یاسر فلاح، مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس با اشاره به اینکه دومین دوره از سلسله رقابت‌های معاملات الگوریتمی بیست و هشتم دی تا ۳۰ بهمن ماه سال‌جاری برگزار می‌شود، گفت: درحال‌حاضر یکی از بحث‌های مهم بین‌المللی، اقتصاد هوشمند با ساختار مبتنی بر فناوری اطلاعات است و معاملات در بازاهای مالی دنیا نیز با عبور از الگوهای سنتی به سمت ابزارهای آی‌تی محور حرکت کرده است. فرآیند دادوستد در بازار سرمایه تغییرات قابل‌توجهی داشته‌ و اکنون به‌واسطه سیستم‌های الکترونیکی پیچیده، ابزارهای ساده و نمودارهای کاغذی جای خود را به الگوهای تماما الکترونیکی داده است. مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس، با اشاره به اینکه یکی از مصادیق بارز اقتصاد هوشمند، معاملات الگوریتمی در بازار سرمایه است، افزود: معاملات الگوریتمی به معنای استفاده از ماشین به جای انسان، در خرید و فروش سهام است. در این نوع دادوستد، سیستم با استفاده از داده‌ها و الگوها، زمان‌بندی، قیمت و حجم سفارشات را ثبت می‌کند.

فلاح با بیان اینکه بهره‌گیری از معاملات الگوریتمی به اتخاذ دقیق استراتژی‌های معاملاتی ختم می‌شود، ادامه داد: معاملات الگوریتمی به‌عنوان ابزار اتوماتیک خلق ثروت در بازار سرمایه، نقش شایعات را کمرنگ می‌کند و سدی در مقابل اغوای قیمتی است. در معاملات الگوریتمی، دانش مالی و فناوری اطلاعات ترکیب می‌شود و الگوریتم‌ها و هوش مصنوعی به کمک معامله‌گران می‌آیند تا بتوانند بازدهی بهتری در بازار سرمایه کسب کنند. مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس ضمن اشاره به اینکه این نوع معاملات حلقه پیوند دانشگاهیان و نخبگان به بازارهای مالی است، گفت: برنامه‌های رایانه‌ای تا حدود زیادی از خطاها دور هستند، بنابراین یکی از مهم‌ترین مزایای این نوع از معاملات کاهش خطاهای انسانی است. فلاح معاملات الگوریتمی را گامی به سوی تقویت بازار «تحلیل‌محور» دانست و عنوان کرد: با افزایش معاملات الگوریتمی دیگر شاهد پدیده‌هایی همچون صف‌نشینی، تقلید، سیگنال‌فروشی و تک‌سهم شدن افراد نخواهیم بود. معاملات الگوریتمی به اصلاح قیمت‎گذاری‎، افزایش نقدشوندگی‎ و حجم و رشد دادوستد در بازارسرمایه کمک می‌کند.

مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس ادامه داد: البته قرار نیست در معاملات الگوریتمی سیستم به‌طور کامل جایگزین انسان شود، بلکه دادوستد همچنان «انسان محور» است اما با سرعت بسیار بالاتری انجام خواهد شد. اتفاقا معاملات الگوریتمی برای نخبگان و فعالان حوزه رایانه و ‌آی‌تی فضای اشتغال جدید ایجاد می‌کند. از طرفی، با گسترش این نوع معاملات مشاغل جدید و شرکت‌های استارت‌آپی و دانش‌بنیان متولد خواهند شد که کار تخصصی آنها تولید الگوریتم برای بازار سرمایه است. وی در ادامه افزود: معاملات الگوریتمی در دنیا یکی از روش‌های اصلی معاملات بورسی است و بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته از این شیوه برای انجام معاملات استفاده می‌کنند و به‌صورت میانگین ۶۰ درصد معاملات بازارهای سرمایه در کشورهای توسعه‌یافته به روش معاملات الگوریتمی انجام می‌شود.

رئیس کمیته اجرایی دومین رقابت معاملات الگوریتمی ادامه داد: ادبیات معاملات الگوریتمی از دو سال پیش وارد فضای بازار سرمایه ایران شد و با حمایت‌های سازمان بورس و اوراق بهادار مسیر توسعه آن به سرعت طی شد. با این حال به‌رغم فراهم شدن بسترهای لازم این نوع معاملات در بازار سرمایه کشور، فرهنگ‌سازی در این زمینه امری ضروری است. مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس ادامه داد: افزایش ضریب نفوذ ابزارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات همچون معاملات الگوریتمی تنها از طریق آموزش و فرهنگ‌سازی امکان‌پذیر است. به همین منظور «مسابقه معاملات الگوریتمی بازار سرمایه» با مشارکت شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس و با همکاری بخش‌های مختلف سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر ارکان بازار سرمایه و نهادهای مالی، طراحی شد و امیدواریم با برپایی این مسابقه ضمن توسعه فرهنگ سرمایه‌گذاری و بسط مفاهیم مالی، شاهد افزایش سهم معاملات الگوریتمی در بازار باشیم. فلاح ادامه داد: برگزاری رقابت معاملات الگوریتمی، پیام روشن ورود هوش مصنوعی و نرم‌افزارهای رایانه‌ای به بازار مالی کشور است و در روزهای نه‌چندان دور فارغ‌التحصیلان رشته آمار، فیزیک کوانتوم، کامپیوتر، ریاضی، برق و کنترل در کنار متخصصان مالی و اقتصادی، عمق بازار سرمایه را افزایش خواهند داد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند