سوال: انجام عملیات تروریستی در اطراف تهران و شهادت دانشمند هسته‌ای ایران در عصر روز جمعه، باعث شده بسیاری احتمال بالا گرفتن تنش در منطقه را پیش‌بینی کنند. با توجه به اینکه بعد از ترور و به شهادت رسیدن سردار سلیمانی بازار تاثیر منفی گرفت، لطفا از کارشناسان جویا شوید که این بار چه خواهد شد؟

پاسخ:‌ حمید اعرابی، کارشناس بازار سهام:‌ اتفاقی که روز جمعه افتاد و یکی از دانشمندان هسته‌ای ایران با ترور ناجوانمردانه به شهادت رسید اتفاق بسیار تلخی است و همه ایرانیان آن را محکوم می‌کنند و خواستار برخورد با عاملان آن هستند. در این میان اما برخی از سهامداران پیشینه اتفاقی را که بعد از ترور و به شهادت رسیدن سردار سلیمانی برای بازار سرمایه افتاد در ذهن دارند و نگرانند که این بار هم بازار با افت شدید مواجه شود. در پاسخ به نگرانی این دسته از سهامداران عزیز باید گفت این اتفاق بر بازار تاثیری نخواهد گذاشت. همان‌طور که شاهد بودیم دیروز نیز بازار اثر منفی نگرفت و شاخص رشد کرد. اما برخی پیش‌بینی می‌کنند در صورتی که تنش‌ها در منطقه افزایش پیدا کند بازار منفی شود و افت کند اما به عقیده من بعید است تنش‌ها افزایش پیدا کند.

از سوی دیگر در این مدت بازار به قدری اصلاح خورده که اتفاق‌هایی از این دست نمی‌تواند بر آن اثر بگذارد. اکنون با توجه به کاهش نرخ دلار و احتمال برداشته شدن تحریم‌ها و اخباری از این دست بر بازار اثر مثبت گذاشته و اتفاق‌هایی مانند ترور ناجوانمردانه‌ای که رخ داد نمی‌تواند بر بازار اثر منفی بگذارد. به لحاظ اقتصادی پیش‌بینی‌ها بر رشد بازار در هفته پیش رو دلالت دارد و من فکر می‌کنم این اتفاق نتواند مسیر حرکت بورس را تغییر چندانی دهد. به نظر می‌رسد واکنش‌های هیجانی گذشته برای بورس‌بازان درس عبرت شده و پیش‌بینی‌ها حاکی از رشد بازار در هفته‌های پیش‌رو است.

طبق شرایط و تحلیل‌ها، روند حرکت شاخص بورس، صعودی پیش‌بینی شده است. علاوه بر اینها اعلام دولت مبنی بر عدم تمایل به افزایش نرخ سود بانکی و توقف رشد نرخ سود بین بانکی به همراه قیمت مناسب سهام بیشتر شرکت‌ها، افزایش حجم خرید سهام از سوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و رکود بازارهای موازی، سبب شده چشم‌اندازها به بازار مثبت باشد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند