گمانه‌‌‌‌‌‌‌زنی درباره تصمیم‌‌‌‌‌‌‌های سخت دولت سیزدهم که ابراهیم رئیسی در روزهای گذشته و در همایش خصوصی‌‌‌‌‌‌‌سازی آن را اعلام کرده بود نیز از دیگر سوژه‌‌‌‌‌‌‌هایی بود که در جمع اقتصادی‌‌‌‌‌‌‌ها و بورسی‌‌‌‌‌‌‌ها کم و بیش به آن پرداخته می‌شد. بحث افزایش قیمت بنزین و تاثیر آن در بازار سرمایه، قیمت دلار و سکه، اعلام توافق برجام یا عدم‌احیای آن و تحولات منطقه‌‌‌‌‌‌‌ای و نظامی جزو موضوعاتی بود که بررسی آنها روی وضعیت بازار سرمایه هم دیده می‌شد. در این بحث‌ها، حسن سبحانی، نماینده پیشین مجلس در صفحه توییتر خود نوشت: «رسمیت‌دادن به گرانفروشی دلار و توزیع عواید ناشی از آن بین مردم، به‌معنای متعهد‌شدن حاکمیت به هزینه قطعی جدیدی است که تامین آن، صرفا با ممانعت از کاهش نرخ دلار ممکن است. چنین اقدامی، تورم را تشدید، نرخ منفی تشکیل سرمایه در دهه گذشته را مستمر و سهم بخش غیرمولد را فزونی می‌‌‌‌‌‌‌بخشد.‌»

دیروز همچنین میثم فدایی، مدیرعامل فرابورس ایران در صفحه توییتر خود اعلام کرد که «با مساعدت و دستور سازمان بورس، تلاش همکاران معاونت بورس‌ها و ناشران سازمان و معاونت ناشران فرابورس نمادهای معاملاتی متوقف، شفاف‌سازی خواهند شد.‌» او در ادامه توییت خود نوشت: «نمادهایی در روزهای گذشته بازگشایی شدند و نماد تفارس هم ان‌شاءالله به‌زودی بازگشایی خواهد شد و نمادهای متوقف دیگر هم در حال پیگیری است.‌» اما در قسمت نظرات توییت فدایی، خیلی از سهامداران از مشکلات و درخواست‌‌‌‌‌‌‌هایشان نوشته بودند. البته که انتقادهایی هم نسبت به نحوه مدیریت سازمان بورس به چشم می‌خورد. برخی از سهامداران برای میثم فدایی نوشته بودند که «برای سهامداران مظلوم بانک دی هم مساعدتی بشود.‌» آنها نوشته بودند که هشت‌ماه است که مدام وعده و قول می‌‌‌‌‌‌‌شنوند اما در عمل هیچ اتفاقی برای بهبود وضعیت آنها نیفتاده است.

به گفته آنها با این روش، هر اعتمادی از بین می‌رود و درس عبرتی می‌شود برای دیگرانی که قصد ورود و سرمایه‌‌‌‌‌‌‌گذاری در بورس را دارند. برخی دیگر هم نوشته بودند که «سهم‌های استانی هم که تعلیق در تعلیق شده‌‌‌‌‌‌‌اند. این بسته‌بودن‌‌‌‌‌‌‌ها، واقعا عذاب‌‌‌‌‌‌‌آور شده است.‌» و در ادامه نوشته‌‌‌‌‌‌‌های افراد در قسمت نظرات توییت، یکی از کاربران از فدایی خواسته بود که شاخص‌کل را حذف کند، چون عامل فریب مردم شده است. او نوشته بود «تلاش کنید، لطف کنید، منت سر سهامداران بگذارید و با مشورت بزرگان شاخص‌کل را برای همیشه حذف کنید. اگر تمام پارامترهای اقتصادی کشور به نفع بورس باشد، بازهم این شاخص‌کل ملت را بازی می‌دهد.‌» لازم به ذکر است که چندین‌ماه پیش عده‌‌‌‌‌‌‌ای از طرفداران دولت سیزدهم روی این موضوع تاکید ویژه‌‌‌‌‌‌‌ای داشتند و معتقد بودند که باید جلوی تبلیغات بورس و دعوت مردم به سرمایه‌‌‌‌‌‌‌گذاری در این بازار گرفته شود، چراکه یکی از مظاهر سرمایه‌‌‌‌‌‌‌داری و لیبرالیسم است.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند