واگذاری سهام سازمان گسترش طی یک سال آینده بعید است

ایسنا- سنگ‌اندازی مسوولان سازمان خصوصی‌سازی مانع از واگذاری سهام سازمان گسترش در مدت زمان قابل قبول شده است. مهدی امینی، مدیر سرمایه‌گذاری و سهام شرکت سهامی‌سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، با اشاره به ابلاغ اصل ۴۴ قانون اساسی اظهار کرد: متاسفانه مجریان امر در جهت اجرایی شدن این مساله نه تنها کارها را تسهیل نمی‌کنند، بلکه سنگ‌اندازی نیز می‌کنند.

وی با بیان اینکه هم اکنون سهام سازمان گسترش آماده عرضه است و این موضوع به نهاد رهبری نیز اعلام شده گفت: اگر به ما فرصت داده شود در عرض یک ماه سهام سازمان را عرضه خواهیم کرد، ولی متاسفانه مجریان این طرح با یکسری چارچوب‌های دست و پاگیر که نامش را قانون می‌گذارند، مانع از این کار شده‌اند و واگذاری سهام سازمان گسترش را منوط به تصویب اساسنامه جدید سازمان از سوی مجلس می‌دانند، در حالی که قوانین و مقررات مربوطه قبلا این اختیار را به هیات وزیران داده است.

وی ادامه داد: مجریان طرح واگذاری سهام شرکت‌های مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی معتقدند چون سهام سازمان گسترش تبدیل به سهام شده واگذاری سهامش نیازمند مصوبه مجلس است، در حالی که به نظر ما این کار لازم نیست، زیرا براساس مصوبه شورای انقلاب اسلامی‌ در سال ۵۸ مبنی بر اینکه تغییر اساسنامه در اختیار هیات وزیران است و از سویی به استناد برنامه سوم و چهارم توسعه با توجه به اینکه سازمان گسترش یک شرکت مادر تخصصی است، تغییر اساسنامه‌اش با تصویب هیات وزیران صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه عده‌ای از مسوولان طرح نمی‌خواهند کار واگذاری سهام سازمان گسترش با سرعت انجام شود، گفت: سازمان گسترش برای واگذاری سهام خود آماده است و مشکل قانونی ندارد، بلکه عملا هیچ اقدامی‌ از سوی مسوولان در جهت واگذاری سهام عدالت صورت نگرفته، زیرا اولین سازمانی که سهام آن قابل واگذاری است سازمان گسترش است و با عملی شدن این کار امکان الگوبرداری و واگذاری سهام سازمان‌های دیگر نیز فراهم خواهد شد.

وی ادامه داد: با تاخیرها و مشکلات ایجاد شده، بعید می‌دانم سهام سازمان گسترش طی یک سال آینده واگذار شود.

او با اشاره به قانون برنامه چهارم توسعه برای واگذاری ۴۹‌درصد سهام شرکت‌های توسعه‌ای از طریق بورس گفت: با ابلاغ اصل ۴۴ قانون اساسی، امکان واگذاری سهام این شرکت‌ها تا ۸۰‌درصد فراهم شده است.

وی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ از سوی مقام معظم رهبری تصریح کرد: با برخوردهای صورت گرفته این سیاست‌ها در حد خط مشی تلقی شده و عنوان می‌کنند که مسیر این سیاست‌ها باید در مجلس مشخص شود.

به گفته «امینی» واگذاری ۲۹‌درصد از سهام سازمان گسترش در قالب سهام عدالت هیچ مشکل قانونی ندارد و ما در جهت تسهیل در امر واگذاری مکاتباتی را با مجلس انجام داده‌ایم.

وی بر لزوم همدلی مسوولان در جهت واگذاری سهام سازمان گسترش تاکید کرد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس