محمدعلی دهقان‌دهنوی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «تا چند سال گذشته صحبت‌هایی از احتمال انجام معاملات رمزارزها در بورس‌کالا مطرح بود، آیا اکنون امکان ورود ارزهای دیجیتال یا رمز‌ارزها در بورس کالا فراهم است یا خیر؟»، گفت: این اقدام هیچ‌گاه در دستور کار سازمان بورس نبوده است.

وی با اشاره به اینکه رمزارزها از تکنولوژی بلاک‌چین یا دیگر تکنولوژی‌ها استفاده می‌کنند، افزود: این تکنولوژی در بسیاری از دیگر بازارها قابل‌استفاده است و ما هیچ مانعی برای استفاده از این تکنولوژی نداریم.

دهقان‌دهنوی با بیان اینکه به دلیل استفاده رمز ارزها از ارز در واقع به‌نوعی صحبت از پول در میان است، به همین دلیل باید به‌طور حتم مقرراتی را برای آن در کشور مشخص کرد، گفت: ظرفیت قانونی رمزارزها در کشور فقط در مرحله استخراج است، رمز‌ارز نوعی کالا است که در اختیار وزارت صنعت قرار دارد و مجوز می‌دهد تا عده‌ای آن را استخراج کنند، فعالیت رمز ارز تا این قسمت قانونی است و ما مشکلی با آن نداریم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه تعیین مقررات رمز‌ارزی که استخراج می‌شود و در دست مردم قرار می‌گیرد، بر عهده بانک مرکزی است، گفت: این بانک تاکنون هیچ دستورالعملی را راجع‌به رمز‌ارزها ابلاغ نکرده و آن را به رسمیت نشناخته است.

وی افزود: ارزی که در کشور به رسمیت شناخته نشده باشد و بانک مرکزی قواعد و دستورالعملی برای آن مشخص نکرده است، به هیچ‌عنوان نمی‌تواند جایگاهی را در بازار سرمایه پیدا کند.  دهقان‌دهنوی گفت: اگر روزی بانک مرکزی به موضوع رمز ارزها بپردازد و محیط قانونی برای آن ایجاد کند، در آن زمان تدابیری را برای ابزارسازی رمز ارزها اتخاذ می‌کنیم اما این اقدام لزوما به معنای استقبال ما از معاملات رمز‌ارزها در بازار سرمایه نیست.  رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه ماهیت رمز‌ارز در دنیا شناخته شده و از قوانین مشخصی برخوردار نیست، اظهار کرد: گاهی ریسک شدید ریزش برای آن به‌وجود آمده و عده‌ای را مالباخته کرده است.

وی به مقایسه سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و رمزارزها پرداخت و گفت: ریزش سهام افراد در بازار سرمایه باعث خدشه شراکت فرد در آن شرکت نمی‌شود، تعداد سهام فرد در آن شرکت ثابت می‌ماند و ضرر و زیان ایجاد‌شده در آینده جبران خواهد شد، اما در رمز‌ارزها اگر قیمت‌ها با ریزش همراه شود، دیگر هیچ عینیتی وجود ندارد که فرد بخواهد نسبت به آن مدعی باشد، چنین مسائل و وجود ریسک‌هایی در رمزارزها سازمان بورس را محتاط کرده است.

  میزان سرمایه‌گذاران خارجی در بازار سرمایه ایران

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه به میزان سرمایه‌گذاران خارجی در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: اکنون شاهد تعدادی از سرمایه‌گذاران خارجی در بازار هستیم و چند هزار کد معاملاتی خارجی در بازار سهام و بورس‌کالایی در حال فعالیت هستند که حجم خوبی از معاملات را به خود اختصاص دادند، اما همچنان راه زیادی را در پیش داریم تا به صراحت اعلام کنیم که بورس ایران، بین‌المللی یا دارای فعالیت بین‌المللی است.

وی اظهار کرد: در صورت رفع محدودیت‌های تجارت خارجی، فضا برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی باز‌می‌شود، همچنین سرمایه‌گذار خارجی در صورت ثبات اقتصاد خارجی با اطمینان بیشتری به بازار سرمایه ایران ورود می‌کند.

  آخرین جزئیات راه‌اندازی بورس بین‌المللی کیش

دهقان‌دهنوی به آخرین اقدامات صورت‌گرفته در راستای راه‌اندازی بورس بین‌المللی کیش اشاره و اظهار کرد: اکنون چهار بورس در کشور داریم، اگر به‌دنبال ایجاد بورس جدید هستیم باید فعالیت بین‌المللی مشخص باشد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار‌ خاطرنشان کرد: باید شرکای خارجی از ابتدا حضور داشته باشند تا معاملات بین‌المللی در آنجا شکل بگیرد، در صورت رفع الزامات، مجوز تاسیس بورس در کیش داده می‌شود.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند