با پیشرفت‌هایی که درباره توافق هسته‌ای غیرنظامی میان آمریکا و روسیه در نشست جی-۸ حاصل شد، می‌توان تا حدی به دلایل نرم‌تر شدن موضع مسکو نسبت به پرونده هسته‌ای ایران و گرایش آن به سوی اهداف غربی‌ها پی برد. به گزارش خبرگزاری فارس، جورج بوش، رییس‌جمهوری آمریکا پیش از نشست هشت کشور صنعتی جهان در ۱۵ جولای گفت در تلاش برای همراه کردن برخی شرکای آمریکا در برابر ایران و کره شمالی است تا آنکه از منافع اقتصادی خود گذشته و موضع سخت‌تری اتخاذ کنند.

وی به کشور خاصی اشاره نکرد، اما هنگامی که از وی درباره مخالفت روسیه و چین برای اعمال تحریم علیه ایران سوال شد، گفت: برخی کشورها نسبت به دیگران درباره تحریم‌ها آسانتر عمل می‌کنند و بخشی از این مساله که ما در برخی کشورها با آن مواجه هستیم، مربوط به منافع اقتصادی است که آنها دارند و گاهی اوقات هدایت افراد به مسیر درست، زمان می‌برد. با توجه به این اظهارات و اینکه آمریکا پیش از این روشن کرده بود هرگونه توافق با روسیه درباره قراردادی پردرآمد در زمینه انرژی هسته‌ای به همکاری کامل مسکو در توقف برنامه هسته‌ای ایران بستگی دارد، دلیل تمایل روسیه به موافقت با تعیین ضرب‌الاجل برای تعلیق غنی‌سازی اورانیوم در قطعنامه شورای امنیت درباره ایران مشخص می‌شود. در این قطعنامه، شورای امنیت تا ۳۱ آگوست (۹ شهریور) برای تعلیق غنی‌سازی اورانیوم به ایران مهلت داده است.

این همسویی روسیه با دیگر کشورهای مخالف پیشرفت هسته‌ای ایران در حالی انجام شد که ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری این کشور در اقدامی متناقض تاکید کرده بود موضع روسیه در قبال ایران تغییر نمی کند، این کشور از حق ایران برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای دفاع می‌کند. ویکتور خریستنکو، وزیر انرژی و صنعت روسیه نیز اعلام کرده است، طی ۱۳ سال آینده و در میان رشد کلی مصرف انرژی در روسیه میزان مشارکت انرژی اتمی از سهم انرژی این کشور از ۱۶درصد کنونی به تقریبا ۲۳ الی ۲۴درصد خواهد رسید. کارشناسان می‌گویند، با توجه به این مساله و پیشنهاد آمریکا مبنی بر تبدیل روسیه به بزرگترین مرکز انبار ضایعات هسته‌ای جهان که می‌تواند سالانه میلیاردها دلار عاید این کشور کند، توافق بزرگتری میان مسکو و واشنگتن درباره مساله هسته‌ای ایران در ازای حمایت آمریکا از پیوستن روسیه به سازمان تجارت جهانی که تاکنون مورد مخالفت قرار می‌گرفت، بعید نیست.