*سوال شما: به تازگی مجلس شورای اسلامی طرح تحقیق و تفحص از بورس را در دستورکار خود قرار داده است. آیا این طرح در صورت اجرایی شدن می‌تواند به بهبود روند بازار کمک کند؟

پاسخ: حسین زمانی، کارشناس بازار سرمایه: بعید است طرح تحقیق و تفحص از بورس که نمایندگان مجلس یازدهم به دنبال آن هستند، بتواند دردی از بورس و بازار دوا کند چون ما نهادهای نظارتی در بورس داریم و نظارت‌ها انجام می‌شود هرچند نیاز است این نظارت‌ها تقویت شود. از این دست اتفاقات قبلا هم افتاده است؛ مثلا درباره سهم آکنتور و سهم‌های دیگر اما همان زمان هم این اتفاقات تاثیری در بهبود روند بازار نداشت. بنابراین اکنون نیز بعید می‌دانم که طرح تحقیق و تفحص نمایندگان مجلس شورای اسلامی از بورس بتواند کمکی به بهبود وضعیت بازار سرمایه کند. البته مخالف تحقیق و تفحص و شناسایی متخلفان و برخورد با آنان نیستم اما معتقدم اینکه چهار متخلف پیدا شوند تاثیری بر مثبت با منفی شدن بازار نمی‌کند. احتمالا این تحقیق و تفحص انجام و می‌شود و چند نفر را توبیخ می‌کنند و مجلس هم از قبل آن ادعای کمک به بازار سرمایه خواهد کرد اما واقعیت این است که مشکل بازار سرمایه جای دیگری است و اینگونه اقدامات نمی‌تواند این مشکل بزرگ را حل کند. چرا که امروز مشکل اصلی بازار ما بی‌اعتمادی است و اگر می‌خواهیم کاری برای بازار کنیم باید اعتماد را به بازار برگردانیم.

الان ۸۰ درصد فروش‌ها همه حقیقی‌های خرد هستند. امسال ۱۰۰ هزار میلیارد تومان پول حقیقی وارد بورس شد. آنهایی که این پول را وارد بازار سرمایه کردند عمدتا کسانی بودند که نه آشنایی با بورس داشتند و نه تحلیل و نه شناختی.

 آنها با تشویقی که دولت و صداوسیما و سایرین کردند برای سرمایه‌گذاری در این بازار ترغیب شدند و همان تشویق‌ها و دعوت‌ها باعث شد سرمایه‌های بدون شناخت وارد بورس شود. اکنون همین سرمایه‌ها در حال خارج‌شدن از بازار است. الان باید اعتماد را به مردم و بازار برگرداند.

برای این کار هم باید دولت و سازمان بورس و بقیه نهادها فکر کنند ببینند چطور می‌توان اعتماد از دست رفته را بازگرداند. با خرید و کمتر کردن صف فروش و از این دست اقدامات بعید می‌دانم اعتمادی بازگردد.

مثلا هفته گذشته قوانینی آوردند که سهامداران نتوانند بفروشند اما کاری پیش نرفت. تا زمانی که مردم اعتمادشان برنگردد و تا زمانی اعتمادسازی نشود اتفاق خاصی در بازار نمی‌افتد و همین وضعیت را خواهیم داشت. این قوانین مثل دامنه نوسان نامتقارن نیز فقط و فقط فشار فروش را بیشتر کرده است و تا قبل از این فشار فروش این‌طور نبود بنابراین بازگرداندن اعتماد مهم ترین کار است که باید برای بازار انجام شود.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند