گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار روز گذشته شاهد تمایل شدید خریداران در بازار بود. معامله‌گران به‌رغم ادامه تنش‌ها در سطح سیاسی به ویژه در مساله پرونده هسته‌ای کشورمان، نسبت به آن بی‌اعتنا مانده و با افزودن بر فشار تقاضا، بازاری باثبات را به نمایش گذاشتند. این وضعیت در شرایطی رخ داده است که برخی از معامله‌گران منتظر وجود نوسانات در هفته‌جاری بوده و نقدینگی فراهم آورده بودند که با عدم نوسان بازار می‌توان انتظار داشت بازگشت این نقدینگی به بازار می‌تواند فشار بیشتری را بر کفه تقاضای بازار وارد سازد.

در معاملات دیروز با تشکیل صف خرید برای دو نماد فرآوری موادمعدنی و ملی سرب و روی در گروه فلزی و در شرایطی که نمادهای چادرملو و گل‌گهر، باما، معادن و فلزات و لوله و تجهیزات سدید با صف خرید از ابتدای بازار مواجه بودند، بازار به سوی گروه تجهیزات تغییر جهت داده و در حالی که شانسی نیز برای برخورد با عرضه‌های مناسب در گروه خودرویی برای تقاضای بازار متصور نبود در گروه تجهیزات با عرضه‌های زیرمجموعه سازمان گسترش در نماد تراکتورسازی مواجه شده و با خرید این عرضه‌ها نماد تراکتورسازی و پس از آن هپکو به صف خرید فرو رفتند. این امر در گروه پتروشیمی نیز در ضمن کنترل عرضه سهام به میزان حجم مبنا ۸۰۰هزار سهمی پتروشیمی خارک موجب تشکیل صف خرید برای پتروشیمی فارابی شد. پتروشیمی فارابی احتمالا به زودی معاملات عمده‌ای را در جهت انتقال مالکیت از تامین‌اجتماعی به بخش خصوصی شاهد خواهد بود. پتروشیمی فارابی به رغم عدم برخورداری از تنوع تولیدات، یکی از اقتصادی‌ترین مجموعه انبار‌های مواد نفتی را در منطقه شمال خلیج‌فارس در اختیار دارد که امتیاز عمده‌ای برای شرکت منظور می‌شود. براساس شنیده‌ها خریداران پتروشیمی فارابی مجموعه‌ای از سرمایه‌گذاران حقوقی و حقیقی خواهند بود.

در بازار دیروز اشتیاق معامله‌گران برای خرید سهام ارزان موجب افزایش قابل‌ملاحظه تحرک در گروه سیمانی شد. کارشناسان بازار در شرایط کنونی انتظار دارند بازار با توجه به کمبود سهام ارزان به سوی گروه سیمانی گرایش یابد، امری که در هفته گذشته در نماد‌های سیمان خاش، بهبهان، سیمان فارس و خوزستان و پس از آن صوفیان رخ داد و در روز گذشته به سیمان تهران کشیده شد. انتظار می‌رود در چند روز آینده دیگر شرکت‌های سیمانی از جمله سیمان سپاهان نیز به روند عادی دادوستد بازگردند، در صورت احتمال بازار به سوی گروه سیمانی می‌توان انتظار داشت تا بازار پس از قریب یکسال رکود به سوی گروه سرمایه‌گذاری نیز توجه نشان دهد.

در شرایط کنونی به نظر می‌رسد با توجه به حفظ پایداری و فشار تقاضا در معاملات سهام، مسوولان بازار در چند روز آینده جهت کاهش فشار‌های موجود اقدام به بازگشایی برخی از نماد‌های بسته و همچنین عرضه سهام جدید به بازار بپردازند.

در معاملات دیروز در نهایت شاخص ۲۰واحد رشد را تجربه کرد. حجم معاملات نیز به ۳۰/۱۳میلیارد تومان رسید. از ۱۵۷نماد مورد معامله نیز ۸۷نماد با رشد قیمت و ۵۳نماد با افت انرژی دادوستد شدند.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس