نخستین روز زمستان بود که سازمان خصوصی‌‌‌سازی با انتشار خبر تصویب بزرگ‌ترین واگذاری تاریخ بورس از عرضه باقی‌مانده سهام دولت در هلدینگ پتروشیمی خلیج‌‌‌فارس در میانه دی‌‌‌ماه خبر داد. هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس، در مجموع حدود ۴۰‌درصد تولید صنعت پتروشیمی کشور را در اختیار دارد و سال گذشته بیش از سه‌میلیارد دلار صادرات داشته است.  روز گذشته سازمان خصوصی‌‌‌سازی نشستی خبری در این خصوص ترتیب داد و به تشریح روند این واگذاری بزرگ بورسی پرداخت. حسین قربان‌‌‌زاده، رئیس سازمان خصوصی‌‌‌سازی در نشست خبری «واگذاری بلوک سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج‌‌‌فارس» گفت: «بخشی از سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج‌‌‌فارس که در اختیار دولت قرار دارد، در لیست واگذاری‌‌‌ها قرار گرفته و قرار است در سه بلوک یک، دو و ۱۵‌درصدی در بازار سهام عرضه شود.»

 وی با اشاره به گستردگی و بزرگی هلدینگ خلیج‌‌‌فارس به لحاظ تعدد شرکت‌های تابعه گفت: «جلسات مختلفی با وزیر اقتصاد و معاون اول رئیس‌‌‌جمهور درباره واگذاری هلدینگ خلیج‌‌‌فارس برگزار شد. همچنین در ستاد اقتصادی دولت به ریاست رئیس‌‌‌جمهور موضوع واگذاری شرکت‌های دولتی از جمله هلدینگ خلیج‌‌‌فارس بررسی و مجوز آن صادر شد.» از مجموعه شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ پتروشیمی خلیج‌‌‌فارس می‌توان به شرکت‌های پتروشیمی نوری، اروند، بندر امام، تندگویان، بوعلی‌سینا، خوزستان، پارس، ایلام، ارومیه، گچساران، هنگام، بروجن، دهدشت، کازرون، الماس ماهشهر، ان‌پی‌سی اینترنشنال، پلیمر آریاساسول، دو شرکت مهم تامین‌کننده یوتیلیتی (فجر و مبین) و همچنین بسیاری از شرکت‌های بازرگانی و خدماتی اشاره کرد.  معاون وزیر اقتصاد در ادامه اضافه کرد: «دو بلوک یک و دو ‌درصدی سهام هلدینگ خلیج‌‌‌فارس به صورت نقدی و سهم یک‌درصدی آن بدون اضافه ارزش و بلوک دو‌درصدی با پنج‌درصد اضافه ارزش، شنبه و یکشنبه هفته آینده (یازدهم و دوازدهم دی ماه) در بازار سرمایه عرضه می‌شود. همچنین سهم بلوک ۱۵‌درصدی دولت با ۳۰‌درصد اضافه ارزش بر اساس قیمت پایه که از نرخ روز تابلوی بازار سرمایه تعیین خواهد شد، به متقاضیان عرضه می‌شود.»  قربان‌‌‌زاده در خصوص عرضه این بلوک بزرگ عنوان کرد: «بلوک ۱۵‌درصدی سهام این شرکت به صورت اقساط چهار ساله و بلوک‌‌‌های یک و دو‌درصدی به صورت نقدی است. ارزش سهام فارس در بورس در حال حاضر حدود ۳۲۰‌میلیارد تومان است. اگر این معامله شکل بگیرد، بزرگ‌ترین عرضه بورس سازمان خصوصی‌‌‌سازی به لحاظ ارزش ریالی خواهد بود.» وی پیش‌تر نیز گفته بود: «بلوک ۱۵‌درصدی هلدینگ پتروشیمی‌‌‌ خلیج‌‌‌فارس اگرچه غیرکنترلی است، اما مدیریتی محسوب می‌شود و بنابراین، ۳۰‌درصد به قیمت پایه اضافه خواهد شد. حصه نقدی این بلوک ۳۰‌درصد خواهد بود و مابقی ثمن در ۸ قسط در فواصل ۶ ماهه و مجموعا چهار ساله به علاوه سود مصوب شورای پول و اعتبار اخذ خواهد شد. همچنین این سازمان در مورد نحوه تعیین قیمت پایه مکلف است در خصوص سهام شرکت‌های بورسی، قیمت تابلو در روز عرضه را ملاک قرار دهد البته به شرطی که از قیمت تابلو در روز تصویب هیات واگذاری کمتر نباشد. این شرط هم به این دلیل است که با هدف کاهش قیمت پایه، پس از تصویب هیات واگذاری اقدامی صورت نگیرد.» بر اساس اطلاعیه منتشر شده روی تارنمای سازمان خصوصی‌‌‌سازی تاریخ عرضه بلوک ۱۵‌درصدی صنایع پتروشیمی خلیج‌‌‌فارس چهارشنبه ۱۵ دی‌‌‌ماه اعلام شده است.  رئیس‌‌‌ سازمان خصوصی‌‌‌سازی یادآور شد: «سال ۹۲ هلدینگ خلیج‌‌‌فارس در بازار سرمایه پذیرفته شد و از آن زمان تاکنون روند موفقیت هلدینگ خلیج‌‌‌فارس از نظر سرمایه‌گذاری و سودآوری آغاز شده است.» رئیس سازمان خصوصی‌‌‌سازی ۴۰‌درصد سهامداران هلدینگ خلیج‌‌‌فارس را دارندگان سهام عدالت عنوان و اظهار کرد: «امیدواریم با واگذاری این بخش از سهام دولت، به کارآمدی شرکت افزوده شود. هلدینگ خلیج‌‌‌فارس به‌رغم تحریم‌ها، بیش از ۱۰۰‌درصد رفع تعهد ارزی داشته است.»

بر اساس اطلاعات مندرج در تارنمای سازمان خصوصی‌‌‌سازی، تعداد کل سهام قابل واگذاری بلوک یک‌درصدی که قرار است ۱۱ دی‌‌‌ماه عرضه شود، ۲‌میلیارد و ۸۷۰‌میلیون سهم و قیمت پایه هر سهم ۹۹۶۰ ریال اعلام شده است. به این ترتیب ارزش پایه کل سهام قابل واگذاری در این بلوک، ۲۸‌هزار و ۵۸۵‌میلیارد و ۲۰۰‌میلیون ریال خواهد بود.  تعداد کل سهام قابل واگذاری بلوک یک‌درصدی که قرار است ۱۲ دی‌‌‌ماه عرضه شود، ۵‌میلیارد و ۷۴۰‌میلیون سهم و قیمت پایه هر سهم ۱۰۴۶۰ ریال اعلام شده است. به این ترتیب ارزش پایه کل سهام قابل واگذاری در این بلوک، ۶۰‌هزار و ۴۰‌میلیارد و ۴۰۰‌میلیون ریال خواهد بود.  اما در خصوص بلوک ۱۵‌درصدی هلدینگ پتروشیمی خلیج‌‌‌فارس، تعداد کل سهام قابل واگذاری، ۴۳‌میلیارد و ۵۰‌میلیون سهم و قیمت پایه هر سهم ۱۲۹۵۰ ریال اعلام شده است. به این ترتیب ارزش پایه کل سهام قابل واگذاری در این بلوک، ۵۵۷‌هزار و ۴۹۷‌میلیارد و ۵۰۰‌میلیون ریال خواهد بود. این بلوک ۱۵ دی‌‌‌ماه در بورس عرضه خواهد شد. به این ترتیب در مجموع سه بلوک یک، دو و ۱۵‌درصدی هلدینگ پتروشیمی خلیج‌‌‌فارس، تعداد کل سهام قابل واگذاری ۵۱‌میلیارد و ۶۶۰‌میلیون سهم به ارزش ۶۴۶‌هزار و ۱۲۳‌میلیارد و ۱۰۰‌میلیون ریال خواهد بود.

  سودآوری«فارس» بعد از بورسی‌شدن

در ادامه این نشست جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج‌‌‌فارس با اشاره به واگذاری سال ۹۲ شرکت‌های پتروشیمی تابعه شرکت‌‌‌ ملی صنایع پتروشیمی در بازار سرمایه گفت: «در آن سال تعدادی از شرکت‌های پتروشیمی به صورت مستقل واگذار شده اما پس از آن تصمیم گرفته شد که شرکت‌های باقی‌‌‌مانده در قالب هلدینگ به بخش غیردولتی واگذار شود. در همان سال ۱۵ شرکت پتروشیمی در قالب هلدینگ خلیج‌‌‌فارس در بورس عرضه شد که ۶ شرکت از آن ۱۵ شرکت، زیان‌ده بودند اما الان هیچ شرکت زیان‌دهی در هلدینگ خلیج‌‌‌فارس وجود ندارد.» ربیعی ادامه داد: «در سال ۹۱ یعنی قبل از خصوصی‌‌‌سازی مجموعه هلدینگ خلیج‌‌‌فارس، مجموع سود شرکت‌های تابعه این هلدینگ سه‌هزار و ۲۰۰‌میلیارد تومان بود که در پایان سال ۹۹ به ۴۵‌هزار میلیارد تومان رسید. به عبارتی در ۸ سال اخیر شاهد رشد حدود ۱۵ برابری سود این هلدینگ بودیم. پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال سود شرکت‌های تابعه هلدینگ پتروشیمی خلیج‌‌‌فارس به ۷۰‌هزار میلیارد تومان برسد که رشد سالانه ۵۵‌درصدی را نشان می‌دهد. ضمن آنکه این هلدینگ در این مدت از ۱۲‌هزار نفر اشتغال مستقیم به ۲۵‌هزار نفر رسیده‌‌‌ است.» وی یادآور شد: «سرمایه سال ۹۱ هلدینگ خلیج‌‌‌فارس، ۲۵۱‌میلیارد تومان بود که سال گذشته با افزایش ۱۱هزار و ۳۳۴‌درصدی به ۲۸‌هزار و ۷۰۰‌میلیارد تومان رسید و تا پایان سال‌جاری به ۵۰‌هزار میلیارد تومان می‌رسد که نشان می‌دهد سرمایه‌‌‌ شرکت‌های پتروشیمی زیرمجموعه هلدینگ خلیج‌‌‌فارس بعد از واگذاری چند برابر شده است؛ چرا که بخشی از سود میان سهامداران تقسیم نشد و به عنوان سرمایه برای توسعه فعالیت‌های این شرکت اختصاص یافت.» ربیعی افزود: «هلدینگ خلیج‌‌‌فارس قبل از خصوصی‌‌‌سازی ۴میلیارد دلار بدهی ارزی داشت که این رقم در حال حاضر به کمتر از ۲۰۰‌میلیون دلار رسیده است. بدهی‌‌‌ به شرکت‌های ملی نفت و ملی صنایع پتروشیمی به صورت کامل پرداخت شده است.» وی افزود: «۵۰‌درصد ارز موجود در سامانه نیما را شرکت‌های پتروشیمی تامین می‌کنند که ۴۰‌درصد این ۵۰‌درصد را گروه پتروشیمی خلیج‌‌‌فارس تامین می‌کند و به‌رغم تحریم‌ها امسال به مرز ۵‌میلیارد دلار صادرات غیرنفتی خواهیم رسید.»

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
222 نفر این پست را پسندیده اند