نویسنده‌ای به نام مارتین زوییگ است. کتابخانه قفسه‌بندی شده، راه‌پله‌هایی از سنگ مرمر سیاه و حمام‌هایی که سرتاسر از سنگ مرمر است از مشخصه‌های دیگر این بنا است.


مکان: بلودر، کالیفرنیا - آمریکا قیمت: 65میلیون دلار
pic۹

فقط مناظری که از این قصر قابل‌مشاهده است بیش از ۶۵میلیون دلار می‌ارزد. این خانه ۶خوابه که ۹۲۹متر زیربنا دارد، مناظری حیرت‌آور از سان فرانسیسکو، انجل آیلند، پل گلدن‌گیت و خلیج را برایتان قابل‌رویت می‌کند. از میان سایر مشخصه‌های استثنایی این ملک می‌توان به کفپوش طرح جناقی، حمام‌های مرمرین و دروازه‌های ورودی آن که توسط معمار قصر هیرست به نام جولیا مورگان طراحی شده است، اشاره کرد.


مکان: مالیبو، کالیفرنیا - آمریکا قیمت: 65میلیون دلار
pic۱۰

تا زمانی که زمین کنار این خانه را ندیده باشید تصور خواهید کرد که قیمت این ملک بیش از حد گران است. اما پس از آنکه نمای اقیانوس، زمین ۷هکتاری، دو اصطبل، پیست اتومبیلرانی، استخر شنا، زمین تنیس و دسترسی اختصاصی به ساحل دریای آن را ببینید نظرتان عوض می‌شود. این خانه هفت اتاق خواب دارد.