فارغ از این موضوع در حالی که چند روزی از مراسم تحلیف بایدن رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا بیشتر نمی‌گذرد اما واکنش بازار‌‌ها به این رویداد در جای خود قابل توجه است. تحرک مثبت در بازار‌‌های جهانی، اوج‌گیری شاخص‌های سهامی در بورس آمریکا و پیش‌بینی‌ افزایش نسبی اکثر کامودیتی‌ها تا پایان سال جاری میلادی همگی پالس‌های مثبتی هستند که به صنایع داخلی کشور ارسال می‌شوند.

با این حال برخی از فعالان معتقدند رشد ۹/ ۲ درصدی شاخص در روز‌ آخرکاری هفته گذشته به دلیل همراهی با بازار‌های جهانی نیست و در روزهای آینده بازگشت به مدار منفی با در نظر گرفتن ثبات شرایط فعلی امری اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

افزایش قیمت طلای جهانی، سرب، ‌مس و سایر محصولات از این قبیل را می‌توان به‌عنوان محرک‌های اصلی در راستای رشد شرکت‌های کامودیتی محور داخلی محسوب کرد، با این حال سایه ریسک‌ اعمال سیاست‌های نسنجیده از سوی برخی دستگاه‌‌های داخلی می‌تواند نقشه راه سهامداران در جهت کسب عایدی مناسب به واسطه سرمایه‌گذاری در بورس را بر آب کند.

مروری بر عملکرد صنایع ۳۹ گانه بورسی در معاملات هفته گذشته نشان می‌دهد که گروه کاشی و سرامیک با ۸/ ۱۲ درصد افت مواجه شد. سایر معادن نیز دیگر گروهی بود که ۸/ ۱۲ درصد ریزش داشت.

در عین حال گروه‌هایی نظیر وسایل ارتباطی و محصولات چرمی به ترتیب با ۸/ ۱۱ و ۱/ ۱۱ درصد کاهش مواجه شدند.

بررسی فهرست ارزش معاملات صنایع بورسی در هفته منتهی به یکم بهمن ماه ۱۳۹۹ نشان می‌دهد که صعنت خودرو در صدر این لیست و با فاصله زیاد از سایر گروه‌ها قرار گرفته است. در ادامه نیز گروه‌هایی از جمله فلزات اساسی، محصولات شیمیایی، سیمان، گچ و آهک و بانک‌ها به ترتیب بیشترین ارزش معاملات هفتگی را به خود اختصاص دادند.

هر چند هفته گذشته ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار استعفا داد و در نهایت مورد تایید شورای عالی بورس هم قرار گرفت با این حال باید دید که سرانجام طرح بازگشت EPS چه سرانجامی پیدا خواهد کرد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند