اگر تا یک سال‌قبل سهامداران چشم‌شان به دادوستدهای میدان فردوسی دوخته شده بود، حالا این وضعیت جای خود را به اخبار سیاست خارجی کشور داده است. به همین دلیل وقتی روز شنبه بازار رشد بیش از ۱۸‌هزار واحدی را در کارنامه ثبت کرد، برخی با استناد به تحولات برجامی اذعان کردند که این وضعیت دوام چندانی نخواهد داشت.  روز گذشته نیز به‌نظر می‌رسد سهامداران سه‌شنبه نفسگیری را در تالارشیشه‌ای پشت‌سر گذاشتند. در میانه‌های جریان معاملاتی دیروز با تغییر روند معاملاتی حقوقی‌ها سایر سهامداران در فاز احتیاط قرارگرفتند. در‌ ماه‌های گذشته به‌نظر می‌رسید ‌سهامداران با حصول توافق‌های برجامی به دلیل قرارگرفتن قیمت ارز در مدار نزولی، خوش‌بینی چندانی نسبت به چشم‌انداز آتی دادوستدها نداشته باشند اما رفته‌رفته این موضوع جای خود را به مباحث جدیدتری داد. دغدغه سهامداران روزگذشته حول مسائل توافق‌های هسته‌ای قرار داشت. سهامداران زیادی در فضای‌مجازی با ابراز گلایه از طولانی‌شدن پروسه توافق، معتقد بودند با تداوم چنین وضعیتی نمی‌توانند وارد بازارهای دارایی شوند.

برخی از سهامداران نیز به واسطه خوش‌بینی‌های احتمالی از برآیند اظهارات طرف ایرانی مذاکرات برجامی از خیز بلند خود برای برخی گروه‌ها از جمله بانک و خودرو خبر دادند. به هر روی خروج  پول حقیقی‌ها روز گذشته نیز ادامه یافت و همانطور که پیش‌بینی می‌شد بورس‌بازان رصد اخبار مذاکرات را در دستور کار معاملاتی خود قرار دادند و بازار سهام شاهد احتیاط بیشتری از سوی سهامداران بود؛ این در حالی است که در این روز همانند روز قبل از آن کفه ترازو به‌نفع عرضه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنندگان نسبت به متقاضیان سنگین بود.

به کرات دیده‌شده بازار سهام تحت‌تاثیر اخبار مختلف اقتصادی و سیاسی واکنش آنی از خود نشان داده است. اثرپذیری سریع سهامداران نسبت به تحولات پیرامونی از زبان بخش بزرگی از سهامداران به سلب‌اعتماد ایجاد‌شده آنها توسط سیاستگذاران برمی‌گردد. اتفاقات مرداد ۹۹، سهامداران بسیاری را به لاک دفاعی فروبرده است به‌گونه‌ای که با ایجاد کوچک‌ترین تنشی در خارج از بازار، سهامداران دکمه خروج را می‌زنند. اما سهامداران حرفه‌ای‌تر بازار نیز در جرگه‌ای قرار دارند که وضعیت کنونی قیمت سهام را برای سرمایه‌گذاری بلندمدت ایده‌آل می‌دانند. به گفته این گروه P/ E شرکت‌ها در سطوح جذابی قرار دارد اما از آنجا که متغیرهای اثرگذار بر بازار سهام در وضعیت بی‌‌‌‌‌‌‌‌ثباتی به‌سر می‌‌‌‌‌‌‌‌برند، سرمایه‌گذاران نمی‌توانند با اطمینان‌خاطر نسبت به خرید و فروش سهام اقدام کنند. عده‌ای دیگر از سهامداران نیز با اذعان بر این نکته که حتی در صورت تعیین‌تکلیف برجام، سهامداران باید از غول مهلک‌تری که تحت‌لوای دخالت سیاستگذار در سازوکار بازار است، نیز عبور کنند.