سهم معاملات دیروز هم از این رشد بیش از ۳/ ۲ درصد است. این رشد دماسنج اصلی بورس تهران طی معاملات روز گذشته درحالی بود که نماگر هموزن با اثرپذیری یکسان از نمادها حدود ۶/ ۱ درصد به ارتفاع خود افزود. شتاب بیشتر رشد دماسنج اصلی بازار در قیاس با شاخص هموزن در پی اقبال بیشتر سهامداران به نمادهای بزرگ و عموما کالامحور بورس تهران در روز گذشته بود. با رشد روز گذشته بازدهی بورس تهران از ابتدای سال‌جاری به ۱۶۵ درصد رسید. این درحالی است که طی همین مدت نماگر هموزن با رشد بیش از ۳۶۲ درصدی همراه شده است.

دیروز جایگاه‌های بالای فهرست نمادها با بیشترین اثرگذاری بر شاخص کل در انحصار بزرگ‌ترین بنگاه‌های بورسی قرار گرفت. در صدر این فهرست «فولاد» به‌عنوان دومین نماد بزرگ بازار قرار داشت. سهام فولادمبارکه اصفهان از نیمه معاملات دیروز مازاد تقاضا در سقف قیمتی مجاز روزانه (صف خرید) را تجربه می‌کرد. در پایان معاملات روز گذشته این نماد با رشد بیش از ۴ درصدی ارزش بازار توانست اثرگذاری مثبت ۹۳۱ واحدی بر نماگر اصلی بورس تهران داشته باشد. «فارس» نیز به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت بورسی (به لحاظ ارزش بازار) در روز گذشته ۱/ ۳ درصد به ارزش بازار خود افزود و به همین واسطه توانست موجب حمایت ۸۱۵ واحدی از شاخص کل شود. سومین نماد بورسی با بیشترین ارزش بازار هم در روز گذشته سومین نماد با بیشترین اثرگذاری بر دماسنج اصلی بازار بود. «فملی» در ساعت پایانی معاملات روز گذشته صف خرید را تجربه می‌کرد و در پایان بازار به‌واسطه رشد ۹/ ۳ درصدی قیمت پایانی (قیمت سهم در طول یک جلسه معاملاتی) توانست حمایت ۶۸۹ واحدی از شاخص کل به‌عمل آورد. از دیگر نمادهایی که دیروز سهم زیادی در رشد ۱۰ هزار و ۷۶۲ واحدی شاخص کل داشتند می‌توان به «پارس»، «وامید»، «کگل»، «شتران» و «شبندر» اشاره کرد.

در اغلب جلسات معاملاتی اخیر محوریت بازار سهام با نمادهای خودرویی و بانکی بود. اما در روز گذشته این صنایع کامودیتی‌محور بازار بودند که بازوی اصلی رشد بورس تهران بودند. در این بین فلزات اساسی حدود ۵۳۶ میلیارد تومان از ۳ هزار و ۹۲۷ میلیارد تومان معامله خرد بورس تهران را به خود اختصاص داد و در صدر فهرست صنایع با بیشترین ارزش معاملات قرار گرفت. به‌واسطه این حجم از معاملات متوسط قیمت‌ها در این صنعت بیش از ۵/ ۳ درصد رشد کرد. این رشد شاخص صنعت در پی افزایش ارزش بازار ۱۹ نماد از ۲۲ نماد این صنعت بورسی بود.

دومین صنعت با بیشترین ارزش معاملات در روز گذشته گروه خودرو و ساخت قطعات بود. نمادهای این گروه در مجموع ۵۳۴ میلیارد تومان معامله شدند. درحالی بسیاری از نمادهای کوچک‌تر این صنعت با رشدهای بالایی همراه شدند که به‌دلیل افت ارزش بازار بزرگانی مانند «خودرو» و «خپارس» شاخص این صنعت تنها ۴/ ۰ درصد به ارتفاع خود افزود. در این گروه «خرینگ» پس از انتشار اطلاعات حاصل از کنفرانس خبری در روز گذشته بازگشایی شد. شرکت رینگ‌سازی مشهد در این اطلاعیه گفته است قیمت فروش محصولاتش به تبع بالا رفتن بهای تمام شده افزایش خواهد یافت. همچنین «خرینگ» در اطلاعیه مذکور ورود به حوزه تولید لاستیک در کنار رینگ را کاملا قابل توجیه دانست. این نماد در روز گذشته ۶/ ۹ درصد دیگر رشد کرد تا بازدهی آن از ابتدای بهمن ماه به ۶۸ درصد برسد. در این گروه «ختوقا» نیز در عصر روز شنبه خبر از پیشنهاد افزایش سرمایه توسط هیات‌مدیره این شرکت داد. طبق اطلاعیه شرکت گروه صنعتی قطعات اتومبیل ایران این افزایش سرمایه ۱۲۴۴ درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و به منظور اصلاح ساختار مالی شرکت خواهد بود.

از دیگر صنایع جالب توجه در معاملات روز گذشته می‌توان به کانه‌های فلزی، فرآورده‌های نفتی، محصولات شیمیایی و بانک‌ها اشاره کرد. معدنی‌ها در روز گذشته همراه با ۱۸۳ میلیارد تومان معامله به رشد بیش از ۲/ ۳ درصدی شاخص صنعت دست یافت. در گروه فرآورده‌های نفتی هم به‌واسطه ۲۲۵ میلیارد تومان معامله شاهد رشد بیش از ۷/ ۳ درصدی متوسط قیمت‌ها بودیم.

شیمیایی‌ها نیز در روز گذشته با ۴۲۶ میلیارد تومان معامله سومین صنعت بورسی با بیشترین ارزش معاملات بودند. شاخص این صنعت نیز در روز گذشته با رشد ۳/ ۳ درصدی همراه شد. اما در گروه بانک‌ها با وجود ۲۴۷ میلیارد تومان معامله نماگر صنعت مسیر نزولی را پیمود و بیش از ۲/ ۰ درصد از ارتفاع خود را از دست داد.

«پاکشو» عصر روز شنبه در گزارشی اعلام کرد: بازرس قانونی طی بررسی خود نسبت به رعایت مفاد ماده ۱۲۹ قانون تجارت درخصوص خرید ۲۰ درصد از سهام شرکت آریان کیمیا تک (سهامی خاص) از گروه صنعتی گلرنگ (سهامی خاص) به مورد خاصی برخورد نکرده است. طبق اطلاعیه افشای اطلاعات با اهمیت «پاکشو»، این شرکت در ۱۳ مهر ماه سال‌جاری ۱۰۰ میلیون سهم شرکت آریان کیمیا تک (سهامی خاص) را به مبلغ ۵/ ۹۸ میلیارد تومان از گروه صنعتی گلرنگ خریداری کرده است.

روز گذشته «فولاد» با ۱۸۰ میلیارد تومان معامله، پرمعامله‌ترین نماد بورس تهران بود. بعد از فولادمبارکه «خپارس» با ۱۲۳ میلیارد تومان معامله در جایگاه دوم قرار گرفت. از دیگر نمادهایی که در روز گذشته معاملات با ارزشی داشتند می‌توان به «خساپا» با بیش از ۹۴ میلیارد تومان معامله، «خودرو» با حدود ۸۵ میلیارد تومان معامله و همچنین ملی مس ایران با ارزش معاملات ۸۵ میلیارد تومانی اشاره کرد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
32 نفر این پست را پسندیده اند