در ‌ماه‌های گذشته به‌دنبال کاهش حجم ارزش روزانه معاملات تالارشیشه‌ای سرمایه‌گذاران با احتیاط بیشتری چرخه معاملات را بررسی کردند. طی ‌این مدت عدم‌ورود نقدینگی به بازارسرمایه به اوج خود رسید و سهامداران به کرات نسبت به استراتژی‌های سیاستگذار اقتصادی گلایه داشتند و شرایط به‌وجود آمده را مهم‌ترین عامل بی‌رغبتی خود برای ورود به بازار عنوان کردند. برخی از سرمایه‌گذاران بورسی چشم‌انداز نامشخص از آینده مذاکرات احیای برجام را همچنان به‌عنوان عاملی اثرگذار در روند منفی دادوستدهای بورسی می‌دانستند و خاطرنشان می‌کردند که بلاتکلیفی پرونده هسته‌ای کشور مانع از ورود سرمایه‌گذار به ‌این بازار پر حاشیه می‌شود. البته ‌این همه ماجرا نیست اما از آنجا که صنایع برجامی با فراز و فرود اخبار مرتبط با ‌این محور واکنش متفاوتی از خود نشان خواهند داد، یک‌بار دیگر ‌این موضوع از منظر سهامداران می‌تواند مورد‌اهمیت واقع شود و تنور انتظارات را داغ‌تر از قبل کند.

قرمزپوشی تابلوهای معاملاتی در اکثر روزهای هفته قبل جدا از ‌این موضوع که صدای سهامداران را درآورده است، با توجه به ‌اینکه روند اصلاحی قیمت سهام را نیز به روندی فرسایشی بدل کرده، باعث‌شده تا برگشت‌پذیری شاخص‌کل ‌این بازار به مدار تعادلی از نگاه سرمایه‌گذاران تا حدودی دور از واقع به‌نظر برسد. ‌این در حالی است که تحلیلگران بورسی نسبت به واهمه بیش از اندازه سرمایه‌گذاران برای ورود به بورس هشدار می‌دهند. در هفته گذشته سهامداران بورسی در فضای‌مجازی نسبت به احتمال نزول شاخص به زیر ۴/ ۱‌میلیون واحد نیز ابراز نگرانی کردند.

در ‌این میان برخی از فعالان بورسی عنوان می‌کردند که اغلب تدابیر اقتصادی دولت با بازار سرمایه همسویی ندارد و متولیان بورسی کشور نیز آنطور که باید از مواضع بورس‌بازان در جلسات خود با مدیران دولتی دفاع نمی‌کنند. البته ‌این نظریه در دوسال گذشته به کرات از سوی سهامداران مطرح‌شده و بخش بزرگی از سهامداران امید چندانی به بهبود وضعیت بورس ندارند. در لابه‌لای ‌این اظهارات ناامیدکننده بخش دیگری نیز ابراز می‌کردند که سیاستگذار اقتصادی از رشد بازارسهام واهمه دارد، از ‌این‌رو با کنترلگری و مداخله مستقیم و غیرمستقیم افسار بورس تهران را به‌دست گرفته است و نمی‌گذارد روند طبیعی در ‌این بازار جریان داشته باشد.