پنج‌شنبه تصویری از یک بیلبورد در شهر یزد منتشر شد که یک شرکت تبلیغ فروش گوشت و مرغ می‌‌کرد! این تصویر خیلی سریع در فضای‌مجازی دست‌‌به‌‌دست شد و واکنش‌های زیادی به‌دنبال داشت. کاربران فضای‌مجازی از اینکه کار به‌جایی رسیده که مردم برای خرید گوشت و مرغ باید وام بگیرند، انتقاد می‌کردند و از سوی دیگر به افرادی که از آب گل‌‌آلود ماهی می‌‌گیرند هم اعتراض داشتند. برخی هم می‌نوشتند دیگر نباید از دیدن چنین بیلبوردهایی در سطح شهر تعجب کرد. یکی از این کاربران از مردم خواسته سری به قسمت‌‌های جنوبی شهر خود بزنند و دفترحساب نانوایی‌‌ها را باز کنند تا ببینند برخی نان را هم قسطی می‌‌خرند! آخر هفته که مردم به فروشگاه‌‌‌‌ها رفتند تا خرید هفتگی کنند از قیمت‌هایی که روی اجناس خورده‌بود شگفت‌‌زده شدند. آنان اظهارات مسوولان دولتی که تاکید دارند تنها کالاهایی که اعلام‌شده باید گران شوند را یادآور شدند و می‌گفتند فقط ۴ قلم جنس که دولت می‌گوید گران نشده و گرانی به همه‌چیز تسری پیدا کرده است.

یکی از این کاربران که برای خرید هفتگی رفته بود در صفحه توییترش نوشت: «رفتم واسه خرید مایحتاج خونه، از دیدن قیمت‌ها قالب‌ تهی‌کردم.» یکی دیگر از کاربران توییتر هم چندبرابر شدن هزینه‌‌های جشن عروسی یکی از آشنایانش را روایت کرد: «فردا جشن عروسی یکی از آشنایان ما در سیرجان است. دو هفته قبل با پرداخت بیعانه سفارش‌های مختلف را انجام داده اما در یک قلم برای تحویل دسته گلی که با ۶۰۰ه.ت ثبت‌سفارش کرده از او یک‌میلیون و ۸۰۰ه.ت خواسته‌‌اند. می‌‌گفت تمام مخارجش همین‌گونه شده.  برخی از کاربران هم که آخر هفته به رستوران رفته بودند تصویر منو غذا یا فیش‌‌های پرداختی را منتشر کردند و از چندین برابر شدن قیمت‌ها اظهار تعجب کردند. کاربرانی هم سفر وزیر کار با هیات همراه به سوئیس را یادآور ‌شده و شاکی بودند در این وضعیت که مردم در آن گرفتارند چرا وزیر کار باید با هزینه دولت به این سفر پرهزینه برود و ۴۳ نفر را نیز همراه خود ببرد!  تلف شدن دومین فرزند یوزپلنگ ایرانی هم یکی دیگر از موضوعاتی بود که در فضای‌مجازی برجسته شد. کاربران می‌نوشتند که دلیل از بین رفته توله‌‌ها بی‌‌کفایتی بوده است. » تصویر وریا غفوری، کاپیتان تیم استقلال از سوی اکثریت کاربران فضای‌مجازی در توییتر و اینستاگرام نیز منتشر شد و در حمایت از این ورزشکار   نوشتند. علی‌‌ خانپایه، از کارشناسان بورسی در توییتر خود نوشت: «کاپیتان وریای عزیز بهت تبریک ‌‌میگم‌‌. نه به خاطر استقلالی بودنت، که اگه پرسپولیسی هم بودی ازت تقدیر می‌‌کردم، برای استقلال فکری‌ات، منش پهلوانی و مردم‌‌داری‌ات، برای اینکه طبقه خودت رو فراموش نکردی، مثل آقا تختی مثل ناصرخان.‌»


حسین سلاح‌‌ورزی

کارشناس بازار سرمایه:

فروش سهام دولتی خودروسازان، ماهیت مدیریت این شرکت‌ها را خصوصی نمی‌کند. ارتقای پاسخگویی و کارآیی مدیریت خودروسازان نیازمند قرارگرفتن آنها در فضای رقابتی است.


محمد خبر‌‌زاد

کارشناس بازار سرمایه:

در کدال باید یک آیتم دیگر به تقسیم‌بندی گزارش‌ها اضافه کرد و آن‌هم گزارش‌‌های ازسربازکنی و بازا‌‌رخراب‌‌کن است که مخصوص پالایشی‌‌ها بوده و به‌جای گزارش حسابرسی‌نشده منتشر می‌شود.


پیمان حدادی

مشاور رئیس سازمان در امور سهام‌عدالت:

بعد از معامله امروز خودرو کارا دوکابین در بورس‌‌کالا به قیمت ۳٠۲‌میلیون‌تومان (با احتساب مالیات و سایر هزینه‌ها حدود ۳۳٠‌میلیون) قیمت بازار این خودرو از ۴٠٠‌میلیون به ۳۵٠ تا ۳۶٠‌میلیون ‌تومان کاهش پیدا کرد، حالا از معاون وزیر صمت سوال شود؛ چرا خواستار لغو عرضه خودرو در بورس‌کالا بود؟


سعید درخشانی

کارشناس بازار سرمایه:

شرکت‌های پالایشی یک دهه هست که خصوصی شده‌‌اند ولی رسما تحت‌کنترل دولت هستند؛ از نرخ‌‌گذاری تا عملیات جاری. برای شفافیت بیشتر و تامین منافع عمومی بهتر است نرخ خرید نفت‌خام و میعانات این شرکت‌ها در بورس انرژی کشف قیمت بشه و البته شرکت‌ها هم مسوولیت توزیع فرآورده‌ها رو برعهده بگیرند.


عبدالله گنجی

مدیرمسوول همشهری:

 سایپا: به ازای تولید هر خودرو ۷۰‌میلیون ضرر می‌دهیم! وزیر صمت: حدود ۴۰‌درصد سهام سایپا را زیرمجموعه‌‌هایش خریده‌‌اند. آدم عاقل چطور چهل‌درصد یک شرکت که می‌گوید روی هر خودرو 70میلیون ضرر می‌دهد را خودش می‌خرد تا ضرر کند؟!


یاشار سلطانی

فعال رسانه‌‌ای:

آنچه نیاز به جراحی دارد، شیوه حکمرانی اقتصادی است. کارمندان و حقوق‌بگیران دولت در ایران بیش از ۱۰برابر متوسط د‌ولت‌های دنیاست. قبل از جراحی سفره مردم ؛ نهادهای غیرضروری را منحل و بودجه‌‌های اضافی  ادارات دولتی، سازمان‌ها و شرکت‌های خصولتی را اصلاح کنید.

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند