مزایای شرکتی:

۱- موافقت با اصول حاکمیت شرکتی و مسوولیت اجتماعی می‌تواند مزایایی هم برای صاحبان و هم برای مدیران شرکت‌ها داشته باشد و سطح شفافیت سازمانی را افزایش دهد.

۲- بهبود دسترسی به بازارهای سرمایه و بازارهای مالی.

۳- کمک به باقی‌ماندن در محیط به‌ شدت رقابتی (از طریق ادغام، مالکیت، مشارکت و کاهش ریسک).

۴- فراهم‌ کردن سیاست خروج (exit policy) و اطمینان‌یافتن از انتقال بی‌دردسر ثروت و دارایی‌های خانوادگی از یک نسل‌به‌نسل دیگر، همچنین کاهش احتمال وقوع تعارض بر سر عایدی‌ها (برای سرمایه‌گذاران بسیار مهم است).

نکته قابل تامل: اتخاذ روش‌های کارآمد حاکمیت شرکتی و پذیرش مسوولیت اجتماعی از طرف شرکت‌ها سبب می‌شود کنترل داخلی شرکت‌ها بهتر انجام شود و بهره‌وری شرکت افزایش یابد و نهایتا راه را برای امکان رشد شرکت‌ها، توانایی جذب سرمایه‌گذاران (در سطح ملی و خارج از کشور) و نیز کاهش هزینه‌های ناشی از وام یا بدهی شرکت‌ها هموار کند. ازسوی‌دیگر، بسیاری از کسب‌وکارهایی که به‌دنبال سرمایه و منابع جدید هستند، اغلب در مواقع بحرانی خود را مجبور می‌بینند که به‌طور جدی «حاکمیت شرکتی و مسوولیت اجتماعی» را بپذیرند و ساختار شرکتشان را دوباره براین اساس تشکیل بدهند. بازگشت آرامش و روال عادی بازار در هنگامی که بنیان‌گذاران خود را در نقش سرمایه‌گذار و شرکای بالقوه‌ می‌بینند اطمینان بیشتری برای سرمایه‌گذاری و گسترش عملکرد شرکت خواهند داشت. مزایایی که برای سهامداران دارد:

۱- فراهم‌کردن انگیزه‌های مناسب برای مدیریت و هیات‌مدیره به‌منظور پیگیری اهدافی در راستای منافع شرکت

۲- تسهیل فرآیند نظارت موثر بر مدیران

۳- تضمین امنیت بیشتر به سهامداران در مورد سرمایه‌شان

۴- اطمینان‌دادن به سهامداران از اینکه به‌اندازه کافی از تصمیمات مربوط به مسائل اساسی شرکت (مانند اصلاحات قانونی یا قوانین مربوط به ادغام، فروش دارایی‌ها و نظایر آن) آگاه خواهند شد.

مزایایی که برای اقتصاد ملی دارد:

تمامی شواهد تجربی و همچنین تحقیقاتی که در سال‌های اخیر انجام شده‌اند، حاکمیت شرکتی و پذیرش مسوولیت‌های جامعه را تایید می‌کنند. این پژوهش‌ها دریافته‌اند بیش از ۸۴درصد سرمایه‌گذاران سازمانی جهان حاضرند برای سهام یک شرکت با حاکمیت شرکتی و مسوولیت‌پذیری اجتماعی خوب، پول زیادی پرداخت کنند، اما در شرکتی که از لحاظ حاکمیت شرکتی و عدم پذیرش مسوولیت دارد و در این حوزه ضعیف عمل می‌کند (با وجود سابقه مالی خوب)، سرمایه‌گذاری نکنند. موافقت با اصول حاکمیت شرکتی و پذیرش مسوولیت اجتماعی می‌تواند نقش مهمی در ارتقای ارزش شرکت‌ها بازی کند. حالا که پذیره‌نویسی و فرآیند تامین مالی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از طریق فرابورس آماده شده است، این اقدام هدفمند نماد مسوولیت اجتماعی در کشور شده است، اعتبار لازم برای اجرای شیوه‌های حاکمیت شرکتی و مسوولیت اجتماعی برای همگان وجود دارد و استقبال تمام شرکت‌ها و تشکیلات اقتصادی کشور که درگیر این موضوع است، باید حمایت حداکثری در زمان اعلامی فرابورس بابت این ابزار جدید مالی که در دسترس است، انجام شود.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند