در بازار پایه نیز دیروز وضعیت مشابهی را شاهد بودیم. جایی که ۸۳ درصد از نمادهای فعال با رشد قیمت همراه شدند و شاهد تشکیل صف خرید ۸۲۲ میلیارد تومانی در ۱۰۲ نماد فعال بازار پایه (۸۷ درصد از سبزپوشان این بازار) بودیم. روز گذشته نماد معاملاتی شرکت‌های سنگ‌آهن گهرزمین، سرمایه‌گذاری صبا تامین، پتروشیمی مارون، فرابورس ایران و پتروشیمی تندگویان در مجموع با اثر ۶۶ واحدی بیشترین تاثیر بر رشد شاخص کل فرابورس ایران را به عهده داشتند. در مجموع دیروز ۲ میلیارد و ۶۴۵ میلیون سهم به ارزش ۳۳۷۴ میلیارد تومان در بازارهای اول، دوم و پایه فرابورس (معاملات خرد) دادوستد شد.

روی خط کدال

روز گذشته گزارش فعالیت ماهانه صنایع بهداشتی ساینا برای دوره یک‌ماهه منتهی به ۳۱ فروردین ۹۹ روی سامانه کدال قرار گرفت. «ساینا» درحالی از ابتدای سال مالی (پایان آذر ۹۸) تا پایان فروردین ۹۹ به فروش ۲/ ۶۷ میلیارد تومانی دست یافته است که ۴/ ۱۱ میلیارد تومان از این رقم به فروش فروردین‌ماه این شرکت اختصاص دارد. فروش فروردین «ساینا» نسبت به اسفند ۹۸ با کاهش ۵۶ درصدی مواجه شده، اما فروش چهارماهه این شرکت نسبت به مدت مشابه چهارماه سال گذشته با رشد ۳۱درصدی همراه شده است. صنایع بهداشتی ساینا درحالی در فروردین۹۹ مجموعا ۱۹۷۵ تن محصول فروش داشته که درماه قبل مجموع کل فروش اسفندماه شرکت ۴۵۹۸ تن بوده است.

همچنین دیروز شاهد انتشار گزارش فعالیت ماهانه شرکت تولید مواد اولیه دارویی البرز بالک برای دوره یک‌ماهه منتهی به ۳۱ فروردین ۹۹ روی سامانه کدال بودیم. «دبالک» در دوره یک ماهه منتهی به ۳۱ فروردین ۹۹ به فروش ۲/ ۹ میلیارد تومانی دست یافته است که نسبت به اسفند ۹۸ با کاهش ۲۵ درصدی مواجه شده است. با این حال فروش فروردین «دبالک» در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با رشد ۱۰۲ درصدی همراه شده است. شرکت تولید مواد اولیه دارویی البرز بالک درحالی طی فروردین مجموعا ۱۲۹۱۲ کیلوگرم محصول فروش داشته است که در ماه قبل میزان فروشی بالغ بر ۱۱۹۳۶ کیلوگرم داشته است. با این حال کاهش نرخ فروش محصولات سبب کاهش مجموع قیمت فروش محصولات این شرکت شده است.

روز گذشته شرکت داروسازی کاسپین تامین با ارسال اطلاعات با اهمیت روی سامانه کدال درخصوص محصول رانیتیدین شفاف‌سازی کرد و با توقف نماد معاملاتی مواجه شد. «کاسپین» در این اطلاعیه اعلام کرد پیرو ابلاغ سامان غذا و دارو مورخ ۱۹ فروردین ۹۹ مبنی بر توقف تولید و توزیع محصولات رانیتیدین در اشکال قرص و آمپول تزریقی به‌دلیل وجود ناخالصی ماده نیتروزامین از نوع NDMA در فرآورده‌های دارویی رانیتیدین به‌دلیل ممنوعیت اعلام شده از سوی سازمان غذا و دارو تولید این محصول به‌طور کامل متوقف شده و همچنین سفارشات خرید مواد اولیه و ملزومات مربوط به آمپول رانیتیدین فعلا متوقف شده است. این شرکت افزود: تاکنون هیچ‌گونه گزارشی مبنی بر وجود ناخالصی در محصول تزریقی رانیتیدین کاسپین تامین دریافت نشده و توقف تولید و فروش براساس نامه سازمان غذا و دارو صورت پذیرفته و همچین اقدام لازم جهت جایگزینی سهم محصول فوق در بودجه تولید و فروش سال‌جاری درحال انجام است. «کاسپین» همچنین دیروز اعلام کرد گزارش توجیهی هیات‌مدیره برای پیشنهاد افزایش سرمایه از مبلغ ۴۵ میلیارد تومان به مبلغ ۷۰ میلیارد تومان (معادل ۵۶ درصد) از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور ایجاد منابع مالی جهت خرید تجهیزات تولیدی (یک دستگاه بلیستر کارتونیگ) با هدف افزایش ظرفیت تولید که در تاریخ ۳ اردیبهشت ۹۸ به تصویب هیات‌مدیره رسیده و برای اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده است.

«کرونا۲» قابل فروش شد

در میان خبرهای پیرامونی، فروش اوراق «کرونا۲» از روز گذشته امکان‌پذیر شد. چندی پیش فرابورس ایران با هدف همراهی بازار سرمایه در زمینه مقابله با ویروس کرونا، فراخوان تامین مالی جمعی در راستای مقابله با این بیماری را منتشر کرد و از اواخر اسفندماه ۹۸ تا پایان اردیبهشت‌ماه ۹۹ به‌عنوان عامل تامین مالی جمعی درحال جمع‌آوری وجوه از طریق دو نماد «کرونا ۱»و «کرونا۲» است. با خرید اوراق گواهی نیکوکاری در نماد «کرونا۱» اصل و منافع مبالغ، اهدا می‌شود و با خرید نماد ‌‌«کرونا۲» اصل مبلغ تامین‌شده به تشخیص امین، سرمایه‌گذاری شده و منافع حاصل از سرمایه‌گذاری در ‌اهداف نیکوکارانه به‌کار می‌رود. براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی فرابورس، تا پایان فروردین‌ماه جاری نزدیک به ۱۹۵ میلیارد ریال برای کمک به تامین هزینه‌های اقتصادی مقابله با بیماری کرونا با خرید اوراق «کرونا۱» و «کرونا۲» از سوی اهالی بازار سهام جمع‌آوری شده است. در این خصوص روز گذشته محمد صادق غزنوی، مدیر عملیات بازار فرابورس ایران گفت: از آنجا که در این طرح تامین مالی جمعی در نماد معاملاتی «کرونا۲» صرفا منافع حاصل از مبالغ پرداخت شده اهدا خواهد شد و اصل آن در صورت تمایل اهدا‌کننده، قابل بازگشت است، از چهارشنبه ۳ اردیبهشت فروش نماد «کرونا۲» برای کسانی که تا پایان فروردین‌ماه این نماد را خریداری‌ کرده‌اند، امکان‌پذیر شد. همچنین فروش این نماد هم از طریق معاملات برخط و هم از طریق کارگزاری‌ها امکان‌پذیر است و نحوه پرداخت نیز به‌صورت T+۱ خواهد بود.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند