Untitled-2

  کارشناسان چه می‌گویند؟

صعودی: 23‌درصد از کارشناسان حاضر در نظرسنجی معتقدند بازار سهام در هفته جاری با رشد عمومی قیمت‌ها مواجه خواهد بود. به اعتقاد این دسته قیمت سهام واقعا جایی برای ریزش بیشتر ندارد و حتی احتمال حصول توافق هسته‌ای و اصلاح نرخ ارز را پیش‌خور کرده است. ارزش دلاری سهام به کمتر از نیمی از ارزش خود در سال گذشته رسیده است و افزایش قیمت ارز نیز همچنان ادامه دارد. از سوی دیگر با جدی شدن تک نرخی شدن ارز یک موج تورم دیگر نیز در اقتصاد به وجود خواهد آمد که در سمت راست ترازنامه شرکت‌ها خود را نشان خواهد داد و این موضوع می‌تواند قیمت سهام را در مسیر افزایشی حرکت دهد. از سوی دیگر در بازارهای جهانی پتانسیل قابل‌توجهی برای بورس به چشم می‌خورد. جایی که قیمت فلزات پایه در سطوح قابل‌توجهی معامله می‌شوند. انتشار گزارش‌های ماهانه و 9 ماهه شرکت‌ها در روزهای آتی که پیش‌بینی می‌شود حاوی عملکرد مطلوب شرکت‌ها باشد، می‌تواند با تایید برخورداری بورس از پشتوانه بنیادی، بار دیگر قیمت‌ها را در مسیر رشد مناسبی قرار دهد.

کم‌نوسان: 56‌درصد کارشناسان شرکت‌کننده در نظر‌سنجی «دنیای‌اقتصاد» معتقدند، قیمت‌ها نزول قابل‌توجهی را تجربه کرده و بعید است موج فروش قابل‌توجهی در بازار صورت بگیرد. بورس بسیار با بی‌اعتمادی مواجه شده و دور از انتظار است که در شرایط فعلی دیگر کسی سودای وارد کردن نقدینگی به بازار را در سر داشته باشد. از طرفی به نظر می‌رسد فعالان کمی حرفه‌ای‌تر بازار در انتظار انتشار گزارش‌های 9 ماهه و ماهانه شرکت‌ها باشند و تا زمان ارزیابی محتوای این گزارش‌ها فعالیت خود در بازار را کاهش دهند. فعالان بازار باید دلایل بنیادی قوی دیگری برای ادامه مسیر رشد مدنظر قرار دهند. این دلایل بنیادی نه اینکه وجود نداشته باشند اما گویا در شرایط بی‌اعتمادی فعلی شاید انتظار برای رصد عینی‌تر این عوامل بنیادی غیر‌منطقی نباشد. بر این اساس به نظر می‌رسد طی هفته جاری شاخص کل زیر فشار ناامیدی و بی‌اعتمادی و شاید در مواردی تحت‌تاثیر ارزیابی معامله‌گران از محتوای گزارش عملکرد و برنامه‌ریزی برای داده‌های جدید از شرکت‌ها با حرکت پایاپای عرضه و تقاضای سهام مواجه شود.

نزولی: 21 ‌درصد کارشناسان مزبور روند شاخص سهام طی هفته جاری را نزولی پیش‌بینی کرده‌اند. این افراد معتقدند ناامیدی و بی‌انگیزگی هنوز در بورس وجود دارد و فعلا چشم‌اندازی برای متوقف شدن این مسیر مشاهده نشده است. بازار در بی‌خبری محض از یک عامل قدرتمند همچنان تحت فشار فروش سهام خواهد بود. در ایجاد چنین شرایطی تجربه‌های پیشین معامله‌گران بیشتر از واقعیات مدنظر قرار می‌گیرد. علاوه بر این محتوای بودجه سال آینده از نظر بسیاری از سهامداران باری از دوش بورس برنخواهد داشت. بر همین اساس افزایش فشار فروش در هفته جاری از منظر این دسته از کارشناسان دور از انتظار نیست.

   از نگاه سهامداران

صعودی: 29‌درصد از سهامداران شرکت‌کننده در نظرسنجی روند شاخص کل طی آخرین هفته معاملاتی آذرماه را صعودی ارزیابی کرده‌اند. نزول چشمگیر اخیر قیمت‌ها و وجود فرصت مناسب برای خرید دوباره سهام به پشتوانه رشد قیمت‌ها در بازارهای جهانی و سطوح فعلی نرخ ارز موجب ورود نقدینگی قابل‌توجه به بازار سهام خواهد شد که این روند منجر به صعود شاخص کل می‌شود.

کم‌نوسان: 28 ‌درصد سهامداران حاضر در نظرسنجی نیز روند قیمت‌ها طی هفته آتی را کم‌نوسان ارزیابی کرده‌اند. این سهامداران در دلایلی مشابه کارشناسان معتقدند تا زمان انتشار یک عامل عینی‌تر، فعالیت در هر دو سطح خرید و فروش کاهشی خواهد ماند. مادامی که یک عامل این‌چنینی در بازار وجود نداشته باشد، بورس در همین بی‌انگیزگی به مسیر خود ادامه می‌دهد.

نزولی: 43‌درصد سهامداران مزبور روند شاخص کل طی هفته آتی را نزولی پیش‌بینی کرده‌اند. از نگاه این سهامداران فعلا هیچ دلیلی برای متوقف کردن فشار فروش سهام وجود ندارد و بی‌اعتمادی و نا امیدی نسبت به بهبود و احیای بورس در آینده مسیری جز خروج نقدینگی در نگاه سهامداران را باقی نگذاشته است.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
22 نفر این پست را پسندیده اند