گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار دیروز در غیاب نمادهای گروه پتروشیمی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری وابسته شاهد تعادل نسبی و شکننده بود.
در بازار دیروز معامله گران در شرایطی فعالیت خود را شروع کردند که نگرانی از نحوه تعیین نرخ خوراک و توقف نمادهای پتروشیمی بازار را به خود مشغول کرده است. در این شرایط بازار به ویژه نگران وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که در توقف نمادهای پتروشیمی با مشکل نقدشوندگی مواجه‌اند. در همین حال دیروز وضعیت صندوق توسعه بازار نیز توجه فعالان بازار را به خود جلب کرد؛ این صندوق که با هدف کمک به بازار در شرایط عدم تعادل ایجاد شده است، براساس آمار منتشره فاقد هر گونه نقدینگی بوده و بخش قابل ملاحظه‌ای از منابع صندوق به سهامی از جمله خودرویی اختصاص یافته است.
با زمینگیر شدن این صندوق عملا نگاه‌ها به سوی حقوقی‌ها است تا با همکاری یکدیگر شرایط را برای متعادل کردن بازار فراهم کنند.
در بازار دیروز روند کاهش حجم معاملات ادامه داشت؛ هر‌چند آمار نهایی به دلیل معامله دو بلوک فولاد مبارکه و ملی مس افزایش را نشان داد؛ این دو بلوک را صدر تامین برای پرداخت افزایش سرمایه بانک رفاه به این بانک منتقل کرد.
در بازار دیروز در گروه پالایشگاهی برخی از نمادها توانستند تا صف خرید نیز پیش بروند. در این گروه ابهام در مورد گزارش‌های ۹ ماهه این گروه همچنان ادامه دارد.
در گروه پتروشیمی دیروز رئیس دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی گفت: قیمت محصولات پتروشیمی از نرخ خوراک تاثیر نمی‌گیرد. به گزارش نیپنا، مهندس رضا محتشمی‌پور با اشاره به اینکه نرخ خوراک و قیمت محصولات پتروشیمی با هم ارتباطی ندارند، افزود: در تمام بازارها قیمت عرضه یک کالا ناشی از عوامل بازار است و قیمت محصولات پتروشیمی در بازار داخلی نیز از قیمت بازار جهانی تبعیت می‌کند.
وی تعیین نرخ ۱۵ سنت را برای خوراک گاز دانست و خاطر‌نشان کرد: خوراک گاز فقط برای تولید سه محصول متانول، اوره و آمونیاک استفاده می‌شود. در گروه فلزی عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد از تعطیلی ۳۰ درصد شرکت‌های نوردی و ذوبی به دلیل رکود بازار طی دو ماه گذشته خبر داد و گفت: جدیدا مصوبه‌ای برای آزادسازی کامل صادرات فولاد بدون محدودیت تناژ تا خرداد ۹۳ صادر شده است.
در مجموع بازار دیروز بازاری متعادل اما بی‌رمق بود. در نهایت دیروز شاخص با ۱۴صدم درصد
افت معادل ۱۱۷واحد به رقم ۸۰هزار و ۹۴۹واحد رسید تا شاخص به مرز روانی ۸۰هزار واحد نزدیک‌تر شود.
۳۰ بهمن؛ آخرین فرصت تکمیل اطلاعات نهادهای مالی
همچنین دیروز مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در اطلاعیه‌ای به تمامی شرکت‌های تامین سرمایه، مشاور سرمایه‌گذاری، پردازش اطلاعات مالی و سبدگردان اعلام کرد که اطلاعات خود را تا پایان بهمن‌ماه جاری بر روی سامانه ستان تکمیل کنند.
ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس