انتشار«سهام عادی با سود غیرعادی»

مترجم کتاب در مقدمه خود نوشته است: فیلیپ فیشر انسانی خودساخته است که از سال ۱۹۳۱ تا ۱۹۹۹ یعنی نزدیک به هفتاد سال به مشاوره سرمایه‌گذاری و سبدگردانی اشتغال داشت. طی این مدت مشتریان زیادی از خدمات او بهره گرفتند و همگی شاهد سودهای زیادی در سبد خود بودند. پایه روش او بر مبنای کشف شرکت‌های تازنده است. شرکت‌هایی که می‌توانند طی چند سال رشدهای نجومی داشته و سود خود را چند برابر کنند. دیدگاه سرمایه‌گذاری او بسیار بلندمدت است و نقل قولی وجود دارد که می‌گوید: زمان فروش یک سهم خوب، «تقریبا هیچ وقت» است.

وارن بافت سرمایه‌گذار افسانه‌ای و نام‌آشنای کتاب حاضر را کتابی بسیار بسیار خوب نامیده است. مشهور است که او خود را ۸۵ درصد پیروی بنجامین گراهام، مبدع روش سرمایه‌گذاری ارزنده، و ۱۵ درصد پیروی فیلیپ فیشر مبدع سرمایه‌گذاری تازنده می‌داند. فیلیپ فیشر نوشته‌های دیگری نیز دارد ولی کتاب سهام عادی با سود غیرعادی، محوری‌ترین ایده‌های او را بیان می‌کند.

این کتاب اولین بار در سال ۱۹۵۷ میلادی نگاشته شده و سپس در اواخر ۱۹۵۹ ویرایش شده است. با این وجود هنگام مطالعه کتاب ایده‌های آن اصلا قدیمی به‌نظر نمی‌رسند؛ البته به جز مواردی نظیر همه‌گیر شدن معاملات آنلاین که پیشرفت‌های فناورانه فضای کار را تغییر داشته باشند. همچنین هنگام ترجمه کتاب برایم جالب بود که آقای فیشر خیلی پیش‌تر از راه افتادن «سیلیکون ولی» و ظهور صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه، ایده‌هایی مطرح کرده است که می‌تواند در ارزیابی شرکت‌های نوپا یا اصطلاحا استارت‌آپ نیز راهگشا باشند. فیلیپ فیشر در این کتاب با همان سادگی و صفای خود سعی کرده است کلیدهای موفقیت خود را به نگارش درآورد. با این وجود باید توجه داشت که مسیر موفقیت هر شخص در بورس، مانند لباسی است که بر تن او دوخته شده است؛ می‌توان از او ایده گرفت ولی نباید درست عین او حرکت کرد. او در این کتاب چیکیده‌ای از تجربیات خود را در پیدا کردن سهام شرکت‌هایی که پتانسیل رشد تازنده دارند، به خوانندگان ارائه کرده است.