وقتی تقاضا برای کالای عرضه‌ شده نیست و مردم کالا نمی‌خرند، وقتی هزینه تولید کالا و خدمات افزایش عجیب دارد، وقتی کارگاه تولیدی، تجهیزات می‌فروشد و نیرو اخراج می‌کند که در بورس وارد شود و... یعنی پازل برای ایجاد فتنه در حال تکمیل است.» در مقابل این نگاه پر سوءظن به بورس و بازار سرمایه، کاربرانی هم هستند که نسبت به آینده خوش‌بین هستند. یکی از این کاربران نوشت: «تداوم رشد قیمت دلار و سکه و مچ‌اندازی آنها با بازار سرمایه برای جذاب‌تر نشان دادن ماهیت سودسازی آنها از یک طرف و از طرف دیگر قلدری بازار سرمایه و حمایت همه‌جانبه از آن، باعث شده است که مقاومت‌ها خیلی ساده و روزانه رد بشوند. پس بورس همچنان جذاب‌ترین مکان برای سرمایه‌گذاری است.» خرابی هسته معاملات و اختلال در سامانه‌های معاملاتی کارگزاری‌ها هم که همچنان از موضوع‌های روز است. کاربران زیادی از مسوولان به دلیل ضررهای روانی و مالی‌ این خرابی‌ها در نوشته‌هایشان انتقاد می‌کنند. روز گذشته یکی از کاربران با کنایه به دبیر کانون کارگزاران نوشت: «ایشان فرمود‌ه‌اند: فرش قرمزی که برای سهامداران پهن شده گریبان بورس را خواهد گرفت و خاموشی سامانه معاملات هشداری جدی است!» کاربر دیگری هم با زبان طنز به این موضوع اشاره و این سوال را مطرح کرد: « آیا کارگزاری‌ها بعد از زمان معاملات، سرورهایشان را خاموش می‌کنند تا خنک شود؟ چرا مدام قطع می‌شوند؟ حس تلویزیون قدیمی بهم دست می‌دهد که زیاد نمی‌شد روشن نگهش داری.» یکی دیگر از توییت‌های روز گذشته که مورد توجه کاربران قرار گرفت، نوشته محمدحافظ حکیمی، کارشناس مدیریت مالی بود که در توییتر نوشت: «دو تا از رفقا نیت به سرمایه‌گذاری در بورس کردند که صندوق سرمایه‌گذاری مربوطه اعلام تکمیل ظرفیت کرد!»

 

مهدی رباطی
رئیس هیات مدیره کارگزاری بورس بیمه ایران

مرزهای هیجان در بورس یکی پس از دیگری درنوردیده می‌شود. در هفته جاری سبک جدیدی از معامله‌گری در بورس تهران رونمایی شده که در آن صف‌های خرید یا فروش روز بعد معامله می‌شود. آخر این هیجان را خدا ختم به‌‌خیر کند.

 

غلامحسن فتحعلی
تحلیلگر بازار سرمایه

اگر روند افزایش دلار متوقف نشود غیر از بورس در هیچ بازار دیگری شاهد فروش کالا و خدمات نخواهیم بود. ریال بی‌ارزش‌تر خواهد شد و کسب و کارها بیشتر متوقف خواهند شد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند