علی عبداللهی، رئیس مرکز فناوری اطلاعات وزارت امور اقتصادی و دارایی با بیان این مطلب، افزود: اقتصاد هوشمند مبتنی بر فناوری‌های هوشمند، خود تطبیق و یادگیرنده است که منجر به اتخاذ تصمیمات بهینه و تخصیص بهینه منابع می‌شود. هدف اصلی اقتصاد هوشمند هم افزایش رفاه، ثروت‌آفرینی و خلق مدل‌های کسب‌وکار جدید و غایت نهایی آن توسعه مستمر است. رئیس مرکز فناوری اطلاعات وزارت امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: اما برای دستیابی به مدل اقتصاد هوشمند باید در همه حوزه‌ها ورود کرد و یکی از بخش‌های مهم این مدل، طراحی سازوکار بازار سرمایه هوشمند است. عبداللهی با طرح این پرسش که تفاوت بازار سرمایه هوشمند با بازار سرمایه دیجیتال چیست؟ عنوان کرد: حد فاصل بازار سرمایه دیجیتال و هوشمند همین معاملات الگوریتمی است. یعنی جایی که الگوریتم‌ها و ماشین‌ها شروع به داد و ستد می‌کنند.

وی با بیان اینکه معاملات الگوریتمی خود در سطوح مختلف قابل شناسایی است، افزود: در سطح یک معاملات الگوریتمی یک هدف تعیین می‌شود و براساس الگوریتم‌های طراحی شده داد و ستد در حالت بهینه انجام می‌شود. اگر بخواهم جمع‌بندی کنم، یکی از مصادیق بارز اقتصاد هوشمند می‌تواند معاملات الگوریتمی در بازار سرمایه باشد و روندهای دنیا این موضوع را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: در ماه قبل میلادی حجم معاملات و سرمایه‌گذاری‌هایی که توسط ماشین‌ها در بورس آمریکا انجام شد، از میزان معاملاتی که توسط انسان انجام شد پیشی گرفت و میلیاردها دلار توسط ماشین‌ها، هوش مصنوعی و الگوریتم‌ها جابه‌جا شد. این نشان می‌دهد که اتفاقات بزرگی در دنیا می‌افتد و ما هم باید به سمت آن برویم. عبداللهی افزود: مدلی که امروز در بازار سرمایه ما آغاز شده سطح یک این معاملات است. اما ما باید به سطح هوشمندی نوع ۲ برسیم. نوع ۲ چیست؟ اینکه الگوریتم‌ها با استفاده از مکانیزم‌های یادگیری (learning) و مخصوصا یادگیری عمقی (deep learning) به سطحی از هوشمندی برسند که اساسا خودشان بتوانند هدف‌ها را حتی تعدیل و بهینه کنند و آن معاملات را انجام دهند و کاربر را به هدف غایی نزدیک کنند.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات وزارت امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه اقتصاد هوشمند از جمله معاملات الگوریتمی به معنای خروج رفتار انسانی از فعالیت‌های اقتصادی نیست، گفت: در اقتصاد هوشمند نقش انسان در کارهای عملیاتی و روزمره کمرنگ‌تر می‌شود اما در حوزه‌های سیاست‌گذاری و طراحی نقش بیشتری ایفا می‌کند. عبداللهی به اهمیت اقتصاد هوشمند و معاملات الگوریتمی اشاره کرد و ادامه داد: همان‌طور که راه‌اندازی معاملات آنلاین حجم و ارزش معاملات در بازار سرمایه را افزایش و محدودیت‌های مکانی و زمانی را کاهش داد معاملات الگوریتمی نیز به‌زعم ما می‌تواند باعث افزایش حجم و ارزش معاملات و کاهش محدودیت‌های زمانی و مکانی شود. البته گرچه افزایش حجم معاملات و ارزش معاملات می‌تواند تحت تاثیر متغیرهای دیگری مثل متغیرهای سیاسی و اقتصادی باشد، ولی به هر حال اگر این‌ها را خنثی بدانیم و فقط به نقش فناوری نگاه کنیم، اساسا معاملات الگوریتمی می‌تواند نقش بسیار مهمی در توسعه بازار سرمایه و به تبع آن در اقتصاد ملی ایفا کند؛ ما هم در وزارت اقتصاد از توسعه معاملات الگوریتمی استقبال و حمایت می‌کنیم. وی ادامه داد: با این حال برای توسعه این نوع معاملات راه زیادی پیش رو است و برای تحقق آن نیاز زیادی به فرهنگ‌سازی و آموزش داریم. زمانی شما در جمع خبرنگاران یا اهالی فن صحبت می‌کنید و زمانی نیاز است که مدل‌ها در سطح عملی برای کاربران تعریف شود به عبارتی باید ابزارها از جمله معاملات الگوریتمی جامعه‌پذیر شوند.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات وزارت امور اقتصادی و دارایی افزود: باید برای تحقق جامعه‌پذیری ابزارها و مدل‌های جدید از هر ابزاری بهره برد و در بحث معاملات الگوریتمی برگزاری رقابت معاملات الگوریتمی اقدامی نو و تاثیرگذار است. رویداد‌های این چنینی می‌تواند در جامعه‌پذیر کردن معاملات الگوریتمی فوق‌العاده کمک کند و البته بخش‌های مختلف جامعه با این موضوع بیشتر آشنا می‌شوند.

عبداللهی ادامه داد: حرکت به سمت فناوری‌های نو، از جمله فناوری‌های هوشمند، هوش مصنوعی، بلاک‌چین، اینترنت اشیاء و خیلی از فناوری‌های دیگر یک انتخاب نیست، یک الزام است. ما باید از این فناوری‌ها به موقع استفاده کنیم. اگر به‌دنبال استفاده از این فناوری‌ها نرویم، ریسک‌ها و تهدید‌های ناشی از آن به سمت ما می‌آید و آن زمان با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شویم. وی افزود: عوامل و مولفه‌های زیادی در اقتصاد هوشمند نقش ایفا می‌کنند، این عوامل تنها در سطح سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری نیست، بلکه در اکوسیستم و کل سیستم‌ها جاری است. مثل بورس، بازار سرمایه هوشمند، خزانه‌داری هوشمند، مالیات هوشمند، گمرک هوشمند و به همین ترتیب. بازار سرمایه هم به‌عنوان یکی از بخش‌های مهم اقتصاد می‌تواند در اقتصاد هوشمند نقش ایفا کند. رئیس مرکز فناوری اطلاعات وزارت امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: درحال‌حاضر بازار سرمایه آمادگی، قابلیت و پتانسیل حرکت به سمت اقتصاد هوشمند را دارد، چراکه درحال‌حاضر زیرساخت‌های دیجیتال و الکترونیکی آن به‌صورت یکپارچه و منسجم به سطح خوبی از بلوغ رسیده است. بازار سرمایه ما درحال‌حاضر از بلوغ نسبی خوبی برخوردار است و سامانه‌های نظارتی خوبی در آن شکل گرفته و یکی از محور‌های اصلی برنامه راهبردی اقتصاد هوشمند است. عبداللهی افزود: البته چالش‌هایی را هم در بازار سرمایه داریم که باید بر آنها غلبه کنیم. وی تاکید کرد: ازجمله به لحاظ فنی باید روی هسته معاملاتی اصلاحاتی انجام شود تا بتوانیم معاملات الگوریتمی را توسعه دهیم و به سمت معاملات پر بسامد (high frequency trading) برویم.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند