در یک شرکت تقریبا هرروز اتفاقات مختلفی رخ می‌دهد. شرکت‌ها موظفند اطلاعات مهمی که در شرکت رخ می‌دهد را تحت عنوان اطلاعات بااهمیت در سامانه کدال افشا کنند.

روز گذشته سامانه کدال بستر انتشار گزارش‌های زیادی در قالب «افشای اطلاعات بااهمیت» بود. گزارش‌هایی که در این چارچوب منتشر شد، عمدتا مربوط به آگهی‌های «دریافت مجوز تغییر نرخ فروش محصولات یا ارائه خدمات»، «تغییرات اساسی در قراردادهای مهم»، «تغییرات با اهمیت در عملکرد شرکت‌های تحت کنترل»، «واگذاری یا تحصیل سهام» و امثالهم می‌شود که هر کدام طبق قانون و متناسب با اهمیت آنها در قیمت سهام در گروه‌های الف و ب طبقه‌بندی می‌شوند.

بر اساس قوانین بازار سرمایه، از آنجا که اطلاعات یک نماد می‌تواند روی قیمت و ارزش سهم بسیار تاثیرگذار باشد، باید به‌صورت دقیق و با سرعت منتشر شود و در دسترس سهامداران قرار گیرد.

طبق ماده ۱۳ دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات برای شرکت‌های ثبت شده در سازمان بورس اوراق بهادار تهران، ناشران موظف به افشای فوری اطلاعات مهم هستند.

در این ماده به‌طور دقیق موارد مشمول گروه الف و ب را عنوان کرده است.  

به‌عنوان نمونه گفته شده «زمانی که شرکت تصمیم به تغییر در میزان سرمایه (افزایش سرمایه یا کاهش سرمایه)داشته باشد اطلاعات با اهمیت گروه (الف) منتشر می‌شود.» همینطور «زمانی که شرکت تصمیم به تعلیق یا توقف تمام یا بخشی از فعالیت شرکت داشته باشد اطلاعات با اهمیت گروه (الف) منتشر می‌کند.» یا در زمان کشف منابع یا ذخایر قابل توجه، شرکت موظف به افشای اطلاعات با اهمیت از نوع الف است.

اطلاعات با اهمیت گروه ب هم شامل مواردی چون برگزاری مناقصه یا مزایده شرکت، پیشنهاد پرداخت سود یا تغییر سیاست تقسیم سود، توثیق، مسدود کردن، آزادسازی یا فک رهن سهام ناشر متعلق به سهامدار عمده که عضو هیات مدیره است، می‌شود.

اگر افشای اطلاعات از نوع (ب) یا کم اهمیت‌ باشد، نماد متوقف شده در همان روز یا حداکثر در روز معاملاتی بعد با محدودیت دامنه نوسان، کشف قیمت و بازگشایی خواهد شد. اگر هم افشای اطلاعات از نوع (الف) یا بااهمیت باشد، نماد حداقل در روز معاملاتی بعد، بدون محدودیت دامنه نوسان کشف قیمت و بازگشایی خواهد شد. باافشای اطلاعات بااهمیت گروه الف ممکن است یک سهم نوسان قیمتی بالاتر از حد معمول را در آن روز تجربه کند.

روز گذشته بیشتر گزارش‌هایی که در قالب اطلاعات بااهمیت گروه الف در کدال منتشر شد مربوط به «دریافت مجوز افزایش قیمت‌ها» می‌شد. در این راستا شرکت مجتمع صنعتی آرتاویل تایر «پارتا» از افزایش ۵۰ درصدی نرخ تایرهای رادیال سواری خبر داده و قیمت فروش این محصول از ۳۶ هزار به ۵۵ هزار و ۳۵۰ تومان رسیده است. برمبنای اطلاعات مالی سال قبل، محصول گفته شده حدود ۷۰ درصد از کل درآمد این شرکت را به خود اختصاص می‌دهد. مجوز این افزایش قیمت از انجمن صنفی صنعت تایر اخذ شده و از تاریخ ۲۸ آبان ماه لازم الاجرا خواهد بود.

شرکت گروه صنعتی بارز«پکرمان» نیز به همین صورت نرخ فروش تایرهای رادیال سواری را از ۳۵ هزار و ۶۰۰ به ۵۳ هزار و ۴۰۰ رسانده است.

پیش از این دو شرکت یادشده تولید تایر نرخ فروش خود را ۵۹ هزار تومان اعلام کرده بودند ولی در این اصلاحیه عنوان شده که «با توجه به دریافت مجوز ۵۰ درصدی افزایش نرخ فروش تایرهای سواری از انجمن صنفی صنعت تایر اعداد نرخ فروش جدید محاسبه و از مبلغ ۵۹۴۳۱۸ ریال به مبلغ ۵۳۴۳۱۸ریال درج و اصلاح گردید.» به بیان دیگر با اینکه قبلا مجوز افزایش ۵۰ درصدی نرخ فروش این محصول از انجمن صنفی صنعت تایر اخذ شده بود، این دو شرکت حدود ۶۶ درصد نرخ‌های خود را افزایش داده بودند. در خبرها هم چند روز پیش اعلام شده بود که نرخ تایر سواری به میزان ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت. با این اصلاحیه دو شرکت یادشده مبلغ افزایش قیمت خود را طبق مجوز اخذشده اصلاح کردند.

شرکت سیمان هرمزگان «سهرمز» نیز در اطلاعیه‌ای با همین موضوع اعلام کرده که نرخ پایه سیمان پاکتی از ۲۷۰ هزار به ۳۱۰ هزار تومان رسیده است.

این افزایش قیمت فروش سیمان پاکتی در پی افزایش قیمت خرید پاکت سیمان صورت گرفته است و بر مبنای اطلاعات صورت‌های مالی سال قبل ۴۷ درصد از درآمد کل این شرکت را دربرمی‌گیرد.

شرکت قندی شهد نیز از دریافت مجوز کاهش زیر ۱۰ درصدی قیمت شکر خبر داده ‌است. اخیرا بسیاری از شرکت‌های قندی اطلاع داده بودند که مجوز افزایش قیمت شکر سفید را دریافت کرده‌اند، اما حالا این آگهی نشان می‌دهد که کارگروه تنظیم بازار تصمیم گرفته اندکی از این رشد قیمت را تعدیل کند. طبق این آگهی اصلاحیه یادشده با توجه به تغییرنرخ شکرسفید از ۶۸۰۰ تومان برای هرکیلوگرم به ۶۶۵۰ تومان منتشر شده است. این اطلاعیه در گروه ب اطلاعات با اهمیت طبقه‌بندی شده است.

یکی دیگر از اطلاعیه‌های مهم مربوط به شرکت سرامیک های صنعتی اردکان است که موضوع آن به تغییر در عملکرد شرکت‌های تحت کنترل برمی‌گردد.

طبق این اطلاعیه بر اساس مصوبه هیات مدیره در ۲۸ آبان نرخ فروش محصول آلفا آلومینا به‌طور متوسط ۱۵ درصد افزایش یافته است.

واگذاری سهام

از دیگر اطلاعات مهم در رده افشای اطلاعات با اهمیت باید به ملغی شدن واگذاری ۵/ ۴ درصد از سهام فولاد تاراز منتهی به پایان سال مالی ۹۹ اشاره کرد. در این زمینه گفته شده با توجه به مصوبه هیات مدیره شرکت، واگذاری ۵/ ۴ درصد از سهام شرکت فولاد تاراز چهارمحال ملغی و انجام، شیوه، مبلغ و زمان انجام معامله به آینده موکول شد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند