صنعت پالایشگاهی، بخش بزرگی از بازار است

وی بخش مهمی از بازارسرمایه را مربوط به صنعت پالایشگاهی و شرکت‌های این حوزه عنوان کرد و افزود: باید برای تامین مالی پروژه‌های این صنعت و افزایش سرمایه‌گذاری در آن از فرصت‌های بازارسرمایه استفاده کنیم. بر این باوریم که می‌توانیم قدرت بازار سرمایه را در کنار قدرت و توان صنایع قرار دهیم و با این رویکرد، فعالیت‌ها به نحو بهتری پیش می‌روند.  رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن بررسی مسائل و مشکلات مطرح شده توسط شرکت‌های فعال حوزه پتروشیمی و پالایشی گفت: در نظر داشته باشید که منافع ۵۷ میلیون نفر سهامدار در شرکت‌های مختلف بازار سرمایه و مسائل مربوط به این بازار ظهور و بروز پیدا می‌کند. از طرفی بخش بزرگی از سهامداران سهام عدالت که حدود ۵۰ میلیون نفر می‌شوند مالک سهام شرکت‌های پالایشگاهی بزرگ هستند.

منافع سهامداران خرد در اولویت مقررات‌گذاری باشد

دهقان دهنوی اضافه کرد: بنابراین سیاستگذاری‌ها و مقررات‌گذاری‌ها بر ارزش دارایی‌های مردم تاثیرگذار است و قانون‌گذار نباید بدون توجه به منافع سهامداران خرد تصمیم گیری کند؛ البته در حال حاضر این توجه و ملاحظه به وجود آمده است. وی سازمان بورس را حامی منافع سهامداران به‌خصوص سهامداران خرد دانست و اضافه کرد: در سمت دیگر میز صنایع، مدیران شرکت‌ها هستند که از مسائل و مشکلات مربوط به صنعت اطلاع دارند؛ همچنین انجمن‌ها، اتحادیه‌ها و تشکل‌هایی که در هر صنعتی قرار دارند، نقش مهمی در هم‌افزایی مسائل صنایع مختلف ایفا می‌کنند. با حضور مدیران و نمایندگان اصناف در میز صنعت سازمان بورس، همه توان فکری و اجرایی در کنار هم جمع و راهکارهای عملی و اجرایی برای رفع مشکلات تدوین می‌شود.

۳۰ میلیارد دلار نیاز برای افزایش کارآیی در صنعت پتروشیمی

وی با اعلام تاسیس شرکت‌های تامین سرمایه صنعت پالایشگاهی گفت: با اعطای مجوز تاسیس شرکت‌های تامین سرمایه به شرکت‌های پالایشگاهی، انتظار می‌رود که این سرمایه‌ها حدود ۳۰‌میلیارد دلار برای پیشبرد اهداف صنعت پالایشگاهی تامین کنند. البته این رقم، مقداری ارزی و مقداری ریالی است. رئیس سازمان بورس ادامه داد: برای تامین این میزان سرمایه می‌توان از انواع روش‌ها و ابزارهای موجود در بازارسرمایه بهره برد. افزایش سرمایه شرکت‌ها، انتشار اوراق، تشکیل صندوق پروژه‌های اختصاصی برخی از این موارد هستند. بنابراین باید از هم‌اکنون برای آینده این صنعت برنامه مشخصی داشت. سازمان بورس هم کمک می‌کند تا با همه ابزارها، تامین مالی لازم در این صنعت انجام شود.

سازمان بورس در خط اول مبارزه با محدودیت‌هاست

وی یکی از اولویت‌های سازمان بورس را مبارزه با محدودیت‌ها دانست و گفت: بسیاری از محدودیت‌های موجود مانند ثبت سفارش و تعهد ارزی باید کنار رود. به محض رفع مسائل تحریمی باید این محدودیت‌ها به سرعت برداشته شود، زیرا این موضوع اثر زیادی بر سودآوری شرکت‌ها دارد. دهقان دهنوی خطاب به مدیران شرکت‌های پالایشی افزود: درخصوص طرح‌ها و برنامه‌ها به‌خصوص برنامه‌های توسعه‌ای خود به طور صادقانه و با سرعت اطلاع رسانی کنید تا سهامداران در جریان وقایع قرار بگیرند.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند