او نوشته بود: «هر نوع آزادسازی واردات خودرو که منجر به افزایش مصرف درهم شود، ضربه جبران‌ناپذیرى به تراز پرداخت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌زند، از جمله «واردات با ارز اشخاص»، «واردات در ازای صادرات قطعه یا خودرو»! جا دارد رئیس‌کل محترم، ولو با تهدید استعفا مانع از چنین مسیرى شوند. مسیرى که امکان واردات خودرو بدون فشار به تراز پرداخت‌ها را فراهم مى‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، واردات خودرو به ازای «افزایش» صادرات قطعه است، نه واردات خودرو به ازای صادرات قطعه.‌» این توییت شاکری شروعی برای یک بحث داغ توییتری بین کاربران این فضا شد. علی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سعدوندی در پاسخ به شاکری نوشت: «فرضا واردات خودرو آزاد شود و قیمت خودروهای گرانقیمت قدری ارزان شود و خودروساز انحصاری قدری به خود بیاید و منابع ارزی کشور به‌جای خرید ملک در «دبی» صرف کاهش هزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سوانح در کشور شود. مشکل چیست؟ تراز مثبت درهم صرف فرار سرمایه خواهد شد.‌»

این اقتصاددان توییتش را با جمله «اقتصاد بدانیم!» پایان داد. مشکانی هم یکی دیگر از فعالان بورسی و اقتصادی بود که به کنایه و بدون نام بردن از شاکری نوشت: «بعضی کارشناسان هستند که BMW سوار میشن، حالا که واردات داره آزاد میشه، به رئیس‌کل بانک مرکزی توصیه می‌کنند که تهدید به استعفا کن تا واردات خودرو آزاد نشه. بنده خدا یکبار اگر مرز جنوبی رو با چشم دیده بود، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دید که چطور جنس داره با لنج وارد کشور می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شه و ارز هم از کشور خارج می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شه.‌» کاربران دیگر هم به این جدال توییتری پیوستند و اغلب آنها مطلب شاکری را نقد کردند. «حیدر» یکی از این کاربران بود که نوشت: «همین الانش هم صادرات انجام میشه، ولی چون نظارتی نیست گرون دست مردم میرسه. صادرات قطعه هم که با این شرکت‌ها بیشتر شبیه جوک است. در ثانی با پول‌های بلوکه‌شده، یا نصف بدهی ۲۲ م. دلاری چین به ما میشه یک میلیون خودرو ۷هزار دلاری وارد کرد، البته با تعرفه صفر تا ارزون دست مردم برسه.‌» علی حبیبی هم نوشت: «مردم رو زیاد از واردات خودرو نترسونید. بازار رو با یک تا دو‌میلیارد دلار آرام می‌کنند و فرصت تنفس به مصرف‌کننده (حتی مصرف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کننده ماشین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گران قیمت) می‌دهند.‌»

حمایت میرسلیم از خودروسازان هم یکی دیگر از سوژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی بود که کاربران بورسی و غیربورسی درباره آن نوشتند. مصطفی میرسلیم به تازگی در دفاع از خودروسازان گفته: «بازنشدن ایربگ خودروها در تصادفات به هیچ‌وجه صحت ندارد. به فرض اینکه ایربگ خودروها هم باز نشود، یک نقص فنی است که باید برطرف شود.‌» کاربران فضای‌مجازی خطاب به او می‌گفتند به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای در حمایت از صنعت خودرو داخلی اظهارنظر کند که تا این حد تابلو نباشد که منافع شخصی در این صنعت دارد. برخی هم به او توصیه کردند از هوش خود بهره بگیرد و در این وضعیت از خودروسازان حمایت نکند. یکی دیگر از کاربران توییتر نیز با بازنشر این بخش از اظهارات میرسلیم که گفته «مدعیان بازنشدن ایربگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، خودشان در تصادفات مقصرند» گفته: «دانشمند! قرار نیست ایربگ براساس تقصیر راننده تصمیم بگیره باز بشه یا نشه. کارکردش حفاظت از سرنشین ماشینه. چه مقصر باشه و چه نباشه.‌» بهزاد قبادی هم به کنایه نوشته: «میرسلیم اگه مافیا بازی کنه تا آخر بازی اصلا یارفروشی نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنه.‌»‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کاربری به‌نام «ایمان» هم پیشنهاد داده میرسلیم را مجبور کنند با یکی از پرایدهای تولید داخل بین شهرستان‌ها تردد کند تا مشخص شود جرات دارد یا نه!

دغدغه جدید بورسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها

با رشد ۱۱‌هزار واحدی شاخص‌کل بورس تهران در روز گذشته، کاربران بورسی درباره عبور شاخص از مقاومت یک‌میلیون و ۵۰۰‌هزار واحدی و ورود به کانال یک‌میلیون و ۶۰۰‌هزار صحبت می‌کردند. یکی از این کاربران نوشته بود: «امیدوارم بعد از دو سال ‌از مقاومت واعظی عبور کنیم و هیچ‌وقت دیگه نبینیمش.‌»‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اینکه شاخص از این کانال عبور کند یا نه، مورد تردید کاربران بود و معتقد بودند شاخص‌کل بورس درگیر شکستن یک مقاومت مهم است و باید صبر کرد و دید آیا این اتفاق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افتد یا خیر. از دیگر بحث‌هایی که مورد‌توجه کاربران توییتر قرار گرفته بود، گمانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌زنی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی در رابطه با طرح جدید ایران‌چک صد‌هزار‌تومانی بود. آنطور که در نوشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کاربران به این موضوع پرداخته شده بود، قرار است تصویر تخت جمشید از ایران‌چک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها حذف شود. آنها همچنین به این مساله می‌پرداختند که حذف این تصویر و جایگزینی آن و امضای جدید رئیس بانک مرکزی، چقدر خرج روی دست کشور در این شرایط اقتصادی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارد؟

اما مهم‌ترین موضوعی که کاربران فضای‌مجازی درباره آن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نویسند، آنچه دولت آن‌را اصلاح نظام یارانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواند است. هرچند این اقدام دولت موافقانی هم دارد اما فضای کلی توییتر نسبت به این موضوع انتقادی است. یکی از این کاربران با یادآوری اظهارات حسن روحانی درباره گشایش اقتصادی نوشت: «گشایش اقتصادی روحانی رو یادمون نرفته که چه شد.‌»‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برخی از کاربران هم اتفاقات اخیر را نه جراحی اقتصادی بلکه تامین‌مالی دولت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانند و پرسیده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند کدام اقتصاددان این سیاست را طراحی کرده است؟ آنان به این نکته اشاره دارند که هنوز ارز نیمایی حذف نشده و بعد از گذشت چند سال ‌و فاصله‌گرفتن دلار آزاد و نیمایی باز همین آش و همین کاسه خواهد بود.


مهدی رباطی

کارشناس بازار سرمایه

جراحی برای بیمار وخیم لازم است، اما نه توسط آمپول‌زن درمانگاه سر کوچه. اصلاح اقتصاد در دولت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی انجام می‌گیرد که دارای سرمایه اجتماعی بالاست، توسط نخبگان مدیریت می‌شود و شرایط اقتصادی کشورها دارای ثبات است.


 عباس عبدی

فعال سیاسی اصلاح‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌طلب

این نحوه تعریف از دهک دهم درآمدی از دو حال خارج نیست، یا غیرواقعی بوده و برای پرداخت به خانوارهای کمتر است و به‌جای یک دهک چند دهک را حذف می‌کنند، یا واقعی است که در این صورت باید خجالت کشید که بالاترین دهک درآمدی جامعه ما، در چنین سطح پایینی از اقتصاد قرار دارد.

این مطلب برایم مفید است
22 نفر این پست را پسندیده اند