خودرو

درآمد شرکت ایران‌خودرو که به عنوان بزرگ‌ترین شرکت تولید خودرو در ایران شناخته می‌شود، در اولین ماه از سال ۱۴۰۰ مبلغ ۴ هزار و ۴۷۳ میلیارد تومان ثبت شده است این رقم با توجه به اینکه همواره مقدار فروش در فروردین کمتر از سایر ماه‌ها است، قابل قبول به نظر می‌رسد. درآمد فروردین ماه شرکت نسبت به اسفند سال گذشته با کاهش ۳۷ درصدی مواجه شده است. این اتفاق در حالی رخ داده است که قیمت محصولات در فروردین ماه در بعضی محصولات کاهشی و در بعضی محصولات افزایشی بوده است. اما در کل مقدار فروش محصولات در فروردین ماه نزدیک به ۲۲ هزار دستگاه کاهش پیدا کرده است. بیشترین درآمد شرکت در اسفند ماه اختصاص به گروه پژو داشت که نزدیک به ۷۰ درصد درآمد کل اسفند بود. شرکت ایران‌خودرو در فروردین ماه ۱۴۰۰ تعداد ۳۳ هزار و ۵۰۰ خودرو تولید کرده که موفق به فروش ۳۷ هزار و ۶۱۲ خودرو شده است. میانگین تولید ماهانه سال ۹۹، ۳۹ هزار دستگاه بوده است. متوسط قیمت نرخ محصولات در فروردین ماه ۱۴۶ میلیون تومان ثبت شده است. این عدد برای ماه قبل ۱۸۱ میلیون تومان بود. مقایسه فروش شرکت در فروردین ماه ۱۴۰۰ با ماه مشابه در سال ۹۹ نشان می‌دهد میزان درآمد شرکت ۱۰۵۸‌درصد افزایش یافته است. تمامی درآمد شرکت در سال ۹۹ از فروش داخلی به‌دست آمده است. با توجه به این موضوع که درآمد فروردین امسال نسبت به فروردین سال گذشته رشد ۱۰۵۸ درصدی داشته است و درآمد شرکت در سال ۹۹ مبلغ ۴۳ هزار و ۹۶۱ میلیارد تومان بوده، می‌توان پیش‌بینی کرد که در سال جاری درآمد شرکت نسبت به سال گذشته افزایش چشم گیری داشته باشد.

خساپا

شرکت سایپا که در کنار شرکت ایران‌خودرو دو غول صنعت خودرو شناخته می‌شوند، در فروردین ماه سال جاری موفق به کسب درآمد ۲ هزار و ۱۹۷ میلیارد تومانی شد. درآمد فروردین این شرکت در مقایسه با اسفند سال گذشته افت ۳۱ درصدی داشته است. محصولات خانواده تیبا بیشترین درصد از درآمد شرکت را با ۸۵ درصد به خود اختصاص داده است. این شرکت در فروردین موفق به فروش ۲۴ هزار و ۲۵۳ دستگاه شد. این عدد برای ماه قبل ۳۸ هزار دستگاه بود. شرکت در این ماه ۳/ ۲۱ هزار دستگاه خودرو تولید داشته در حالی که میانگین تولید ماهانه سال گذشته ۴/ ۲۶ هزار دستگاه بوده است. متوسط نرخ فروش محصولات در فروردین ماه ۲۰۴ میلیون تومان بود اما گفتنی است که نرخ فروش گروه تیبا که درصد بیشتری از درآمد شرکت را تشکیل داده ۸۵ میلیون تومان ثبت شده است. این اعداد به ترتیب برای اسفند ماه سال گذشته ۱۰۲ و ۸۰ میلیون برآورد شده است. نکته مهم در خصوص عملکرد شرکت در فروردین ماه، اتمام فروش خانواده پراید بود که تولید آن اواسط سال قبل متوقف شده بود. مقایسه فروش شرکت در فروردین ماه ۱۴۰۰ با ماه مشابه در سال ۹۹ نشان می‌دهد میزان درآمد شرکت ۲۲۲‌درصد افزایش یافته است. صد درصد درآمد شرکت در ماه گذشته از طریق فروش داخلی حاصل شده است. این شرکت که از لحاظ ارزش بازاری بعد از ایران‌خودرو در مرتبه دوم قرار گرفته است در سال گذشته درآمدی معادل ۱۶ هزار و ۳۳۷ میلیارد تومان ثبت کرده است.

خپارس

درآمد ماهانه شرکت پارس خودرو در فروردین ماه امسال ۴۳۰ میلیارد تومان بوده است که نسبت به اسفند ماه ۹۹ افزایش یک درصدی داشته است. مقایسه فروش شرکت در فروردین ماه ۱۴۰۰ با فروردین ماه در سال ۹۹ نشان می‌دهد میزان درآمد شرکت ۴۸۱‌درصد افزایش یافته است. بیشترین فروش شرکت مربوط به محصول «Q۲۰۰» بود که ۹۸ درصد درآمد شرکت را به خود اختصاص داده است. این شرکت خودرویی در فروردین ماه ۸ هزار و ۹۲۵ دستگاه تولید داشته است که در مقایسه با متوسط تولید سال ۹۹ رشد ۴ درصدی محسوب می‌شود. این شرکت از این مقدار تولید در فروردین موفق به فروش ۵ هزار و ۵۵ دستگاه شده است. این عدد برای ماه قبل ۷ هزار و ۶۲۸ دستگاه بود. این شرکت در سال ۹۹ مبلغ ۳ هزار و ۸۲۴ میلیون تومان درآمد کسب کرد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند