سوال: چرا با وجود تزریق منابع به صندوق تثبیت، بازار وارد روند صعودی نمی‌شود؟

پاسخ از شایان کرمی، تحلیلگر بورس: یکی از بندهای بسته حمایتی ۱۰ گانه، واریز منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه بود که واکنش‌های متفاوتی را از سوی فعالان بازار به دنبال داشت. پیشنهاد تزریق منابع مالی به بازار سرمایه در راستای تصمیمات جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت آن هم در مقطعی که بازار در نامطمئن‌ترین و بی‌ثبات‌ترین حالت خود قرار دارد یکی از اقدامات موثر محسوب می‌شود. اقدامی که بر اساس آن بانک مرکزی موظف به فروش تدریجی ۲۰۰ میلیون دلار(چهار هزار میلیارد تومان) از منابع ارزی صندوق توسعه ملی و تزریق منابع آن به صندوق تثبیت بازار سرمایه شد تا حسن نیت خود را به بازار سهام نشان دهد. بر اساس اخبار منتشر شده، بانک مرکزی معادل ریالی ۵۰ میلیون دلار به صندوق تثبیت بورس واریز کرده، این در حالی است که مشخص نیست ۱۵۰ میلیون دلار باقی‌مانده چگونه و چه زمانی قرار است وارد این بازار شود از این‌رو تا زمان شفاف‌سازی این موضوع، نمی‌توان در مورد متعادل شدن بازار اظهار نظر کرد.

همان‌طور که بارها اشاره کرده‌ام گرچه ورود نقدینگی می‌تواند به روان‌سازی بازار کمک کند اما نقش پررنگی در متعادل شدن بازار ایفا نمی‌کند و بهبود وضعیت بازار را رقم نمی‌زند. صندوق تثبیت بازار سرمایه به عنوان روان‌کننده معاملات شناخته می‌شود و منابع وارد شده به این صندوق نمی‌تواند روند بازار را تغییر دهد. در حال حاضر مهم‌ترین خصوصیت مهم بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها نقدشوندگی است که هم اکنون این مهم با حواشی بسیاری دست به گریبان است. وقتی بازار در شرایط ریزشی و نزول قرار می‌گیرد صندوق تثبیت با در اختیار داشتن نقدینگی، هیجانات معاملات را کنترل می‌کند تا آرامش به بازار برگردد. زمانی که بازار وارد فاز هیجانات منفی می‌شود صندوق‌ها می‌توانند با اقدام به موقع جلوی فروش را سد کنند اما در پاسخ به این پرسش که آیا به واسطه تزریق منابع به صندوق تثبیت باید منتظر صعود شاخص و تغییر روند داد‌وستدها باشیم، باید بگویم خیر. چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد.

بازار سرمایه در وضعیتی به سر می‌برد که متغیرهای کلان اقتصادی همچون نرخ دلار، سود سپرده بانکی و عدم تصمیمات خلق‌الساعه در مورد قیمت دستوری برخی صنایع، بیشترین تاثیر را بر عرضه، تقاضا و برگشت بازار دارد. بررسی گزارش عملکرد شرکت‌ها نشان می‌دهد بازار سهام از نظر بنیادی در وضعیت مطلوبی به سر می‌برد اما عوامل مختلفی از جمله انتخابات، ابهام در مذاکرات خارجی و نرخ ارز افسار بازار را در دست گرفته‌اند و نمی‌گذارند تقاضا در بورس تداوم داشته باشد.

چرخش شاخص بر مدار صعودی نیازمند ثبات در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با متغیرهای اقتصادی است و تزریق منابع به صندوق تثبیت به‌غیر ازتسهیل و روان‌سازی معاملات عایدی دیگری نخواهد داشت.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند