بهادر بیژنی افزود: سرمایه‌گذاران خارجی که در بازار ایران اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند با دید بلندمدت وارد این بازار می‌شوند که این موضوع یکی از ویژگی‌های مهم ورود سرمایه‌گذاران خارجی در بازار سرمایه ایران محسوب می‌شود.

وی به تنش‌های اخیر بین ایران و آمریکا و تاثیر آن بر ورود سرمایه‌گذاران خارجی در بازار سرمایه ایران اشاره کرد و با بیان اینکه اتفاقاتی که به‌صورت کوتاه‌مدت در کشور رخ می‌دهد ممکن است بر بازار تاثیرگذار باشند، گفت: اگر کسی با نگاه کوتاه‌مدت وارد بازار سرمایه شده باشد تحت‌تاثیر این اتفاقات قرار می‌گیرد و به سرعت با ضرر و زیان‌های متحمل شده اقدام به خروج از این بازار خواهد کرد. اما افرادی مانند سرمایه‌گذاران خارجی که با دید بلندمدت وارد این بازار می‌شوند به‌دلیل اتفاقات رخ‌داده از این بازار خارج نمی‌شوند، به همین دلیل با توجه به تنش‌های اخیر تغییری در ارزش سرمایه‌گذاری خارجی بازار سرمایه ایران رخ نداده است. بیژنی با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاران خارجی با این تصور وارد بازار ایران نمی‌شوند که به سرعت و در واکنش به اتفاقات ناگهانی اقدام به خروج از بازار بگیرند، اظهار کرد: اتفاقات رخ داده در چند وقت اخیر همه را متاثر کرد، اما زمانی که بحث سرمایه‌گذاری در بازار سهام ایران برای یک سرمایه‌گذار خارجی مطرح می‌شود با دید درازمدت وارد بازار می‌شود، این چند وقت که بازار را مورد نظارت قرار دادیم شاهد بودیم که بیشتر،  سرمایه‌گذاران داخلی بودند که از ترس ضرر و زیان به سرعت اقدام به خروج سرمایه‌های خود از بازار کردند و زمینه ریزش سنگین شاخص بورس را در بازار فراهم کردند.

مشاور رئیس سازمان بورس اظهار کرد: سرمایه‌گذاران خارجی افقی را برای سرمایه‌گذاری در بازارهای ایران متصور هستند، به همین دلیل در اتفاق اخیر شاهد خروج سرمایه‌گذاران خارجی از این بازار و کاهش ورود نقدینگی در این بازار نبوده‌ایم.

وی با بیان اینکه جذب سرمایه‌گذاران خارجی بخشی از روند بین‌المللی‌شدن بازار سرمایه محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: در چند وقت اخیر دستورالعملی را در زمینه بین‌المللی شدن بازار سرمایه در دستور کار قرار دادیم که در این زمینه برنامه اصلی سازمان بورس ایجاد ارتباط با دنیا و فعالان بازار سرمایه است که آن را اجرایی خواهیم کرد. بیژنی خاطرنشان کرد: از زمان تغییر و تحول در سیستم حکومتی آمریکا تلاش خود را در راستای بین‌المللی شدن بازار سرمایه قرار داده‌ایم، مهم‌ترین اقدام ما در این زمینه تصویب مقررات به منظور تسهیل سرمایه‌گذاری خارجی در ایران و بین‌المللی شدن بورس ایران بود.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند