علیرضا صالح، رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی در دیدار با رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اینکه درحال‌حاضر میزان واگذاری‌های صورت‌گرفته از سوی سازمان خصوصی‌سازی رقمی حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: از مجموع کل واگذاری‌ها رقم محدودی در سطح ۵ هزار میلیارد تومان یعنی ۳ تا ۴ درصد از واگذاری‌ها دچار مشکل و بعضا منجر به تشکیل پرونده قضایی شده است. ولی متاسفانه تصویر شکل‌گرفته در اذهان مردم فراتر از این درصد است که باید رفع شود. صالح با برشمردن برنامه‌های سازمان خصوصی‌سازی گفت: اولین برنامه سازمان، شفاف‌سازی در سازمان خصوصی‌سازی است. اطلاعاتی نداریم که در سازمان خصوصی‌سازی جنبه محرمانه داشته باشد. به همین لحاظ یکی از کارهایی که در دستور کار داریم این است که همه اطلاعات واگذاری‌ها چه قبل و چه بعد از واگذاری را در سایت سازمان خصوصی‌سازی قرار دهیم تا مردم هر زمان که اراده کنند بتوانند سازمان خصوصی‌سازی را رصد کنند. وی ادامه داد: برنامه دوم اینکه واگذاری‌ها را از طریق بورس انجام بدهیم؛ بنابراین بحث‌های مزایده، پاکت و مذاکره جمع می‌شود. تقریبا دیگر بحث مذاکره بسته‌شده و تلاش می‌کنیم مزایده از طریق تابلوی بورس صورت گیرد. از این جهت دنبال بازار سوم هستیم و مجوز آن را تقریبا گرفته‌ایم و درحال آماده‌سازی آن هستیم.

رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی تصریح کرد: نکته بعدی بحث احراز اهلیت است که آیین‌نامه دستورالعمل شناسایی مشتریان راهبردی و اهلیت را تصویب کرده‌ایم و قرار است همراه با واگذاری‌ها این دستورالعمل را نیز فراخوان ‌کنیم. کمیته‌های این آیین‌نامه را تشکیل داده‌ایم که خواهش می‌کنیم یک نفر از سازمان بازرسی به‌عنوان عضو این کمیته معرفی شود. صالح درباره تعیین تکلیف سهام‌عدالت نیز اظهار کرد: یکی از برنامه‌های دیگر سازمان خصوصی‌سازی این است که تا آبان ۹۹ سهام‌عدالت را آزادسازی کنیم و دراختیار مردم قرار دهیم. صالح درخصوص سود سهام‌عدالت توضیح داد: رقم دقیق این سود فعلا مشخص نیست و باید در ابتدا سود مدنظر از شرکت‌ها دریافت و سپس به حساب دارندگان سهم واریز شود.

وی اضافه کرد: برای مشخص شدن اینکه چه میزان سود سهام به مردم تعلق می‌گیرد باید تا ماه بهمن صبر کرد، اما به‌طور حتم در اسفندماه سود در نظر گرفته شده برای مشمولان سهام‌عدالت به حساب آنها واریز می‌شود. صالح در ادامه افزود: سود‌هایی که از سوی شرکت‌ها در اختیار ما قرار می‌گیرد برای مردم است؛ بنابراین هر میزان سود به حساب سازمان خصوصی‌سازی واریز شود تا رقم آخر به مردم پرداخت خواهیم کرد. صالح در پاسخ پرسشی مبنی بر اینکه در ابتدا قرار بود سود سهام‌عدالت در ماه آذر به حساب مشمولان پرداخت شود، درحالی‌که زمان تعیین شده عقب افتاده است، گفت: طبق قانون شرکت‌ها هشت ماه فرصت دارند سود خود را در اختیار ما قرار دهند و با توجه به اینکه مجامع آنها در تیرماه برگزار شد تا پایان بهمن فرصت دارند که سود سهام‌عدالت را به‌حساب سازمان خصوصی‌سازی واریز کنند.

وی با بیان اینکه سهام‌عدالت تا آبان سال ۹۹ آزادسازی می‌شود و در اختیار مردم قرار می‌گیرد افزود: یکی از اهداف اصل ۴۴ قانون‌اساسی، تشویق مردم برای سرمایه‌گذاری در بورس است که امیدواریم این امر هرچه زودتر با آزادسازی سهام‌عدالت، محقق شود. رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی همچنین گفت: درحال‌حاضر برگه‌های عضویت سهامداری ملاک بهره‌مندی مشمولان طرح توزیع سهام‌عدالت نیست، چراکه امکان دارد در فرآیند تکمیل، ثبت‌نام نهایی دارندگان این برگه‌ها انجام نشده باشد. بر این اساس فعلا برگه‌ای تحت عنوان برگ سهامداری به مشمولان نهایی تهیه و ارائه داده نشده است و این برگه‌ها قابل خرید و فروش و انتقال به غیر نخواهد بود.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند