سوال: با توجه به اخباری که درباره آزادسازی سهام عدالت منتشر شده، فروش این سهام در این مقطع بنابر تجربه ناخوشایند سال ۹۹ می‌تواند به ریزش بازار منجر شود یا تاثیری در این راستا ندارد؟

پاسخ از حسن رضایی‌پور، کارشناس بازار سرمایه: آزادسازی سهام عدالت شرایط خاصی دارد که اگر هنگام آزادسازی این شرایط فراهم نباشد، تبعات منفی بر روند معاملات بازار می‌گذارد. همان‌طور که سال گذشته مشاهده کردیم، عرضه آبشاری سهام عدالت اقبال سرمایه‌گذاران به بازار سهام را با مخاطرات جدی مواجه کرد. اتفاقاتی که در شیوه مدیریت تعاونی‌های سهام عدالت خواهد افتاد و تغییرات مدیریتی احتمالی که قرار است در این بین رخ دهد، اگر با اعمال تدابیر منطقی و درست انجام شود، به نفع دارندگان سهام عدالت است. به‌طوری که اگر زمان آزادسازی و فروش آن بعد از تعیین‌تکلیف انتخابات اعضای هیات‌مدیره تعاونی‌های سهام عدالت باشد، می‌تواند به نفع دارندگان این سهام پایان پذیرد.

شواهد نشان می‌دهد با ورود اعضای جدید به تعاونی‌های استانی، سختگیری‌های بیشتری برای فروش سهام عدالت اعمال می‌شود؛ سختگیری‌هایی که هم می‌تواند جلوی اخلال در داد و ستد معامله‌گران را بگیرد و هم ضرر و زیان سهامداران را. تزریق کنترل‌شده سهام به بازار نیز یکی از راهکارهای آزادسازی به شرط پایداری روند تعادلی بازار سرمایه است. برهمین اساس و با تاکید بر تحقق شروط لازم برای آزادسازی سهام عدالت، این سهام می‌تواند به‌عنوان ضربه‌گیر در بازار عمل کند.

مالکان سهام عدالت در نهایت باید برای سهام خود تصمیم‌گیری کنند. در حال حاضر سلیقه‌های مختلفی از سرمایه‌گذاران در بازار سهام وجود دارد. برخی سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند از طریق صندوق‌ها اقدام به سرمایه‌گذاری کنند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند به‌واسطه سبدگردان‌ها سهام خود را مدیریت کنند، در این میان برخی دیگر روش مستقیم را انتخاب می‌کنند. این دسته با توجه به تجربه و فعالیت خود در بازار سهام احتمالا با آگاهی نسبت به فراز و فرود معاملاتی می‌توانند از گزند برخی ضرر و زیان‌ها در امان بمانند، اما از آنجا که بخش عمده‌ای از سهامداران عدالت را سرمایه‌گذاران خرد و بی‌تجربه تشکیل می‌دهند، ترجیحا پیشنهاد می‌شود تا زمانی که مالکان این سهام به علم و آگاهی نسبت به معاملات بازار سرمایه دست نیافته‌اند، متولیان سراغ آزادسازی و فروش سهام نروند. آزادسازی سهام عدالت با شرایط فعلی در نهایت صاحبان سهام عدالت را سرخورده می‌کند و به جرگه متضرران بازار می‌کشاند. لازم به ذکر است، در صورت اصرار سیاستگذار بر آزاد‌سازی و فروش سهام عدالت، درگیر کردن صندوق‌های سرمایه‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری برای فروش و آزاد‌سازی این سهام به صورت معاملات بلوکی می‌تواند به ریزش عجیب و غریب قیمت سهام عدالت منجر نشود.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند