معاملات در کوتاه‌مدت کند می‌شود
حمیدرضا کاهدی
کارشناس بازار سرمایه

به‌نظر می‌رسد بازار سرمایه در کوتاه‌مدت نوسان رو به پایینی خواهد داشت و ممکن است معاملات تا حدی کند شود اما روند رو به رشد آن همچنان ادامه خواهد داشت و شاخص بورس یک‌میلیون و ششصد و یک‌میلیون و هفتصد را به‌راحتی رد می‌کند. نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که اکنون چشم‌انداز قیمت دلار افزایشی است به همین دلیل چشم‌انداز بازار سرمایه هم افزایشی است. این روند افزایشی هم احتمالا ادامه‌دار خواهد بود چون هر شوکی که در بازار داشته باشیم این شوک در بازار سرمایه نیز خود را نشان خواهد داد. بنابراین ریزشی در بازار نخواهیم داشت و فقط ممکن است بازار تا مدتی کند شود ولی روند رو به رشد همچنان ادامه خواهد داشت و عامل اصلی آن هم دلار است.

 

منطقی بود بعد از رشد 25درصدی بازار اصلاح شود
مجتبی معتمدنیا
کارشناس بازار سرمایه

طبیعتا اصلاح ذات بازار است. بعد از یک رشد 25 درصدی متوالی که سهم‌ها داشتند منطقی است که اصلاح‌ کوتاه‌مدت داشته باشند. پیش‌بینی من این بود که اصلاح قیمت‌ها از یکشنبه شروع شود ولی حجم نقدینگی که در بازار است اصلا اجازه اصلاح را نداد. معتقدم بین 5 تا 10 درصد اصلاح قیمت خواهیم داشت. این زمان هم طولانی نخواهد بود و فکر می‌کنم سه روز معاملاتی حداکثر زمان اصلاحی است که بازار می‌تواند داشته باشد. طبیعتا موضوعی که وجود دارد این است که دولت و حاکمیت از بازار سرمایه حمایت می‌کنند و هر زمان احساس خطر کنند که اصلاح قیمت‌ها منجر به ناامیدی فعالان و خریداران شود با یک مصوبه بازار را به بالا هدایت خواهند کرد. شاهد این ادعا هم مشوق‌‌هایی است که یک ماهه گذشته در بازار سرمایه وجود داشته و بی‌سابقه بوده است.

 

اصلاح صورت می‌گیرد اما روند بازار مثبت خواهد بود
همایون دارابی
تحلیلگر بازار سرمایه

اصلاح قیمت‌ها طبیعت بازار سرمایه است. هر دوره استراحت و اصلاحی در دست به‌دست شدن سهام‌ اتفاق می‌افتد که طبیعی است و اصلا عجیب نیست. قطعا همچنان جریان کلی بازار مثبت خواهد بود، به همین دلیل نگرانی خاصی وجود ندارد و روند معاملات طبیعی است. مدت زمان این افت‌ هم بستگی به میزان پولی که وارد بازار می‌شود دارد اما در کل با قطعیت می‌توان گفت نگرانی‌ای وجود ندارد.

 

ممکن است بازار استراحت کوتاهی کند
محسن رحمتی
کارشناس بازار سرمایه

 ‌ممکن است بازار در محدوده یک‌میلیون و پانصد استراحت کوتاهی داشته باشد اما این استراحت خیلی طولانی نیست و روند کلی بازار تغییر نخواهد کرد. فقط ممکن است در این محدوده مقداری استراحت کند. دلیل این مقاومت هم مشخص و بحث‌های روانی در بازار است. بسیاری از سرمایه‌داران محدوده‌هایی را برای خود درنظر می‌گیرند که این محدوده‌ها حول و حوش اعداد رند است؛ یعنی جایی که معمولا سرمایه‌گذاران سعی بر فروش و شناسایی سود خود می‌کنند. بنابراین همواره یکی از مقاومت‌هایی که در هر بازاری هست روی اعداد رند اتفاق می‌افتد. بازار سرمایه حول و حوش عدد یک‌میلیون و پانصد مقداری استراحت می‌کند و این مساله از قبل نیز قابل پیش‌بینی بود. مخصوصا با رشد سنگینی که در این مدت در بازار اتفاق افتاده بود. مدت زمان این استراحت چندان قابل پیش‌بینی نیست اما قطعا روند رشد بازار متوقف نمی‌شود. تنها می‌توان این پیش‌بینی را ارائه داد که احتمالا بازار به مدت یک هفته تا 10 روز متعادل‌تر از قبل شود.

 

مقاومت بازار در شاخص فعلی کوتاه‌مدت است
سام‌الدین جعفری
تحلیلگر بازار سرمایه

 بازار در کانال یک‌میلیون و پانصد مقاومت نشان داد و این مقاومت هم قابل پیش‌بینی بود. از سوی دیگر این مقاومت و اصلاح احتمالی کوتاه‌مدت است و ممکن است سه یا چهار روز طول بکشد و بعد از آن دوباره بازار رشد خود را ادامه خواهد داد.

 

اصلاح قیمت‌ها باید در شاخص یک میلیون و سیصد و هفتاد اتفاق می‌افتاد
حسین سلیمی
تحلیلگر بازار سرمایه

 پیش‌بینی می‌شد در شاخص یک میلیون و سیصد و هفتاد هزار واحد شاهد اصلاح بازار باشیم اما این اتفاق نیفتاد. دلیل آن هم سیاست‌های حمایتی دولت و تداوم ورود نقدینگی به بازار بود که اجازه نداد شاخص در یک‌میلیون و سیصد و هفتاد هزار واحد اصلاح شود. اکنون نیز پیش‌بینی می‌شود در صورت عدم دخالت دولتمردان در اعداد فعلی شاهد اصلاح شاخص باشیم. البته بازهم تاکید می‌کنم که این اتفاق در صورتی می‌افتد که دولت دخالتی نکند.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند