به هر روی آخرین آمار‌های شرکت بورس اوراق بهادار تهران نشان می‌دهد که ۳۸۶ هزار میلیارد تومان سرمایه اسمی ۳۰ شرکت سرمایه‌گذاری استانی است.بر این اساس، سهامدارانی که روش مستقیم را در راستای آزادسازی سهام عدالت انتخاب کردند در واقع سهامدار ۳۶ شرکتی هستند که اختیار خرید، فروش و نگهداری سهام بر عهده آنها است.از طرفی در روش غیر مستقیم نیز سرمایه‌گذار فقط یک سهم دارد که شامل ۳۶ شرکت می‌شود، بنابراین مدیریت این تعداد از شرکت‌های بورسی را شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی انجام می‌دهند.گفتنی است جزئیات پرتفوی شرکت‌ها در کدال وجود دارد. با مراجعه به پرتفوی تایید شده از سوی سازمان خصوصی‌سازی در این سامانه تعداد سهام هر شرکت و تعداد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی قابل مشاهده خواهد بود.

ضرورت برگزاری مجامع الکترونیک

راضیه صباغیان سرپرست مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بر اساس پرتفویی که به آنها منتقل شد (به اندازه ارزش سهام متعلق به مشمولان سهام هر استان)، در واقع سهامدار شرکت استانی خواهند داشت. مشمولان، سهامداران شرکت‌های استانی می‌شوند و به همین میزان (بر اساس اطلاعات یکم تیر ماه سال جاری) سرمایه این شرکت‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.او گفت: اطلاعات در این زمینه را سازمان خصوصی‌سازی به سازمان بورس، شرکت‌ سپرده‌گذاری و سایر شرکت‌های مربوط در این زمینه ارائه کرده است.این شرکت‌ها پس از ثبت افزایش سرمایه‌ اقدام به ارائه صورت‌های مالی حسابرسی شده خود در سامانه کدال کردند، همانند سایر شرکت‌های سرمایه‌گذاری که باید به‌طور ماهانه صورت‌‌های مالی حسابرسی شده برای پذیرش داشته باشند، شرکت‌های استانی نیز چنین روندی را طی کرده‌اند و اکنون به‌طور ماهانه مانند سایر ناشران پرتفوی خود را منتشر خواهند کرد.سرپرست مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس تاکید کرد:‌ افزایش سرمایه (ثبت افزایش سرمایه در ثبت شرکت‌ها) و حسابرسی صورت‌های مالی‌‌ از دیگر موضوعاتی است که شرکت‌های استانی باید مورد توجه قرار دهند.او عنوان کرد: ۲۲ شرکت تا کنون علاوه بر حسابرسی صورت‌های مالی،‌ افزایش سرمایه را هم به ثبت رسانده‌اند. مابقی شرکت‌ها نیز در این پروسه قرار دارند که در روز‌های آتی انجام خواهد شد.صباغیان تصریح کرد: در مرحله بعد به دلیل زیاد بودن تعداد سهامداران هر شرکت استانی، برگزاری مجمع الکترونیکی در دستور کار قرار می‌گیرد و در ادامه اعضای هیات مدیره انتخاب خواهند شد. مطابق قانون تجارت در صورتی که فردی داوطلب عضویت در هیات مدیره شرکت‌های استانی است در ابتدا باید سهامدار شرکت باشد. همچنین درخواست این موضوع نیز باید به سازمان بورس ارسال شود.به عبارتی تا پیش از برگزاری مجمع باید صلاحیت حرفه‌ای افراد مورد تایید قرار بگیرد تا بتوانند به‌عنوان کاندیدا در مجمع اعلام شوند و در صورت انتخاب نیز عضو هیات مدیره خواهند شد.به گفته سرپرست مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس در آیین‌نامه اجرایی نحوه آزاد‌سازی سهام عدالت آمده است که در حال حاضر امکان تغییر پرتفو وجود ندارد. باید هیات مدیره و کانون آنها مشخص شود. بنابراین از طریق کانون‌ها پس از اینکه سامان‌دهی صورت گرفت سهامداران اجازه دخل و تصرف پیدا می‌کنند.در واقع درخواست خرید و فروش سهام سرمایه‌‌گذاران پس از این پروسه به واسطه شرکت‌های کارگزاری انجام خواهد شد. از طرفی سهامداران می‌توانند سهام مربوط به خود را در قالب سبد به سبد‌گردان‌ها ارائه کنند.او افزود: مدیریت پرتفوی مشمولان هر استان در دست شرکت سرمایه‌گذاری همان استان است.

۳۰ شرکت در بازار دوم بورس

محمد امین قهرمانی مدیر پذیرش بورس تهران درباره وضعیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در گفت‌و‌گو با «دنیای‌اقتصاد» عنوان کرد:‌ تمام ۳۰ شرکت سرمایه‌گذاری استانی در بازار سهام پذیرش شدند.شرکت‌هایی که صورت‌های مالی میان دوره‌ای ۱۵ مرداد ماه سال جاری را به کدال ارائه کرده‌اند و پرتفوی تایید شده از سوی سازمان خصوصی‌سازی به همراه آگهی ثبت سرمایه داشتند، حدود ۲۳ شرکت در بازار درج شده‌اند.او درخصوص بازگشایی نماد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نیز گفت:‌ به‌طور کلی بازگشایی نماد به دلیل اینکه تعداد سهامداران این شرکت‌ها زیاد است بنابراین شرکت‌ سپرده‌گذاری مرکزی باید سهام را به نام سهامداران سپرده کند. برخی از سرمایه‌گذاران به دلیل اینکه دارای کد بورسی نیستند بنابراین ایجاد کد بورسی و ثبت سهام به نام آنها زمانبر خواهد بود. بر این اساس، بعد از این مراحل بازگشایی نماد می‌تواند صورت بگیرد. قهرمانی می‌گوید: تاکنون ۳ شرکت سرمایه‌گذاری استانی مورد بازگشایی نماد در بورس تهران قرار گرفته‌اند و بازگشایی سایر شرکت‌ها منوط به سپرده شدن سهام این شرکت‌ها در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی است.مدیر پذیرش بورس تهران می‌گوید:‌ این شرکت‌ها در پرتفوی خود ۳۶ شرکت بورسی دارند و همزمان با بازگشایی نماد معاملاتی آنها در صورتی که موضوع اثر‌گذاری هم وجود داشته باشد این مهم در خود شرکت‌ها نمایان می‌شود و ارتباطی با کلیت بازار نخواهد داشت. در واقع این شرکت‌ها همانند صندوق سرمایه‌گذاری هستند که چند سهم خریداری کرده‌اند و وابسته به تغییرات پرتفوی خود هستند.او درباره رقم سرمایه اسمی این ۳۰ شرکت استانی نیز گفت:‌ در مجموع ۳۸۶ هزار میلیارد تومان سرمایه برآورد می‌شود. قهرمانی تصریح کرد: تمام ۳۰ شرکت سرمایه‌گذاری استانی در بازار دوم بورس تهران خواهند بود.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند