مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با اخبار نیمروزی شبکه یک در پاسخ به این سوال که از مجموع اوراقی (اوراق دولتی) که در سال‌جاری منتشر شده است، چه میزان وارد بازار سرمایه شده و به فروش رفته و چه میزان در بانک مرکزی به فروش رفته است، گفت: در سال‌جاری که یکی از سخت‌ترین سال‌ها به لحاظ تامین بودجه دولت بوده است، اوراق بهادار دولتی در بازار سرمایه منتشر شده است.

میثم فدایی افزود: یکی از این اوراق که توسط دولت در بازار سرمایه منتشر شده، اوراق خزانه بوده به این‌صورت که این اوراق در قالب تهاتر بدهی‌‌های دولت با پیمانکاران منتشر و در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته و سازمان برنامه و بودجه نیز این اوراق را در اختیار پیمانکاران قرار می‌دهد تا در بازار نقد‌شونده بازار سرمایه، به‌‌فروش برسد.

وی عنوان کرد: در حال‌حاضر در بازار سرمایه و در حوزه اسناد خزانه، امسال ۲۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق خزانه در اختیار پیمانکاران قرار گرفت تا بتوانند در بازار سرمایه آن را به فروش برسانند اما الزاما این حجم از اوراق به فروش نرسیده و هنوز بسیاری از آن در اختیار پیمانکاران دولتی است.

فدایی ادامه داد: ۶۷ هزار میلیارد تومان از این اوراق توسط وزارت اقتصاد در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته اما هنوز در اختیار پیمانکاران قرار نگرفته است، اما دولت در بازار سرمایه از طریق انتشار دو دسته اوراق سلف دولتی و اوراق مرابحه دولتی توانسته منابع نقدی را از بازار سرمایه تامین کند. مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: دولت توانسته در بخش اوراق سلف دولتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و در اوراق مرابحه دولتی هم ۳۴‌میلیارد تومان را از بازار سرمایه به‌صورت نقد تامین‌مالی کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دولت با فروش اوراق بدهی در بازار سرمایه باعث شده که شرکت‌ها یا صندوق‌ها سهام فروخته و پول خود را اوراق دولتی خریده و از این طریق موجب ریزش بازار شوند، گفت: صندوق‌های سرمایه‌‌‌گذاری در بازار سرمایه که دارای حجمی بیش از ۵۵۰ هزار میلیارد تومان هستند، پشتوانه‌ای بسیار خوب در این زمینه برای حمایت از بازار سرمایه بوده و هستند. به گفته فدایی؛ در حال‌حاضر حجم صندوق‌های بازارگردانی به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد که وظیفه ایجاد نقدشوندگی در بازار سرمایه را بر عهده دارند و طی ۷‌ماه گذشته بالغ بر ۴۲ هزار میلیارد تومان خرید سهام را انجام داده و ۲۸ هزار میلیارد تومان نیز فروش سهام و به‌طور خالص حدود ۱۴هزار میلیارد تومان خرید سهام را در برنامه فعالیت خود داشته‌اند.

وی افزود: علاوه‌بر صندوق‌های بازارگردانی سایر صندوق‌ها نیز در بازار سرمایه فعال بودند به‌طوری که صندوق‌های با درآمد ثابت نیز ۱۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان خرید سهام را در بازار سرمایه انجام داده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: بازار سرمایه آینه تمام‌نمای اقتصاد کشور است اما با دو ابهام سیاسی و اقتصادی در فعالیت‌های خود مواجه است.

فدایی اظهار کرد: بازار سرمایه در بخش ابهام‌‌های سیاسی بازار سرمایه منتظر به نتیجه رسیدن اقدامات دولتمردان برای رفع موانع موجود است و در بحث مربوط به ابهام‌‌های اقتصادی نیز که شامل قیمت‌‌گذاری دستوری در صنایع مختلف است، خواهان رفع مسائل و مشکلات موجود است.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند